Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkie inwestycje w kolej i drogi. Minister obiecuje niemal 400 km nowych dróg

32
Podziel się

Ile rząd wyda na inwestycje kolejowe? 30 mld zł w tym roku, w 2018 za ok. 8-10 mld zł. Na tyle podpiszemy umowy w ramach obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Wielkie inwestycje w kolej i drogi. Minister obiecuje niemal 400 km nowych dróg
(Michal WARGIN/East News)
bDyGgfhh

Minister podczas konferencji w ramach przeglądu prac ministrów pod hasłem #RokNowychZadań przypomniał, że trwa realizacja inwestycji kolejowych na 7 mld zł, a w ubiegłym roku zostały podpisane umowy na inwestycje warte 4 mld zł. Według ministra, w 2018 r. jego resort rozpisze przetargi na prace na kolei warte ok. 18 mld zł.

Zaznaczył też, że PKP Intercity w 2016 r. przewiozło najwięcej pasażerów od 2010 r.

"Wreszcie prowadzimy dialog z wykonawcami inwestycji i producentami wykorzystywanych w nich komponentów. Wykonawca jest dla nas partnerem. W ramach tego dialogu wypracowujemy rozwiązania korzystne dla producentów i wykonawców inwestycji oraz dla zamawiającego, czyli dla państwa polskiego. Wypracowaliśmy takie zasady także w obszarze inwestycji drogowych" - powiedział Adamczyk.

bDyGgfhj

Nowe drogi

Minister poinformował, że w 2016 r. oddano do użytku ok. 125 km dróg krajowych o wartości 5,7 mld zł. W tym roku planowane jest oddanie do użytku 393,4 km za 14 mld zł.

"W 2016 r. Ministerstwo podpisało umowy na budowę 264 km dróg ekspresowych za 10,5 mld zł. W tym roku podpiszemy umowy na budowę 579 km dróg za 24 mld zł" - podał Adamczyk. Dodał, że w 2016 r. jego resort rozpisał przetargi na inwestycje drogowe wartości o 3,4 mld zł, a w 2017 r. zostaną rozpisane przetargi na prace o wartości ok. 15,7 mld zł. W ramach obecnej unijnej perspektywy budżetowej realizowane są prace o wartości ponad 50 mld zł.

"Dzięki wysiłkowi grupy ekspertów pod kierownictwem wiceministra Jerzego Szmita wypracowaliśmy zasady optymalizacji kosztów realizacji inwestycji, dzięki którym w Polsce będzie powstawać więcej dróg za mniej pieniędzy" - podkreślił Adamczyk.

bDyGgfhp

Według ministra, udało się podwoić liczbę państw wyrażających poparcie dla wpisania projektu Via Carpathia do sieci bazowej europejskich szlaków komunikacyjnych.

Już w zeszłym roku minister zapowiadał wysyp przetargów. Andrzej Adamczyk we wrześniu ogłaszał drogową i kolejową ofensywę. Więcej czytaj TUTAJ.

bDyGgfhK
gospodarka
inwestycje
KOMENTARZE
(32)
Gad
4 lata temu
Czym się ten pan chwali?? wszystkie drogi które oddano w 2016 i które oddane zostaną w 2017 zostały zaplanowane i realizowane sa od 3 cz 4 lat czyli tamta ekipa która ruinę robiła od lat.
melka
4 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. Margaret Thatcher.
Polak katolik
4 lata temu
Kiedy autostrada Licheń-Toruń?
bDyGgfhL
jaciupinki
4 lata temu
Minister jest skonczonym osłem skoro myśli że ktoś sie zgodzi budowac jako podwykonawca a to 90 % prac na odwóconym VAT .Szukajcie sponsorów 500 + w innym państwie bo to tam za pół roku będą wasi przedsiebiorcy zarejestrowani
wamer
4 lata temu
Wszystkie drogi, które będą oddawane w tym roku to budowy poprzedniego rządu. Proszę przestać podpinać się do sukcesów poprzedników.
...
Następna strona