Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie ma zgody w sprawie pomocy frankowiczom

0
Podziel się:

Propozycja nadzoru finansowego nie zadowala wielu kredytobiorców. Ile będą musieli dopłacić?

Nie ma zgody w sprawie pomocy frankowiczom
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najpierw swoją propozycję, podzielenia kredytu i ryzyka walutowego między banki a klientów, przedstawiła Komisji Nadzoru Finansowego. Później swój pomysł, który padł podczas spotkania Bronisława Komorowskiego oraz ministra finansów Mateusza Szczurka, zaprezentowała prezydencka administracja. Chodzi o stworzenie specjalnego funduszu zadłużeniowego. Kredytobiorcy kalkulują, czy te propozycje im się opłacają, i... nie wygląda to zachęcająco.

Wśród samych banków nie ma jednomyślności co do pomysłu na kredyty walutowe, mówił jeszcze przed spotkaniem z KNF prezes Deutsche Banku, Krzysztof Kalicki.

Bankowcy po wczorajszym spotkaniu z nadzorem finansowym stwierdzili, że konieczne są dokładniejsze analizy i wyliczenia, które ocenią możliwość restrukturyzacji kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

Źródło: Money.pl na podstawie danych z banków.

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak przedstawił we wtorek w Sejmie propozycje dot. możliwości przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na kredyty w PLN. Ocenił, że potencjalna strata sektora mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku.

Według tej koncepcji koszty przewalutowania dla obydwu stron nie powinny spowodować jednorazowego negatywnego efektu, a sumy powinny być rozłożone w czasie.

Według propozycji Jakubiaka dotychczasowy kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części: na kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, który odzwierciedlać ma konsekwencje osłabienia złotego. Stan zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie odpowiadać ma wartości, jaką posiadałby kredyt w złotych udzielony w tym samym momencie co we franku.

Wartość kredytu niezabezpieczonego hipotecznie odpowiadałaby różnicy pomiędzy łącznym stanem zadłużenia w dniu przewalutowania a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. Jakubiak mówił, że za sytuację powstałą w związku z kredytami we frankach odpowiadają zarówno banki, jak i kredytobiorcy, więc obie strony powinny wziąć na siebie koszty rozwiązania tego problemu.

KNF zapowiada też spotkanie z biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe banków.

Propozycja nadzoru nie zadowala jednak wszystkich kredytobiorców. Część z nich podkreśla, że rata po przewalutowaniu na złotówki będzie jeszcze wyższa. Dodają też, że głównym problemem są niedozwolone zapisy, które znalazły się w umowach kredytowych, a nie finansowa pomoc dla klientów banków.

Zobacz, co zyska kredytobiorca wskutek przewalutowania kredytu według propozycji KNF

_ _

Prezydent też ma pomysł, ale...

Swój pomysł przedstawiła też prezydencka administracja. Chodzi o fundusz zadłużeniowy. Pomysł padł podczas spotkania Bronisława Komorowskiego oraz ministra finansów Mateusza Szczurka.

Po tym spotkaniu prezydencki minister Olgierd Dziekoński podkreślił, że konieczne są systemowe rozwiązania, które ułatwią zadłużonym wakacje kredytowe.

Szacuje się, że Polacy spłacają ponad pół miliona kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. W najbliższy piątek odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli banków z Komisją Nadzoru Finansowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto nowe pomysły KNF na pomoc frankowiczom Szef nadzoru finansowego zaproponował przewalutowanie kredytów i ich podział. Zobacz, co na to rząd i banki.
"Propozycja KNF dla frankowiczów wymaga..." _ Jeżeli w rezultacie systemowych zmian polski system bankowy nie będzie w stanie udzielać kredytów dla firm, rodzin, czy budżetu, to propozycja nie będzie dobra _.
Jest pomysł na fundusz pomocy "frankowiczom" Jednak proponowany przez prezydenta fundusz restrukturyzacji kredytów hipotecznych ma pomagać nie tylko zadłużonym we franku szwajcarskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)