Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt APEC: Spotkanie Obamy i Putina

0
Podziel się:

Przywódcy USA i Rosji mieli krótką chwilę na zamienienie paru zdań, gdy czekali na zdjęcie szefów państw i rządów uczestniczących w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Szczyt APEC: Spotkanie Obamy i Putina
(PAP/EPA)
bEUMXMWJ

Pierwsze od lipca spotkanie twarzą w twarz prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamy i Władimira Putina, do którego doszło na szczycie organizacji APEC w Pekinie, było przelotne i obyło się bez wymiany zdań - powiedziało źródło we władzach USA.

Przywódcy USA i Rosji mieli krótką chwilę na zamienienie paru zdań, gdy przez kilka minut czekali na wspólne zdjęcie szefów państw i rządów uczestniczących w szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) - relacjonował dziennikarz, który z bliska przyglądał się całej scenie.

Jednak wysoki rangą przedstawicieli amerykańskiej administracji uciął spekulacje o rozmowie prezydentów, podkreślając, że było to jedynie _ przelotne spotkanie, podczas którego nie było czasu na dyskusję o (jakichkolwiek) kwestiach _.

bEUMXMWL

Obama i Putin spotkali się twarzą w twarz w Pekinie po raz pierwszy od lipca. Media już od pewnego czasu zastanawiały się, czy przywódcy wykorzystają tę okazję, by porozmawiać o kryzysie na wschodniej Ukrainie, gdzie wspierani przez Moskwę separatyści walczą z siłami ukraińskimi, wysłanymi przez cieszący się poparciem Zachodu rząd w Kijowie.

Amerykańskie zbliżenie z Chinami

USA i Chiny porozumiały się w sprawie znacznego rozszerzenia okresu obowiązywania wiz na pobyt krótkoterminowy - ogłosił prezydent Barack Obama w Pekinie.

Wzywając do wzmocnienia dwustronnych więzi, Obama podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą Chin _ prosperujących, pokojowych i stabilnych _. Zaapelował też do Pekinu o gwarancje bardziej sprawiedliwego traktowania zagranicznych firm działających w tym kraju. Jak przypomina agencja AFP, w ostatnim czasie chińskie władze wszczęły śledztwa przeciwko międzynarodowym korporacjom związane z praktykami monopolistycznymi.

bEUMXMWR

Jak poinformował Biały Dom, zgodnie z porozumieniem wizowym krótkoterminowe wizy turystyczne i biznesowe wielokrotnego wjazdu będą ważne przez 10 lat, a nie rok, jak jest obecnie. Okres obowiązywania wiz studenckich zostanie przedłużony z roku do pięciu lat. Przez ten czas obywatele będą mogli korzystać z tej samej wizy, zamiast przed każdym wyjazdem składać wniosek o kolejne pozwolenie. USA wprowadzą porozumienie w życie 12 listopada.

Stany Zjednoczone mają podobne porozumienia wizowe z niektórymi krajami europejskimi czy Brazylią - pisze agencja Reutera.

USA przekonują, że dzięki porozumieniu z Chinami poprawią się stosunki handlowe i gospodarcze między dwiema największymi gospodarkami świata. Waszyngton liczy na to, że w wyniku tego porozumienia wzrośnie liczba chińskich turystów odwiedzających Stany Zjednoczone.

Choć coraz więcej Chińczyków podróżuje za granicę, to tylko 2 proc. jako cel wyjazdu wybiera USA. Według anonimowego przedstawiciela amerykańskich władz dzięki porozumieniu do 2021 r. w USA może powstać dodatkowych 440 tys. miejsc pracy, a amerykańska gospodarka co roku dostanie zastrzyk w wysokości 85 mld dolarów. Ponadto chińscy biznesmeni i inwestorzy będą mieli ułatwiony dostęp do amerykańskich projektów.

bEUMXMWS

Agencja AP zauważa, że porozumienie nie oznacza, iż przedłużony zostanie okres, w którym obywatel USA może przebywać w Chinach i vice versa.

W poniedziałek Obama wezwał też Pekin do poszanowania praw człowieka i wolności słowa.

Odnosząc się do trwających od ponad miesiąca prodemokratycznych protestów w Hongkongu, amerykański prezydent ocenił, że priorytetem powinno być uniknięcie przemocy. Choć stosunki między Pekinem a Hongkongiem są skomplikowane i trwa okres przejściowy, to oczekiwanie, iż USA nie będą wyrażać swych obaw, jest nierealistyczne - zaznaczył prezydent na wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Tonym Abbottem.

_ - Nie oczekujemy od Chin, że we wszystkim będą się wzorować na amerykańskim modelu. Ale nadal jesteśmy zaniepokojeni przestrzeganiem praw człowieka _ - powiedział Obama. _ Jest kilka rzeczy, w które USA wierzą _ - dodał, wymieniając przede wszystkim wolność słowa i zgromadzeń.

bEUMXMWT
Czytaj więcej w Money.pl
Putin o katastrofie rubla: "To spekulacje" Władimir Putin wykluczył, że w związku z osłabieniem rubla w Rosji może dojść do kontroli kapitału.
Obama przyleciał do Pekinu na szczyt APEC Przewidziane są rozmowy Obamy z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.
bEUMXMXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)