Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Morawiecki ucina dyskusję. Podatki nie są za wysokie

40
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy liczyli, że zrekonstruowany rząd rozważy poważną korektę stawek podatkowych, będą rozczarowani. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że przedstawiciele biznesu wcale nie płacą zbyt wysokich podatków.

Morawiecki chce lobbingu przedsiębiorców w Brukseli
Morawiecki chce lobbingu przedsiębiorców w Brukseli (Flickr/KPRM/)

Wysokość podatków, które płacą polscy przedsiębiorcy, jest przedmiotem dyskusji przy okazji każdych wyborów lub zmiany rządu w trakcie kadencji. Obecnie temat jest tym bardziej aktualny, że w tym samym czasie, gdy na czele rządu stanął Mateusz Morawiecki, Węgry i Irlandia odrzuciły pomysł harmonizacji podatków w Unii Europejskiej. Ich wysokość pozostanie zatem elementem konkurencji między członkami wspólnoty w przyciąganiu biznesu i inwestycji. A te ostatnie w Polsce kuleją.

Zobacz także: Zobacz, jak powoływano nowy gabinet Morawieckiego:

Wysokie podatki? Morawiecki ma inne zdanie

Szef polskiego rządu, który został nagrodzony przez Pracodawców RP statuetką Super Wektora, zwrócił się podczas zorganizowanej przez pracodawców gali właśnie do przedsiębiorców. W końcu to oni odpowiadają za większość polskiego PKB.

- Czasem oczekiwania przedsiębiorców rozmijają się z oczekiwaniami administracji. Przedsiębiorcom wydaje się, że płacą za wysokie podatki, a tak nie jest. Jesteśmy na szóstym miejscu od końca w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wysokość podatków - mówił premier. Tym samym, jak się wydaje, uciął wszelkie spekulacje o możliwej obniżce podatków. Wzmogła je nieco pierwsza publiczna wypowiedź nowej minister finansów Teresy Czerwińskiej. Na antenie TVP 1 mówiła bowiem o pracach nad zmianą ustawy o podatku od osób prawnych, czyli CIT.

Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze w czasach, gdy premierem była Beata Szydło, stawka tego podatku dla małych firm została obniżona do 15 proc. Dla porównania na Węgrzech (najniższy poziom w UE) jest to 9 proc., a w Irlandii 12,5 proc. Na drugim biegunie są: Malta z 35 proc. CIT i Belgia, gdzie firmy muszą oddać państwu 34 proc. podatku.

Czas na lobbing

Tym, co w sobotnim przemówieniu premiera mogło spodobać się przedsiębiorcom, była zapowiedź wsparcia dla współpracy biznesu z państwem. - Powinniśmy wiedzieć, że płyniemy na jednej łódce - mówił.

Polityk przekonywał także, że polscy przedsiębiorcy powinni stworzyć samorząd gospodarczy, który prowadziłby skuteczny lobbing w Brukseli. - Jego brak zdecydowanie nas osłabia - tłumaczył i przypominał, że to właśnie w UE powstaje 70 proc. aktów prawnych, które stają się obowiązującymi w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
J.T.
6 lat temu
A PO bez przerwy PiS wypomina ze podnieśli VAT o 1% !! ( czasowo !!) Nie dość że wcale nie mają zamiaru go obniżyć to ciągle nowe daniny i podatki !!! I na dodatek w tubie propagandowej TVP trąbią na okrągło jacy są dobrzy !!!
dindon
6 lat temu
Ta nagroda jest podobna do pokojowej nagrody Nobla dla prezydenta Obamy.
Stefan
6 lat temu
Ha! Brawa dla tych "inteligentów" którzy nagrodzili naszego nowego premiera Super Wektorem 2017. Nie dość, że w zeszłym roku nie zrobił nic żeby na niego zasłużyć jako minister, to w tym roku kontynuuje swoje dzieło powtarzając nic nie warte frazesy o tym, że polskiemu przedsiębiorcy trzeba pomagać.
aaa1
6 lat temu
Podatki były za wysokie wtedy, kiedy Morawiecki pracował w banku, teraz - wg niego - są właściwe, chociaż jak się przyjrzeć, to za niskie; filozofia (i mentalność) Kalego.
FT7
6 lat temu
MY MALI PŁACIMY PITY: 32%, VAT 23% I INNE PODATKI O KTÓRYCH NIE CHCE MI SIE PISAĆ, A STOCZNIOWCY PŁACĄ TYLKO 1% PODATU DOCHODOWEGO !!!! KTÓRY ZAPŁACĄ PO WYBUDOWANIU STATKU CZYLI ZA KILKANASCIE LAT ! MORAWIECKI TY OSZUSICE JEDEN ! OSZUKAŁEŚ MILIONY MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW !!
...
Następna strona