Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej

39
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ordynacji podatkowej, wprowadzającą tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Celem klauzuli jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej
(East News)
bEKLnWOJ

Według rządu klauzula powinna zniechęcić podatników do unikania opodatkowania i pozwolić na walkę z "agresywną optymalizacją podatkową".

Klauzula ma uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.

Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

bEKLnWOL

Klauzula ma mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności będzie przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania.

Powołana ma zostać Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania, powoływana przez ministra finansów spośród przedstawicieli różnych instytucji.

W stosunku do pierwotnego rządowego projektu dokument został nieco zmodyfikowany w toku prac parlamentarnych. Zdecydowano przede wszystkim, że przepisy klauzuli będą miały zastosowanie "do korzyści podatkowej uzyskanej po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy". Wcześniej była mowa o tym, że regulacje te będą miały zastosowanie "do czynności dokonanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy".

bEKLnWOR

Przepisy te były krytykowane przez ekspertów, m.in. z Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, przekonujących, że w ten sposób klauzula będzie działać wstecz.

W Sejmie wprowadzono też obowiązek składania przez podatników od 1 stycznia 2017 r. jednolitego pliku kontrolnego w zakresie ewidencji VAT, uzupełnionego o NIP kontrahentów. Z kolei od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony byłby obowiązek przesyłania co miesiąc elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT przez wszystkie podmioty VAT-owskie.

Wiceminister finansów Marian Banaś przekonywał w toku prac legislacyjnych w parlamencie, że uczciwi podatnicy nie muszą się martwić, bo ustawa odnosi się do nieuczciwych. Zwracał uwagę, że wraz ze wzrostem integracji polskiej gospodarki z gospodarką światową będzie coraz więcej patologii w naszym systemie podatkowym. - Sektor konsultingowy w ostatnich latach jest bardzo aktywny w kreowaniu i wdrażaniu schematów zmierzających do unikania opodatkowania - mówił. Tymczasem Polska, jak dodał, jest jednym z nielicznych krajów bez klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania.

bEKLnWOS

Podobne rozwiązanie w zeszłej kadencji przygotował resort finansów kierowany przez Mateusza Szczurka, jednak rząd Ewy Kopacz ostatecznie nie zdecydował się skierować go do Sejmu. Problemy ze ściągalnością podatków - głównie CIT i VAT - wytykał nam MFW w zeszłorocznym raporcie. Na problem zwracała też uwagę NIK oraz Komisja Europejska.

Ustawa, z wyjątkami, ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

bEKLnWPm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
edek
5 lata temu
Gdzie kwota wolna od podatku 8tys,minął rok KŁAMCO
Jan III
5 lata temu
w nazwisku prezydenta jedna literka do zmiany...
Ja lub on
5 lata temu
Przedsiębiorca to nasz wróg,zniszczyć ich,bo nie wiadomo jak zagłosują. Klient mopsu zagłosuje na tego kto mu daje więcej. Pieniążków się nadrukuje i będzie 500+, mieszkanie+, energia + i oczywiście gorzała+. A po nas choćby potop!!!!
bEKLnWPn
ZZI
5 lata temu
A NAJJAŚNIEJSZY KOŚCIÓŁ WG DUDY BĘDZIE PŁACIŁ PODATKI WRESZCIE ???
asb
5 lata temu
dlaczego strona nie publikuje moich apeli o zakladanie firm w panstwach osciennych ??? macie zakaz publikowania takich informacji ???
...
Następna strona