Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Wzrost PKB w IV kwartale 2016 roku "nieznacznie" niższe niż 2,5 proc. Resort rozwoju podał swoje szacunki

10
Podziel się:

Tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale 2016 roku może być "nieznacznie" niższe niż 2,5 proc. osiągnięte w trzecim kwartale - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju.

Na zdjęciu szef resortu finansów i resortu rozwoju Mateusz Morawiecki
Na zdjęciu szef resortu finansów i resortu rozwoju Mateusz Morawiecki (Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

"Uwzględniając opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej, należy oczekiwać, że aktywność sektorów usług i przemysłu była jedynie nieznacznie wolniejsza niż w trzecim kwartale 2016 roku. Tempo spadku aktywności w sektorze budowlanym w czwartym kwartale było najniższe w całym 2016 roku, a był to główny czynnik spowolnienia PKB w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku" - napisali analitycy MR.

"W związku z tym należy oczekiwać, że dynamika roczna PKB w czwartym kwartale była jedynie nieznacznie niższa niż odnotowane w trzecim kwartale 2,5 proc." - dodano

MR oczekuje w pierwszym kwartale poprawy koniunktury zarówno w sektorach usług, jak i przemysłu.

"Oczekujemy także, że nastąpi stabilizacja w sektorze budowlanym, który powinien odnotować wzrost aktywności (w ujęciu rocznym) już w drugim kwartale br." - napisano.

Analitycy MR prognozują, że w styczniu 2017 roku, przy dwóch dniach roboczych więcej niż przed rokiem, wzrost produkcji przemysłowej będzie zbliżony do 5 proc. rdr.

W projekcie budżetu państwa na 2017 r. rząd założył, że PKB wzrośnie o 3,6 proc. To i tak nieco mniej wobec pierwotnej wersji, w której można było znaleźć prognozę na poziomie 3,9 proc.

Pod koniec grudnia 2016 roku ekonomiści z BZ WBK, którego prezesem był obecny wicepremier Mateusz Morawiecki, przedstawili swoje prognozy rozwoju polskiej gospodarki. Wskazali, że czwartym kwartale wzrost PKB może być "bliższy 1 proc. niż 2 proc. r/r".

Co się zaś tyczy 2017 roku, to według nich wzrost PKB wyniesie 2,7 proc. wobec wcześniejszej prognozy w wysokości 2,9 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
asdaa
7 lat temu
Do ludzi piszących o lewych fakturach. Nie łykajcie propagandy rządowej. Po pierwsze jak jest eksport fikcyjny, to był też fikcyjny import, a eksport i import się przy mierzeniu wzrostu PKB odejmuje. Po drugie, jeżeli np. eksport rósł w tempie ~4-5% r/r w 2015, przy wzroście gospodarczym 3,5%, to w tym roku powinien eksport albo stać w miejscu, albo wręcz zmaleć, żeby uzasadnić tak drastyczny spadek wzrostu PKB. Tymczasem eksport rośnie podobnie jak w 2015, a co dołuje gospodarkę? Inwestycje prywatne. To one się drastycznie skurczyły w porównaniu do 2015 i za to ponoszą winę rządzący, wprowadzający niepewność w gospodarce.
Sowa
7 lat temu
Przecież 500+ miał napędzać gospodarkę.
zytka
7 lat temu
Proponuję też aby Money zajęła się wydatkami na imprezy sędziów z Trybunału Konstytucyjnego. Dlaczego tego tematu nie poruszacie szanowna Redakcjo wierna PO zawsze? Sprawa jest nagłaśniana, ale cichosza na WP, Money, Onecie cichutko....
zygsta
7 lat temu
Co to za analitycy BZWBK???-za IV kw.wzrost PKB bliżej 1 niż 2-gdyby faktycznie był 2,4 % to KOMPROMITACJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
m
7 lat temu
W 2015 roku wychwycono fałszywe faktury na równowartość 82 mld złotych. Aż trudno uwierzyć, bo to oznacza ,że 4,5% gospodarki w 2015 roku było tylko na papierze. Sienkiewicz na tzw taśmach prawdy mówił o teoretycznym państwie, niestety gospodarka za PO też była tylko teoretyczna w swym rozmiarze. Co niektórzy ubolewają na niższy wzrost gospodarczy w 2016 roku niż był zakładany. Pytam- o ile musiałaby wzrosnąć realnie gospodarka ,żeby jednocześnie wypełnić lukę teoretycznej gospodarki Platformy i jeszcze na dodatek wzrosnąć o dodatkowe ok. 3,5% ? Odpowiem tym mniej kumatym- gospodarka w zeszłym roku musiałaby wzrosnąć aż o 8 %.