Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Polska gospodarka rośnie najwolniej od trzech lat. GUS potwierdza

686
Podziel się

GUS opublikował najnowsze dane na temat polskiego PKB.

Polska gospodarka rośnie najwolniej od trzech lat. GUS potwierdza
(JAN BIELECKI/East News)
bDANDYHp

O 2,5 proc. urosła polska gospodarka w trzecim kwartale w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. GUS potwierdził tym samym, że rozwija się ona najwolniej od trzech lat.

Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB Polski wzrósł w trzecim kwartale o 2,5 proc. w ujęciu rocznym oraz o 0,2 proc. w porównaniu do drugiego kwartału tego roku. Dane okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami ekonomistów.

Analitycy od dawna nie mają wątpliwości, że za spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego odpowiada spadek inwestycji, nie tylko wśród prywatnych przedsiębiorców, ale przede wszystkim w spółkach Skarbu Państwa oraz samorządach.

bDANDYHr

GUS potwierdził wcześniejsze informacje o poważnym spadku w inwestycjach, według urzędników były one niższe o 7,7 proc. r/r. "Na spadek akumulacji brutto w III kwartale br. wpłynął znaczny spadek nakładów brutto na środki trwałe (o 7,7 %). W efekcie wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł +2,8 pkt. proc. (wobec 2,1 pkt. proc. w II kwartale 2016 r.)" - podaje GUS.

Do tej sytuacji odniósł się rano w programie #dziejesięnażywo Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów: - Wyhamowanie wynika ze spadku inwestycji prywatnych, ale najwięcej publicznych. PiS wprowadziło CBA do samorządów, żeby mieć haki. I trochę trudno dziwić się urzędnikom, że nie podejmują decyzji - powiedział Jacek Rostowski, zaznaczając jednocześnie, że PiS jego zdaniem nie miło "żadnego pojęcia" o tym, co dzieje się z gospodarką. Bo gdyby było inaczej, to rząd nie brnąłby w "nieopanowane rozdawnictwo".

GUS zauważył również, że eksport netto nie ma już pozytywnego wpływu na wzrost PKB. "W III kwartale zanotowano negatywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł -0,3 pkt. proc. wobec +1,0 pkt. proc. w II kwartale 2016 r." - czytamy w informacji GUS.

Wygląda więc na to, że potwierdziły się wcześniejsze oczekiwania ekonomistów, którzy wskazują, że wzrost gospodarczy w Polsce ratują w tej chwili sami konsumenci. GUS podał, że w trzecim kwartale tzw. spożycie ogółem wzrosło o 4,1 proc. r/r wobec wzrostu o 3,4 proc. r/r w poprzednim kwartale.

bDANDYHx

- Mając to na uwadze oraz znając na razie jedynie dane za październik, należy ostrożnie podejść do prognoz wzrostu w czwartym kwartale. Naszym zdaniem będzie on jeszcze niższy. Odbicia w okolice 3 procent spodziewamy się w przyszłym roku, gdy wzrosną nakłady finansowane środkami unijnymi - Przemysław Kwiecień, analityk z DM XTB.

Ekonomiści w money.pl wskazują, że spowolnienie dynamiki wzrostu PKB w Polsce, może spowodować, iż cały 2016 r. zamknie się z wynikiem poniżej 3 proc. To spora różnica w porównaniu do rządowych prognoz, które mówią o wzroście PKB w tym roku o 3,4 proc. r/r. Wcześniej rząd zakładał nawet skok o 3,8 proc. r/r.

Wskaźniki makroekonomiczne dla Polski
Wskaźnik 2015 2016* 2017*
PKB (% r/r) 3,9 2,9 2,5
Konsumpcja (% r/r) 3,2 3,6 3,4
Inwestycje (% r/r) 6,1 -2,7 4,7
Inflacja CPI (%) -0,9 -0,6 1,8
Bezrobocie (%) 9,7 8,4 8,4

Źródło: money.pl na podstawie danych banku Credit Agricole. *Prognoza.

bDANDYHy

Spowolnienie wzrostu gospodarczego dostrzegły też międzynarodowe instytucje.Wśród nich jest m.in. OECD - analitycy obniżyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r. do 2,6 proc. z wcześniejszej w wysokości 3 proc. Ich zdaniem wynik powyżej 3 proc. Polska powinna ponownie osiągnąć w 2017 r. (prognoza to 3,2, proc. wobec wcześniejszej 3,5 proc.).

Z kolei Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę wzrostu PKB w Polsce do 3,1 proc. w 2016 r. (wobec wcześniejszej 3,7 proc.) Z kolei EBOiR mówi o wzroście na poziomie 3 proc. (wobec wcześniejszej 3,6 proc.).

bDANDYHS
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(686)
Irena
4 lata temu
Ostanio, patrząc na to co się dzieje w naszej ukochanej Polsce, to chyba jednak lepsi byli ci złodzieje z PO niż obecni idioci... Czy w Polsce nie potrafimy wybrać jakiś normalnych ludzi do rządzenia niż wszelkiej maści przekrętasów lub oczadziałym mgłą smoleńską z uszkodzeniam od trotylu?
spy 21
4 lata temu
Teraz właśnie widać działania tej "dobrej zmiany".
Van Helen
4 lata temu
Zobaczcie PISORY do czego prowadzicie nasz kraj . Gospodarka pikuje jak Tu 154 w smoleńskie krzaki... Tym razem cała Polska na pokładzie. Brawo kłamliwe szuje!!! Oby tak dalej "patrioci" zaje..ni !!!
bDANDYHT
marconi
4 lata temu
Czyli gospodarka leci na PYSK ................ ale pisowcy wiedzieli swoje................. bo mieli najwybitniejszych, też swoich, pisowskich ekonomistów............. To niestety jest dopiero początek upadku.
Kasander
4 lata temu
Tak się kończy socjalistyczna Europa i wysmradzanie na złych pracodawców. Niedługo niedługo wszyscy będziemy zapierd..ać u Chińczyka po 12 godzin do śmierci. Niech ci ,co tak plują na na tych co ryzykują cały swój majątek tworząc miejsca pracy, oraz politycy, raz sami założą firmę i w ten sposób próbują coś zarobić.
...
Następna strona