Notowania

nbp
26.02.2015 09:30

Marek Belka boi się przewalutowania kredytów frankowych

Jego zdaniem przewalutowanie może rodzić ryzyko systemowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Międzynarodowy Fundusz Walutowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Prezes NBP ostrzega, że przewalutowanie kredytów hipotecznych z franków na złotówki mogłoby się okazać niebezpieczne dla systemu bankowego. Jego zdaniem pomóc zadłużonym powinny dotychczasowe pomysły.

_ Nie jestem przeciwnikiem przewalutowania. Banki wypracowały u siebie odpowiednie procedury takiej operacji. Jeżeli bank i kredytobiorca uzgodnią sposób restrukturyzacji zadłużenia w połączeniu z przewalutowaniem, to państwo mogłoby nawet w jakiś sposób pomóc w przeprowadzeniu tej operacji _ - powiedział Belka w marcowym wydaniu _ Forbesa _.

_ Natomiast masowe przewalutowanie wszystkich kredytów byłoby niebezpieczne. Trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, czy nie zagroziłoby to stabilności finansowej. Poza tym nie wszyscy frankowicze wymagają pomocy, skoncentrujmy ewentualną pomoc na tych, którzy naprawdę tego potrzebują _ - dodał.

Według prezesa NBP dobrym pomysłem na _ ulżenie _ kredytobiorcom byłoby obniżenie oprocentowania kredytów _ frankowych _ do zera.

_ Jeżeli banki finansują się przy stopie ujemnej, mogą podzielić się tymi korzyściami z klientami i obniżyć oprocentowanie kredytów _ - powiedział. Dodał także, że spready powinny być jak najniższe. _ Te dwa zabiegi razem obniżyłyby znacząco wysokość raty kredytów _.

Belka stwierdził także, że _ problem franka _ nie grozi samym bankom. _ Od kilku lat wzmacniają się kapitałowo i obniżają zależność od finansowania zewnętrznego _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Niższe oprocentowanie, przewalutowanie po starym kursie. To realne, ale ma swoją cenę Zobacz, co proponuje frankowiczom KNF.
Zysk NBP pójdzie na odbudowę kursu złotego? _ W tej sytuacji może należy poczekać z obniżkami stóp procentowych nieco dłużej _.
Nowak odchodzi z PO, Parafianowicz z PGNiG. Ważna deklaracja PSL Sienkiewicz i Belka zostają. Sławomirem Nowakiem zajmie się prokurator. Wiceszef PGNiG zapewne pożegna się ze stanowiskiem.
"NBP nie może angażować się w politykę" _ - Nie jest do zaakceptowania zaangażowanie prezesa banku centralnego w kształtowanie składu rządu ani stawianie warunków premierowi - _ uważają konstytucjonaliści.
Tagi: nbp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz