Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pensje w październiku były wyższe niż przed rokiem. O ile?

0
Podziel się:

Znamy najnowsze doniesienia na temat wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce.

Pensje w październiku były wyższe niż przed rokiem. O ile?
(Jakub Orzechowski/Reporter)

3980 złotych brutto - tyle wyniosło w październiku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce - podał Główny Urząd Statystyczny.

Według informacji opublikowanych właśnie przez GUS przeciętne wynagrodzenie w Polsce było w październiku o 3,8 procent wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Dane są nieco lepsze od prognoz analityków, którzy wskazywali na wzrost o 3,3 procent.

Jednocześnie GUS podał najnowsze dane o dynamice zatrudnienia w Polsce. Zgodnie z przewidywaniami w październiku było ono o 0,8 procent wyższe niż przed rokiem.

Dane GUS to pierwsze w tym tygodniu informacje makroekonomiczne z polskiej gospodarki. Na jutro z kolei jest zaplanowana publikacja najnowszych doniesień na temat produkcji przemysłowej. Ekonomiści spodziewają się, że w październiku jej wzrost wypadł dość słabo i szacują wzrost o 1,6 procent r/r wobec odczytu za wrzesień na poziomie 4,2 procent.

_ Jak wynika z najnowszych danych GUS, roczna dynamika wzrostu wynagrodzeń wyraźnie przyspieszyła w październiku. Należy też pamiętać, że w tym samym czasie nastąpiło również pogłębienie deflacji cen konsumenckich, co oznacza, że w ujęciu realnym zarobki rosną jeszcze szybciej _ - napisali Pracodawcy RP w komentarzu.

Ich zdaniem siła nabywcza polskich gospodarstw domowych w ostatnim czasie zaczęła zwiększać się w tempie jakiego nie obserwowaliśmy od przełomu lat 2008-2009.

_ Fundusz płac pęcznieje zarówno dzięki utrzymującej się na relatywnie stałym poziomie nominalnej dynamice wynagrodzeń, jak również rosnącemu zatrudnieniu. Ponadto coraz mniejszy udział w domowych budżetach mają wydatki na paliwa oraz żywność, których ceny spadają, co pozwala na wydanie zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na inne potrzeby. Mimo to nie mamy do tej pory do czynienia z dynamicznym wzrostem sprzedaży detalicznej _ - dodają.

Dzieje się tak - twierdzą Pracodawcy RP, bo Polacy wciąż nie czują się wyraźnie bogatsi za sprawą niższych cen. _ Ostrożność decyzji zakupowych konsumentów mogła również wynikać z docierających do nich dotychczas mało optymistycznych informacji na temat kondycji polskiej gospodarki. Zła passa została przełamana dopiero niedawno, za sprawą zaskakująco dobrych odczytów PKB i PMI. Jeżeli dotychczasowe tendencje będą kontynuowane, skłonność do konsumpcji powinna stopniowo wzrastać. Póki co jednak gospodarstwa domowe koncentrują się na budowie oszczędności. Poprawa koniunktury również powinna przyczyniać się do dalszej poprawy tempa wzrostu płac realnych w kolejnych okresach _ - napisali.

Analityk zespołu analiz i prognoz rynkowych Banku Pekao Piotr Piękoś zauważa, że środowe dane wskazują na kontynuację stabilnej poprawy sytuacji na rynku pracy i kreacji etatów, mimo przejściowego spowolnienia w przemyśle.

_ Dynamika płac pozostaje na umiarkowanych poziomach, co wspiera bardzo niski poziom inflacji - brak jest sygnałów istotnego wzrostu presji płacowej _ - dodaje.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)