Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inspekcja Weterynaryjna żąda podwyżek. Nie wyklucza protestu

23
Podziel się

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej apelują o podwyżki. Jeśli nie dogadają się z ministerstwem, nie wykluczają protestu. Nie podzielają też optymizmu resortu rolnictwa w kwestii opanowania wirusa ASF.

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnych  z całej Polski apelują do premiera o podwyżki
Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnych z całej Polski apelują do premiera o podwyżki (PAWEL DE VILLE)
bDHPtXmJ

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o podwyżki. Inspekcja ostrzega, że w przypadku nie spełnienia żądań płacowych oraz kadrowych Polsce może grozić wstrzymanie eksportu mięsa i mleka oraz dalsze niekontrolowane rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń.

Jak mówi w rozmowie z serwisem "Portal Spożywczy" Sara Meskel, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, wielokrotne próby zwrócenia uwagi ministra rolnictwa na problem kryzysu w Inspekcji Weterynaryjnej doczekały się jedynie kurtuazyjnego przyznania racji bez jakiejkolwiek chęci podjęcia odpowiednich decyzji.

- Decydenci wolą żyć w przekonaniu, że problemy znikną lub rozwiążą się same, co jest zatrważające i wymaga podjęcia konkretnych, zdecydowanych działań. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie dojdzie do zaostrzenia protestu, a także masowych wypowiedzeń pracowników IW - mówi Meskel.

bDHPtXmL
Zobacz także: Prezydent Duda o nagraniu rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim. "Jest kwestia autentyczności"

Odpowiedzialni za nasze zdrowie, niedofinansowani

- Pragniemy uświadomić społeczeństwu, że Inspekcja Weterynaryjna jest instytucją odpowiedzialną za zdrowie ludzi i zwierząt, bezpieczeństwo wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wielomiliardowy rynek rolniczy i pochodzący stamtąd eksport polskiej żywności. Bez szybkich i odważnych decyzji decydentów grozi nam poważny kryzys. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej odchodzą bowiem z pracy, a nowi nie chcą się zatrudniać z powodu niskich pensji - dodaje przewodnicząca OZZPIW.

bDHPtXmR

- Zaburzenie ciągłości prac urzędowych laboratoriów weterynaryjnych (Zakłady Higieny Weterynaryjnej) może z kolei być poważny problem dla rolników. Braki kadrowe oraz finansowe mogą uniemożliwić wykonywanie urzędowych badań, co spowoduje utratę przez gospodarstwa statusu urzędowej wolności od chorób zakaźnych. Tym samym utracą one możliwość sprzedaży swoich produktów oraz zwierząt - mówi Sara Meskel

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć absolwenci Wydziałów medycyny Weterynaryjnej, którzy podejmą prace w IW? Zaledwie 2,5 tys. I żeby nie było wątpliwości: to wynagrodzenie brutto.

- Naszym zdaniem powinna być to średnia krajowa, a w przypadku wykwalifikowanych pracowników z dłuższym stażem pracy oraz zdobytymi specjalizacjami 1,5 średniej krajowej - podsumowuje Meskel.

bDHPtXmS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDHPtXnm
KOMENTARZE
(23)
Kapitalista t...
2 lata temu
Umówmy się. Mówiąc szczerze teraz człowiek, który nie zarabia miesiąc w miesiąc minimum 3500 netto PLN na w miarę cywilizowanych warunkach zatrudnienia się zwyczajnie męczy z powodu tej obecnej galopady cenowe niezbędnych towarów i usług... Sęk w tym, iż nasza gospodarka jest strasznie podatna na wzrost kosztów życia przez swą płyciznę kapitałową, a bardzo oporna na poprawę poziomu i komfortu bytu przez jej słabiznę jego wytwarzania np. poprzez oryginalną produkcję przemysłową. która u nas bardzo niestety kuleje.
veronka
2 lata temu
Groteskowe, wszyscy w Polsce pragną zarabiać średnią, no to trzeba wprowadzić dla wszystkich jednakowe wynagrodzenie i wszyscy zarobią srednia i zadnych wyjątków i podwyzek bo bedzie bajzel.
Stefan_J
2 lata temu
firmy lobbuja zeby zlikwidowac wieprzowine u rolnikow ta sama sytuacja jak z mlekiem osoby odpowiedzialne powinny dostac dozywocie gdyz wedlug prawa to jest zorganizowana grupa ktora szkodzi milionom Polakow
bDHPtXnn
KrzysztofD
2 lata temu
Patrze czytam i nie wierze. Pracuje w firmie zajmujacej sie ubojem drobiu. Pracuje tam 8 weterynarzy zarabiaja od 8 do 10 tyś miesiecznie za kilkagodzin pracy ( zazwyczaj 3-5, nigdy dluzej) i jeszcze im mało? Wiekszosc ma jeszcze swoją praktyke lub prace w innym lub kilku zakladach. Chodza z glowa w gorze, uwazaja sie za niewiadomo kogo i jeszcze takie cos? Najlepsze fury pod fabryka naleza do weterynarzy. Ja to bym rozgonil to biala mafie nierobów albo zmusil do wykonywania rzetelnie swoich obowiązków a oni jeszcze chca podwyżek ?
az
2 lata temu
A kiedy protest emerytów i rencistów?
...
Następna strona