Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosnieft coraz bardziej zanurzony w polityce. Ma pomóc Moskwie w zdobyciu przewagi nad USA

7
Podziel się:

Rosja, za pośrednictwem państwowego Rosnieftu, coraz bardziej wykorzystuje ropę naftową do powiększania wpływów na świecie i podważania interesów USA - donosi poniedziałkowy "The New York Times".

Działania spółki mogą dać rosyjskiemu rządowi niewyobrażalną przewagę w kwestiach ważnych dla USA - donosi amerykański dziennik
Działania spółki mogą dać rosyjskiemu rządowi niewyobrażalną przewagę w kwestiach ważnych dla USA - donosi amerykański dziennik (AFP PHOTO/NATALIA KOLESNIKOVA)
bEJCxewR

Rosja, za pośrednictwem petrochemicznego giganta, coraz bardziej wykorzystuje ropę naftową do powiększania wpływów na świecie i podważania interesów USA - donosi poniedziałkowy "The New York Times".

Zdaniem amerykańskiego dziennika Moskwa używa państwowego Rosnieftu do budowy strefy wpływów tam, gdzie USA popełniły błędy lub gdzie można przejąć władzę.

- Pokierowane jest to także koniecznością, bo amerykańskie i unijne sankcje zmusiły Rosnieft do szukania partnerów i inwestycji gdzie indziej (poza USA i UE) - podkreśla Clifford Krauss, dziennikarz "NYT".

bEJCxewT

Jak zauważa, koncern wchodzi do "bardzo wrażliwych politycznie" krajów, takich jak Kuba, Chiny, Egipt czy Wietnam, a także do niespokojnych regionów, gdzie stawką są wpływy USA.

Zobacz także: Zobacz też wideo o majątku Władimira Putina

Jak przypomina "NYT", Rosnieft stara się o umowy z krajami ze wschodniej części regionu Morza Śródziemnego i Afryki, ubiega się o umowę na kontrolowanie pól naftowych w Iranie. Ma też wpływy ekonomiczne i polityczne w Kurdystanie w północnym Iraku - niedawno rosyjska spółka informowała o nowych kontraktach podpisanych z tym krajem, o czym pisaliśmy w money.pl.

bEJCxewZ

Rosja m.in. "szuka sposobów na wsparcie rządu Baszira el-Asada w Syrii, znalezienie partnerów w Iranie i wbicie klina między Turcję a Zachód" - dodaje "NYT".

- Rosnieft stara się tworzyć szanse, które mogą okazać się niezwykle korzystne pod względem geopolitycznym i mogą dać rosyjskiemu rządowi niewyobrażalną przewagę w kwestiach ważnych dla USA - ocenia cytowana przez "NYT" ekspertka Amy Myers Jaffe z Rady ds. Stosunków Międzynarodowych (CFR).

Obecnie Rosja i Rosnieft najwięcej zainwestowały w przemysł naftowy w Wenezueli, praktycznie zastępując Chiny w roli "głównego bankiera" tego kraju. W ciągu ostatnich trzech lat Wenezuela otrzymała od Rosji 10 mld dolarów, dzięki czemu dwukrotnie uniknęła bankructwa.

W 2016 roku Rosnieft przejął pakiet 49,9 proc. udziałów w Citgo, rafinerii w USA należącej do państwowego koncernu naftowego Wenezueli - Pdvsa, jako zabezpieczenie pożyczki na 1,5 mld dolarów dla tego przedsiębiorstwa. Transakcję tę ostro skrytykował wenezuelski parlament, ostrzegając, że ewentualne przejęcie całego Citgo przez Rosję zagrażałoby bezpieczeństwu kraju.

bEJCxexa

Jak zauważa "NYT", rosyjskie inwestycje nie są pozbawione ryzyka.

- Wenezuelskie pola naftowe starzeją się i są w złym stanie. Inne firmy naftowe wycofywały się (ze współpracy z Wenezuelą) po latach otrzymywania zaledwie częściowych płatności, a nowe sankcje nałożone przez USA sprawiły, że kłopoty finansowe Wenezueli stały się jeszcze bardziej dotkliwe - podkreśla dziennik.

Sprawdzian opłacalności rosyjskiego modelu inwestycyjnego nastąpi już niedługo, gdy Pdvsa czeka kolejna spłata długu - dodaje dziennik.

bEJCxexu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Ziomek .
4 lata temu
Biedne obite kundelki -IQ u Amerykanów ostatnio znajduje się chyba na poziomie imbecylizmu. Ciągle popiskują ; a to ruskie robią w ''konia'' NATO , a to ruskie wybierają dla USA prezydenta , a to ruska ropa .. . Weście się w garść jankesi , bo wychodzi na to , że Rosja jest tak potężna i wszystko może , przestańcie / wszak jesteście prawdopodobnie tacy GREAT - czy to tylko MIT ?! / użalać się nad sobą bo to WSTYD!! Żeby tylko się nie okazało , że KRÓL - USA JEST NAGI !!!!!! , i nie taki znowu bogaty !
Ealdon
4 lata temu
Tak dla historycznej ścisłości, to przed wejściem do rządu, obecny sekretarz stanu (minister spraw zagranicznych ) Stanów Zjednoczonych, Rex Tillerson stał na czele koncernu naftowego ExxonMobil.
jon
4 lata temu
Skoro są sankcje to działaja tam gdzie tych sankcji nie ma = to chyba normalne a tu taki płacz, że Rosja się nie przewróciła to jeszcze weszła na rynki , które miały być poddańcze względem USA !
bEJCxexv
!@#$%^&*()*&^...
4 lata temu
Rosja ma rację-popieram w 100%!
glos z Kanady
4 lata temu
Wchodzac w spolke z takimi mocarstwami, jak Kuba czy Wenezuela, Rosja powali Stany Zjednoczone na deski !