Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Strefa Schengen i przekraczenie granic. Uwaga, wchodzą ważne zmiany

26
Podziel się:

Unia Europejska uszczelnia granice Strefy Schengen. Od piątku wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice Unii Europejskiej muszą się spodziewać bardziej wnikliwych odpraw.

Strefa Schengen i przekraczenie granic. Uwaga, wchodzą ważne zmiany
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER/EAST NEWS)

To było zapowiadane od dawna ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Unia Europejska uszczelnia granice Strefy Schengen. Od piątku wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice Unii Europejskiej muszą się spodziewać bardziej wnikliwych odpraw.

Przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zaostrzyły Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej. "Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne - mówi ppor. Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Rzeczniczka jednocześnie przypomina, że obecnie mieszkańcy państw UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegają tzw. odprawie minimalnej. "Od 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie" - dodaje Agnieszka Golias.

Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć. Rzeczniczka zapewnia jednak, że polska Straż Graniczna podjęła działania, które mają zminimalizować negatywne skutki.Na podstawie m.in. analiz dotyczących natężenia ruchu granicznego, w razie potrzeby będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych, również mobilne. "Dołożymy wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie i bez zakłóceń" - zapewniła Agnieszka Golias.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
uygtf
7 lat temu
po co najgorszy wróg jest już na terenie UE,tzw ruchy pozorowanie dbałości o bezpieczeństwo goi.
Było słuchać ...
7 lat temu
Teraz się obudzili
-=_=-
7 lat temu
Nie bardzo rozumiem dlaczego dotychczas było inaczej... granic miało nie być wewnątrz Strefy Schengen, ale przecież na zewnątrz były, czemu więc nie było na nich kontroli?
Rolof318
7 lat temu
Nie widać tego na ukraińskiej granicy. A tam Celnicy i SG powinni trzepać bardzo szczegółowo.
dyana
7 lat temu
Rychlo w czas sie obudzili Takie kontrole powinny byc od momentu ,gdy nasza kochana Unia otworzyla wrota do raju dla tych ktorzy tu juz sa i robia to co robia a bedzie jeszcze gorzej
...
Następna strona