Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Leszek Balcerowicz uczy ekonomii na Facebooku. "Są jak homo sovieticus"

133
Podziel się:

"Dorośli ludzie dzielą się na naiwnych i cwanych. Jeszcze inni mają mentalność homo sowieticus, wedle której jeśli państwo czegoś nie zrobi, to nikt tego nie zrobi" - pisze na swoim profilu w portalu społecznościowym prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, takie podejście grozi "greckim scenariuszem".

Leszek Balcerowicz uczy ekonomii na Facebooku. "Są jak homo sovieticus"
(Telewizja WP)

"Dorośli ludzie dzielą się na naiwnych i cwanych. Jeszcze inni mają mentalność homo sovieticus, wedle której jeśli państwo czegoś nie zrobi, to nikt tego nie zrobi" - pisze na swoim profilu w portalu społecznościowym prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, takie podejście grozi "greckim scenariuszem".

Prof. Balcerowicz w ostatnich miesiącach jest bardzo aktywny na Facebooku. Komentuje tam większość bieżących wydarzeń - głównie ze świata finansów. Tak jak chociażby kolejne upadłości SKOK-ów, gdy w niewybrednych słowach oceniał ich sytuację, o czym informowaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Prof. Balcerowicz jest bardzo krytyczny wobec rządu PiS. - To "destrukcyjna propaganda" - mówił niedawno

Tym razem wziął się za przyspieszoną lekcję ekonomii, połączoną z diagnozą społeczną. I choć w jego poście nie pada żadne odniesienie do naszego kraju, to trudno nie odnieść wrażenia, że chodzi mu przede wszystkim o Polskę i Polaków.

"Dlaczego dorośli ludzie popierają wzrost wydatków z budżetu nawet, gdy dług publiczny rośnie?" - pyta na początek, ale po chwili sam odpowiada.

"Myślę, że dzielą się oni na naiwnych i cwanych. Naiwni sądzą, że politycy są jak Święci Mikołaje: rozdają prezenty, za które nikt nie płaci. Niektórzy z nich myślą, że państwo to siła nadprzyrodzona" - czytamy we wpisie Balcerowicza. "Cwani nie wierzą w darmowy lunch, ale liczą na to, że podarunki od polityków trafią do nich, a zapłacą za to inni".

Były minister finansów wskazuje jeszcze jedną grupę takich osób, które popierają zwiększanie wydatków z budżetu. "Jeszcze inni mają mentalność homo sovieticus, wedle której jeśli państwo czegoś nie zrobi, to nikt tego nie zrobi - ani bliscy, ani rynek, ani społeczeństwo obywatelskie" - diagnozuje Balcerowicz.

Zdaniem ekonomisty, takie podejście może się dla państwa skończyć tragicznie. "Im więcej naiwnych i cwanych jest w społeczeństwie, tym większe ryzyko greckiego scenariusza" - puentuje swój wpis były minister finansów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(133)
Qba
6 lat temu
Świete słowa, panie profesorze.
wnikliwy
6 lat temu
Skoro z niego taki fachowiec , to dlaczego żadna z jego przepowiedni odnośnie rządów PIS się nie sprawdziła ??? . To świadczy o tym , że taki z niego fachowiec jak z koziej dupy trąba !!!!
ćwokrzońca
6 lat temu
Ten "doradca" razem z Lewandowskim doprowadził do upadku ponad 512 firm , a resztę wyprzedał za bezcen . POwinien za to zostać postawiony przed Trybunał Stanu oraz sąd powszechny i dostać surowy wyrok !!! . Bezczelny KŁAMCA I MANIPULANT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
diego
6 lat temu
Ciężko się słucha prawdy, oj ciężko. A gość mówi od 20 lat jak jest. Chcesz wydać - zarób, chcesz mieć pieniądze - pracuj, nie żyj ponad stan, NIE ZAPOŻYCZAJ SIĘ NA BIEŻĄCĄ KONSUMPCJE, BO BĘDZIE KATASTROFA. Niby normalne rzeczy, o których każdy wie, jeszcze dotkliwy grecki przykład w pamięci, gdzie wszystko rozrysowane jak na schemacie: co, jak i dlaczego - wszystko jasne. Widać nie dla wszystkich. I nie można mu przypisać politycznej łatki, bo tak samo rugał Tuska jak dziś Kaczyńskiego. No ale cóż - głos wołającego na puszczy. Polska mentalność zwycięża - wyrwać już, teraz, zaraz dla siebie cegłę, mimo że za chwilę cały budynek się nam na łby zawali.
OST
6 lat temu
Tych cwanych było przez 27 lat tak wielu, że reszta widząc to musiała wylądować na "śmiecówkach" lub szukać szczęścia za granicą. Pan panie Balcerowicz też do tych cwanych należał. W 1990 mówił Pan, że potrzebujemy 30 lat by dogonić zachód europy minęło 27 i co, cwaniak cwaniaka pogania, szczególne kasty mają się dobrze, prawo dziurawe i nieskuteczne ...
...
Następna strona