Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poroszenko domaga się zaostrzenia sankcji wobec Rosji

0
Podziel się:

Przed wizytą w Berlinie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zarzucił Moskwie łamanie porozumień z Mińska.

Poroszenko domaga się zaostrzenia sankcji wobec Rosji
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bEEbOSOd

Przed wizytą w Berlinie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w poniedziałkowym "Bildzie" zarzucił Rosji łamanie porozumień z Mińska i wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Kremla. Opowiedział się za odebraniem Rosji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku.

Ukraina wypełniła wszystkie punkty porozumienia z Mińska, rozejm został przez nas natychmiast wprowadzony w życie. Rosyjscy bojownicy - wręcz przeciwnie - powiedział Poroszenko w rozmowie z niemiecką gazetą. Prezydent Ukrainy spotka się w poniedziałek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.

Jak zaznaczył Poroszenko, ze strony rosyjskiej codziennie padają strzały, często ponad 60 razy dziennie. Zawieszenie broni zostało naruszone 1100 razy.

bEEbOSOf

Prawda jest taka, że porozumienie (z Mińska) nie funkcjonuje - powiedział prezydent Ukrainy. Separatyści twierdzą, że wycofali broń, lecz nie pozwalają OBWE na skontrolowanie - skrytykował ukraiński polityk. Jak dodał, w każdej chwili może dojść do ataku na Mariupol, strategiczne miasto na wschodzie Ukrainy, położone między granicą rosyjską a anektowanym przez Moskwę Krymem.

Porozumienie z Mińska, zawarte w połowie lutego przez przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, przewiduje rozejm, wycofanie ciężkiej broni, uszczelnienie granicy ukraińsko-rosyjskiej, a w dalszej perspektywie wybory w Donbasie.

Konieczna jest reakcja na łamanie uzgodnionego rozejmu - to mogą być kolejne sankcje. W każdym razie obecnie obowiązujące sankcje powinny zostać przedłużone do końca roku - powiedział "Bildowi" Poroszenko.

Prezydent Ukrainy zakwestionował prawo Rosji do roli gospodarza Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Myślę, że należy porozmawiać o bojkocie tych MŚ - powiedział. Jego zdaniem MŚ w Rosji są "nie do pomyślenia", dopóki rosyjskie wojsko znajduje się na terenie Ukrainy.

bEEbOSOl

Niemcy za utrzymaniem obecnych sankcji

Niemcy chcą przeforsować na najbliższym szczycie UE utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu do czasu całkowitej realizacji lutowego porozumienia z Mińska, czyli co najmniej do końca roku - doniósł "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"FAS" - niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - powołuje się na źródło w rządzie. Informacja ukazała się w wydaniu internetowym gazety.

Tzw. Mińsk II - porozumienie zawarte w połowie lutego w stolicy Białorusi przez przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - przewiduje przeprowadzenie do końca roku wyborów na terenach opanowanych przez prorosyjskich separatystów, a następnie zamknięcie ukraińsko-rosyjskiej granicy.

bEEbOSOm

Jak zaznacza "FAS", przedłużenie sankcji nałożonych na Rosję później w związku z wojną we wschodniej Ukrainie byłoby w tym przypadku tylko formalnością. Decyzja musi zapaść w czerwcu.

Niemiecki rząd spodziewa się sprzeciwu ze strony Włoch, a także Grecji i Cypru - pisze "FAS".

Czytaj więcej w Money.pl

bEEbOSOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)