Notowania

produkcja aut
26.03.2015 14:45

Inwestycje za 650 mln funtów. Boom w Wlk. Brytanii

Indyjski Jaguar Land Rover i chiński właściciel legendarnych, londyńskich taksówek, wybudują nowe fabryki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dave Catchpole/CC BY 2.0/Flickr)

Zagraniczni inwestorzy wpompują 650 mln funtów w brytyjski przemysł motoryzacyjny. Znane firmy wybudują nowe zakłady w pobliżu Coventry, które ma się stać centrum odrodzonego brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Jaguar Land Rover, będący własnością indyjskiego Tata Motors, zainwestuje 400 mln funtów w nowej fabryce silników i rozbudowę ośrodka projektowego. Popyt na jego auta wciąż rośnie.

W tym samym czasie, Zhejiang Geely Chin Group wpompuje 250 mln funtów w budowę nowej fabryki London Taxi Company, producenta słynnej czarnej taksówki, którą firma z siedzibą w Hangzhou uratowała przed upadkiem prawie trzy lata temu. Oczekuje się, że w tym zakładzie prace znajdzie około 1000 osób. Szacuje się, że Jaguar Land Rover utworzyć co najmniej drugie tyle.

Obie firmy wybudują nowe zakłady w pobliżu Coventry, które ma się stać centrum odrodzonego brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Li Shufu, prezes Geely, powiedział, że to podkreśla znaczenie Wielkiej Brytanii jako atrakcyjnego miejsca dla chińskich firm. Nowa fabryka w Ansty, na obrzeżach Coventry, ma produkować do 30 tys. taksówek rocznie. Pierwsze z nich zjadą z linii produkcyjnej pod koniec 2017 roku.

Większość wydatków (320 mln funtów) Jaguar Land Rover pochłonie uruchomienie produkcji nowej wersji modelu XF.

Reszta pieniędzy pójdzie na zakup 62 hektarów dla centrum badawczo-rozwojowego w Whitley - na południu od Coventry. To kolejna część z wartych 3 mld funtów inwestycji w nowe urządzenia i technologie, jakie poniosą hinduscy właściciele Jaguar Land Rover, którzy kupili markę od Forda w 2008 roku za 1,3 mld funtów.

W ubiegłym roku JLR osiągnęła zysk po opodatkowaniu w wysokości 1,9 mld funtów i przy sprzedaży 434 tys. pojazdów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: produkcja aut, wlk.brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz