Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ochrona przeciwpowodziowa. Bank Światowy sfinansuje budowę wałów na Odrze

11
Podziel się:

W latach 2016-22 na budowę wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych w dorzeczach Odry i Wisły planowane jest wydanie ok. 1,2 mld euro. Środki pochodzą m.in. z Banku Światowego, a także Banku Rozwoju Rady Europy.

Ochrona przeciwpowodziowa. Bank Światowy sfinansuje budowę wałów na Odrze
(Bartosz Wawryszuk)

150 mln zł otrzymało Pomorze Zachodnie od Banku Światowego na prace melioracyjne na Odrze. W październiku rozpocznie się budowa wałów chroniących mieszkańców Chlewic i Porzecza oraz modernizacja polderu Marwickiego. W planach jest także rewitalizacji Międzyodrza.

- Wały cofkowe rzeki Odry przy rzece Myśli chroniące mieszkańców Chlewic i Porzecza będą skonstruowane w sposób nowatorski - powiedział zastępca dyrektora ds. inwestycji w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie Maciej Humiczewski. - Do tej pory umocnienia tworzono wzdłuż rzeki. My wybudujemy dwa odcinki wałów, o długości 2,5 km, które będą okalały miejscowości i chroniły zabudowania przed wodą. Dzięki temu nie będziemy obudowywać obszarów, które mogą być naturalnymi terenami zalewowymi - wyjaśnił.

Humiczewski powiedział, że zabezpieczane teraz tereny były regularnie zalewane wodami Myśli. - Zdarzało się, że gospodarze podczas powodzi nie mieli szansy na bezpieczne wyprowadzenie bydła hodowlanego. Zwierzęta zostawały na wyspach, do których nie można było dotrzeć. Woda zalewała nie tylko pola i łąki, ale też budynki. Były przypadki, że woda na polach stała przez 150 dni w roku uniemożliwiając gospodarzom prace - dodaje.

Nowe wały przebiegają przez prywatne tereny, na których nie ma budynków mieszkalnych. Właściciele 34 nieruchomości, przez które przechodzi budowa, po wywłaszczeniu otrzymają kompensację za zajętą ziemię.

Równolegle prowadzona będzie modernizacja polderu Marwickiego, polegająca na budowie dwóch wałów wzdłuż Odry o łącznej długości ok. 6 km. Projekt zakłada stworzenie obwałowań wraz uszczelnieniem wałów przesłoną przeciwfiltracyjną. Dzięki tej inwestycji zabezpieczone zostaną miejscowości Marwice, Krajnik, Krzypnica oraz część Gryfina i znajdująca się w jej pobliżu Elektrownia Dolna Odra. Łącznie to obszar o powierzchni 1500 ha.

Jak podkreślił Humiczewski realizacja projektu zwiększy efektywność ochrony przeciwpowodziowej, a cały system będzie zintegrowany i kompletny. Zakończenie tych dwóch inwestycji planowane jest na październik 2018 r.

Inwestycja sfinansowana przez Bank Światowy obejmuje również rewitalizację Międzyodrza, czyli obszaru między Odrą Zachodnią a Regalicą, gdzie znajduje się Park Krajobrazy Dolina Dolnej Odry.

- Obecnie trwa postępowanie przetargowe dotyczące wyłonienia biura konsultingowego odpowiedzialnego za stworzenie koncepcji, analiz, ekspertyz oraz projektów rewitalizacji obszaru Doliny Dolnej Odry. Chcemy by powstał projekt przyrodniczo-hydrologiczny obejmujący kilka tysięcy hektarów oraz kilkadziesiąt kilometrów kanałów - powiedział Humiczewski.

- Chcemy wykonać tu wyłącznie działania, które będą łączyły korzyść retencyjną i przeciwpowodziową z przyrodniczą. Wzmocnione zostaną groble okalające Międzyodrze. Planujemy renowację zabytków techniki i architektury, zamieszczenie kładek nad kanałami oraz wprowadzenie oznakowania turystycznego. Nie zamierzamy przywrócić gospodarowania tym obszarem - zaznaczył Humiczewski. Pierwsze prace na obszarze Międzyodrza mają rozpocząć się z końcem 2018 r.

Inwestycje w woj. zachodniopomorskim to część Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. W latach 2016 - 2022 na budowę wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych w dorzeczach Odry i Wisły planowane jest wydanie ok. 1,2 mld euro. Środki pochodzą z Banku Światowego, a także Banku Rozwoju Rady Europy, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu państwa. Realizacja inwestycji oznacza poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla 5,2 mln mieszkańców Polski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
11
8 lat temu
6 km wała 150mln zł-nie za tanio?
Krzyś
8 lat temu
Bank Światowy nie daje tylko pożycza z odsetkami. Wszyscy będziemy spłacać ten kredyt
dr Gremlins
8 lat temu
Pomorze pójdzie, a raczej popłynie z torbami.
Ksiezniczka R...
8 lat temu
Beda waly. Wiecej nie powiem.
segudo
8 lat temu
po co budować wały wokół miast gdzie potem miasto ma się rozwijać. Bank światowy grupa trzymająca władze nad światem.