Notowania

rynek pracy
26.07.2018 13:22

Ukraińcy już nie wystarczają. Rząd szuka pracowników 9700 km od Polski

Miliony obcokrajowców w Polsce to wciąż za mało. Dziura na rynku pracy się powiększa. Ratunkiem mają być Filipińczycy. Rząd już zabiega o ich przyjazd nad Wisłę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Google Maps)
Jednym z warunku przyjazdu Filipińczyków jest stabilna praca i mieszkanie

Jak informowaliśmy na money.pl, stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec czerwca br. wyniosła 5,9 proc. Ostatni raz poniżej progu 6 proc. była w listopadzie 1990 roku, jeszcze gdy ministrem pracy był Jacek Kuroń.

Problemy z pracownikami są praktycznie w każdej branży. Sadownicy nie mogą zatrudnić osób do zbierania owoców, a wielkim korporacjom brakuje pracowników IT. Miliony Ukraińców też już nie ratują sytuacji. A kto może ją uratować? Mieszkający według map Google'a o ponad 9700 km od Polski Filipińczycy.

Zobacz też: "Staniemy się klasa bezużyteczną". Jak roboty zabiorą nam pracę

O planach sprowadzenia z Azji rąk do pracy poinformował w programie wPolsce.plStanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Jednym z warunku przyjazdu Filipińczyków jest stabilna praca i mieszkanie. Ma to być ustalane między pracodawcą a pracownikiem – tłumaczył Szwed.

Azjatów kusi przede wszystkim pewność zatrudnienia, a także przepisy dotyczące pensji minimalnej, co daje im gwarancję zarobków.

Filipińczycy mieliby zasilić m.in. branżę budowlaną czy transportową, a przede wszystkim medyczną. Polska jest o krok od porozumienia. Podobne mają z Filipińczykami zawrzeć Czesi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, filipiny, wiadomości, praca, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2018

5ttNie chcemy Ukraińców i emigrantów, chcemy niższych podatków za pracę i wtedy Polacy wrócą i będą pracowac..nie ma godnej pracy dla 40 plus a oni … Czytaj całość

26-07-2018

PolkaWystarczy podwyższyć pensję Polakom a pracownicy polscy sami się znajdą

26-07-2018

jotkaTo jakaś paranoja! Szukają pracowników tysiące km od Polski w sytuacji, gdy miliony Polaków są za granicą i kolejni ciągle wyjeżdżają.

Rozwiń komentarze (67)