Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Spółki Skarbu Państwa. Beata Szydło: pełnię nadzór nad PZU

Spółki Skarbu Państwa. Beata Szydło: pełnię nadzór nad PZU

Fot. STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS

Pełnię w tej chwili nadzór nad spółką Powszechny Zakład Ubezpieczeń - poinformowała we wtorek premier Beata Szydło. Dodała, że decyzję taką podjęła dla "dobra funkcjonowania spółki" i nie widzi obecnie konieczności zmiany tej decyzji.

- Rzeczywiście w tej chwili nadzór nad tą (PZU) spółką pełnię ja. I kiedy podejmę decyzję o konieczności zmiany, to ją ogłoszę. Natomiast na pewno w tym momencie nie ma takiej konieczności i spółka pozostaje w moim nadzorze - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, pytana o powody zabrania nadzoru nad spółką wicepremierowi, ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu.

- A dlaczego taka decyzja? Skorzystałam ze swoich uprawnień. Uznałam, że dla dobra funkcjonowania spółki to będzie korzystne i taka decyzja została podjęta - wyjaśniła szefowa rządu.

Premier jednocześnie zapewniła, że konsekwentnie będzie realizowana Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Nie będziemy rezygnowali ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wręcz przeciwnie, będziemy konsekwentnie nadal ją kontynuowali tak, jak do tej pory - zapewniła szefowa rządu. Jak dodała, ostatnie dane ekonomiczne "pokazują bardzo wyraźnie i bardzo dobitnie, że polska gospodarka rozwija się coraz bardziej dynamicznie".

"Przygotowujemy nowe propozycje dla przedsiębiorców, pokazujemy nowe rozwiązania, mamy ambitny plan odpowiedzialnego rozwoju i to przynosi dobre efekty" - podkreśliła premier.

W ubiegłym tygodniu wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w Sejmie, że Prezes Rady Ministrów Beata Szydło sprawuje osobisty nadzór nad spółką PZU.

W związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa od stycznia weszła w życie ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Na mocy ustawy wykonywanie praw z akcji Skarbu Państwa powierzono Prezesowi Rady Ministrów, który może przekazać realizację tych uprawnień np. innemu członkowi Rady Ministrów, pełnomocnikowi Rządu. Wykaz spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, zawarto w rozporządzeniu Rady Ministrów z 3 stycznia 2017 r. W tym rozporządzeniu zapisano, że PZU podlega ministrowi rozwoju i finansów.

W marcu rada nadzorcza PZU odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa spółki. W połowie kwietnia RN PZU powołała Pawła Surówkę w skład zarządu spółki i powierzyła mu pełnienie funkcji jej prezesa.

Skarb Państwa ma w PZU ok. 34 proc. akcji.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Ela
2017-04-28 12:29
Za czasow PO czlonkowie tego ugrupowania wynosili z ZUS pieniadze w walizkach na oczach personelu.Duzo ludzi o tym wie. Nieudacznicy z Po Potrafia krasc
Marcin
2017-04-28 11:09
Widzę, że wszystko zmierza w kierunku nacjonalizacji. Jeszcze parę lat rządów PIS i możemy się obudzić bez kasy na kontach bankowych bo w nocy podejmą uchwałę o upaństwowieniu. Pani Szydło obejmie je nadzorem i kolesie z rządu PIS będą ustawieni.
tyl
2017-04-28 10:46
czy szydlo z pisem i ze swoimi zaczela okradac zus
Pokaż wszystkie komentarze (147)