Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Likwidacja OFE. 75 proc. środków ma trafić na indywidualne konta emerytalne

312
Podziel się

ERM zarekomendował, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków - poinformowało w komunikacie MF. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.

Likwidacja OFE. 75 proc. środków ma trafić na indywidualne konta emerytalne
(REPORTER)
bDIKxCJN

KERM zarekomendował, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków - poinformowało w komunikacie MF. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.

"Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował przyjęcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustaw dotyczących funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych wraz z propozycjami zmian, przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dokument ten został również przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów" - napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Wyjaśniono, że zgodnie z kierunkowymi rekomendacjami tego dokumentu, 25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.

bDIKxCJP

Wskazano, że środki te znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach III filaru. Zgodnie z komunikatem rekomendacja ta jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu bieżącego roku zaprezentował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"Nasza propozycja zmierza do tego, aby większość środków zgromadzonych w OFE znalazło się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków, zasilając w ten sposób ich prywatne oszczędności na jesień życia. Chcemy też, żeby wypracowane przez nas rozwiązania w jak największym stopniu pracowały na rzecz rozwoju polskiej gospodarki" - podkreślił cytowany w komunikacie Morawiecki, który jest jednocześnie przewodniczący KERM.

W rekomendowanej przez KERM Informacji Rady Ministrów zwrócono uwagę na konieczność stworzenia powszechnych, dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych w ramach III filaru systemu emerytalnego, opartych na automatycznym zapisie pracowników. Służyć to będzie rozwojowi dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce, oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

bDIKxCJV

"Powyższa koncepcja wychodzi naprzeciw konieczności przebudowy modelu funkcjonowania OFE oraz wzmocnienia powszechnych emerytalnych programów kapitałowych, które to działania zostały wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz rozwinięte w Programie Budowy Kapitału" - dodano.

Rząd przyjmie rekomendację OFE

- Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego w Polsce trafią na najbliższe posiedzenie rządu - powiedział wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Wcześniej zaopiniowały je Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komitet Stały Rady Ministrów.

Zieleniecki powiedział, że taka sama jest rekomendacja Komitetu Stałego RM. - Teraz rząd może podjąć decyzje co do rekomendacji. Przygotowany przez resort rodziny i pracy projekt dokumentu zakładał w części dotyczącej rekomendacji dotyczących OFE przekazanie wszystkich pozostających w nich środków do Funduszy Rezerwy Demograficznej i jednoczesne dopisanie tych środków dopisane do indywidualnych kont emerytalnych w ZUS.

bDIKxCJW

- W pierwotnej wersji projektu stwierdziliśmy, że możliwy jest taki wariant. Wiedzieliśmy, że w uzgodnieniach międzyresortowych autor tego pomysłu, czyli pan premier Morawiecki zaproponuje ten fragment dotyczący jego koncepcji rozwiązania tego problemu - powiedział Zieleniecki.

- Jesteśmy też po Komitecie Stałym, który odbył się w środę i w tym dokumencie została koncepcja zaproponowana przez premiera Morawieckiego - dodał.

Wiceminister podkreślił, że rekomendacje po przeglądzie emerytalnym są - ze swej natury - bardzo ogólne. - Jest to dyrektywa kierunkowa, fragment dotyczący tej koncepcji jest bardzo ogólnie sformułowany w tym przeglądzie - stwierdził.

- Jest jeszcze decyzja Rady Ministrów - jeśli między świętami a Nowym Rokiem zbierze się rząd, to takie rekomendacje zatwierdzi. Projekt został uzgodniony, nie budzi kontrowersji i w takiej wersji został w czwartek skierowany na rząd - powiedział.

bDIKxCJX

Pytany, czy na etapie uzgodnień przed decyzją rządu rozważano, czy możliwe jest przekazanie środków publicznych, za jakie składki w OFE uznał Trybunał Konstytucyjny, na prywatne konta Polaków w ramach III filara ubezpieczeń - powiedział, że rozmowa taka odbyła się podczas Komitetu Ekonomicznego. - Komitet doszedł do wniosku, że nie jest to dokument, czy etap, by uzgadniać szczegóły - mówił Zieleniecki.

- Nawet Rządowe Centrum Legislacji wskazywało, że przegląd ma być analizą funkcjonowania systemu, nie musi zawierać rekomendacji, ale myśmy takie sformułowali" - powiedział. "Oceniliśmy, że im ogólniejsze będą to zapisy, tym dokument ten będzie łatwiejszy do przyjęcia i nie będzie narzucać na przyszłość jakichś szczegółowych rozwiązań - dodał.

Opr. Izabela Trzaska

bDIKxCKq
gospodarka
prawo
praca
Źródło:
KOMENTARZE
(312)
gt
4 lata temu
[QUOTE] 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków [/QUOTE] Czy ja te pieniądze jeszcze zobaczę? Po co ta szopka? Przestańcie robić z NAS wariatów na WASZ wzór i podobieństwo.
JA
4 lata temu
Czy ktoś się orientuje czy można zaskarżyć OFE za zerwanie umowy, którą osobiście z nimi podpisywałem? Skoro zrywają ze mną umowę to powinni mi oddać wszystko co do tej pory wpłaciłem a nie kasę przekazują jakiemuś Morawieckiemu czy Kaczyńskiemu. To JA podpisywałem umowę.
Precz z komun...
4 lata temu
Kochani, trzeba zabrać oszczędności z banków!!! Pamiętajcie - PO przez 8 lat ograbiło nas mniej niż Przemoc i Samowola w 1 rok! Teraz mają pusto w kasie, zabierają więc wymyślonym przez siebie ubekom (których nagle po 40 latach mamy 2x więcej niż w latach 50-siątych!!!), zabierają wdowom (teraz czekać aż do sześćdziesiątki na emeryturę po zmarłym mężu), zabrali samotnym matkom fundusz alimentacyjny, teraz dobierają się do emerytów i do naszych prywatnych pieniędzy też się w końcu zabiorą!!!!
bDIKxCKr
TylkoFakty
4 lata temu
I to dopiero jest złodziejstwo. PO zabierając pieniądze z OFE WSZYSTKIE przeniosło na indywidualne konta emerytalne w ZUS. Każdy logując się do systemu ZUS widzi, ile ma zgromadzonych środków na indywidualnym koncie emerytalnym. PiS przeniesie tylko 75% tego co zostało w OFE. 25% przekaże do Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli czarnej dziury z której może finansować bieżące potrzeby budżetowe np. nagrody dla ciężko pracujących ministrów i posłów. Powiem to jasno PIS TO ZŁODZIEJE!
jurek
4 lata temu
To są moje pieniądze....żądam przekazania mi 100%
...
Następna strona