Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Wielkie inwestycje w kolej i drogi. Minister obiecuje niemal 400 km nowych dróg

32
Podziel się:

Ile rząd wyda na inwestycje kolejowe? 30 mld zł w tym roku, w 2018 za ok. 8-10 mld zł. Na tyle podpiszemy umowy w ramach obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Wielkie inwestycje w kolej i drogi. Minister obiecuje niemal 400 km nowych dróg
(Michal WARGIN/East News)

Minister podczas konferencji w ramach przeglądu prac ministrów pod hasłem #RokNowychZadań przypomniał, że trwa realizacja inwestycji kolejowych na 7 mld zł, a w ubiegłym roku zostały podpisane umowy na inwestycje warte 4 mld zł. Według ministra, w 2018 r. jego resort rozpisze przetargi na prace na kolei warte ok. 18 mld zł.

Zaznaczył też, że PKP Intercity w 2016 r. przewiozło najwięcej pasażerów od 2010 r.

"Wreszcie prowadzimy dialog z wykonawcami inwestycji i producentami wykorzystywanych w nich komponentów. Wykonawca jest dla nas partnerem. W ramach tego dialogu wypracowujemy rozwiązania korzystne dla producentów i wykonawców inwestycji oraz dla zamawiającego, czyli dla państwa polskiego. Wypracowaliśmy takie zasady także w obszarze inwestycji drogowych" - powiedział Adamczyk.

Nowe drogi

Minister poinformował, że w 2016 r. oddano do użytku ok. 125 km dróg krajowych o wartości 5,7 mld zł. W tym roku planowane jest oddanie do użytku 393,4 km za 14 mld zł.

"W 2016 r. Ministerstwo podpisało umowy na budowę 264 km dróg ekspresowych za 10,5 mld zł. W tym roku podpiszemy umowy na budowę 579 km dróg za 24 mld zł" - podał Adamczyk. Dodał, że w 2016 r. jego resort rozpisał przetargi na inwestycje drogowe wartości o 3,4 mld zł, a w 2017 r. zostaną rozpisane przetargi na prace o wartości ok. 15,7 mld zł. W ramach obecnej unijnej perspektywy budżetowej realizowane są prace o wartości ponad 50 mld zł.

"Dzięki wysiłkowi grupy ekspertów pod kierownictwem wiceministra Jerzego Szmita wypracowaliśmy zasady optymalizacji kosztów realizacji inwestycji, dzięki którym w Polsce będzie powstawać więcej dróg za mniej pieniędzy" - podkreślił Adamczyk.

Według ministra, udało się podwoić liczbę państw wyrażających poparcie dla wpisania projektu Via Carpathia do sieci bazowej europejskich szlaków komunikacyjnych.

Już w zeszłym roku minister zapowiadał wysyp przetargów. Andrzej Adamczyk we wrześniu ogłaszał drogową i kolejową ofensywę. Więcej czytaj TUTAJ.

gospodarka
inwestycje
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
fdc
5 lata temu
Prawidłowo to pis rozpisał przetargi za 3,4 mld zł i tylko to oni zrobili ,bo reszta to zadna ich zasługa tylko poprzedników ,a ile faktycznie oni wybudują to zobaczymy za 3-4lata,jedno obiecali ma być za półdarmo
wątpiący
5 lata temu
Nikt ci nie da tyle, co Adamczyk obieca.
Slawcze
5 lata temu
Wow! Pan ministrant PiSu podał, że wreszcie udało się dobić do 40 mln za km. To faktycznie nowa jakość po najdroższych autostradach budowanych przez PO.
poli
5 lata temu
Propaganda. W PKP Intercity inwestycje zamrożone i cięcia. Za to barany zwiększyły wielkość kapitału zakładowego, bo to ładnie wygląda na papierze. Pasażerowie widzą każdego dnia, że komfort jazdy się obniża. Standardowe opóźnienia, zimno w wagonach a nawet nie już kawy wliczonej w cenę biletu tylko zimna woda. Jak za Gierka.
Maj
5 lata temu
Sny o potędze! A potem ręka w nocniku z kotem na głowie.
...
Następna strona