Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Akcje Tesli zanurkowały po wpisie Muska. Drwiny na Twitterze kosztowne dla inwestorów

8
Podziel się:

Elon Musk szydził na TT z amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W piątek akcje firmy spadły o 5 procent.

Elon Musk ewidentnie nie ma szczęścia do Twittera.
Elon Musk ewidentnie nie ma szczęścia do Twittera. (TED Conference/Flickr (CC BY-NC 2.0))

Wpis Muska związany jest z decyzją Securities Exchange Commission (SEC), która zabroniła mu przez 3 lata sprawować funkcji prezesa rady nadzorczej Tesli. Obecny dyrektor generalny , najwyraźniej nie może się z tym pogodzić.

Dlatego w swoim wpisie nazwał SEC Shortseller Enrichment Commission, czyli Komisją Wzbogacania Sprzedających -informuje Reuters. Ten konflikt i emocjonalny wpis z miejsca wpłynął na kurs akcji, które zanurkowały do poziomu 275 dol.

Zobacz także: Tesla dosłownie wzbiła się w powietrze

Najwyraźniej udziałowcy obawiają się, że przy takim zachowaniu Muska komisja może dalej utrudniać mu zarządzanie firmą. Jak już pisaliśmy w money.pl po decyzji SEC ekscentryczny miliarder ma zapłacić karę i ustąpić ze stanowiska prezesa.

To wynik ugody, jaką zarząd spółki zawarł z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, która oskarża Muska o spekulację akcjami Tesli.

Oskarżenia dotyczą - co staje się już regułą - kontrowersyjnego tweeta, w którym Musk ogłosił, że zdejmie Teslę z giełdy po cenie 420 dolarów za akcję. Wywołało to spore zamieszanie na rynku. Po kilku dniach miliarder wycofał się z tej deklaracji.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Muska o spekulację, a odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego domagał się śledztwa.

- Ani status celebryty, ani reputacja innowatora technologicznego nie przewidują zwolnienia z federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych - stwierdziła na konferencji prasowej Stephanie Avakian z SEC.

Według ugody zawartej z SEC, Elon Musk ma w ciągu 45 dni (od 30 września) złożyć rezygnację ze stanowiska prezesa Tesli i zapłacić 20 mln USD grzywny. Taką samą karę zapłaci też sama firma, która zgodziła się również włączyć do zarządu dwóch dodatkowych, niezależnych dyrektorów, którzy wdrożą dodatkowe kontrole i procedury nadzorujące Muska.

Musk zgodził się na to, by przez najbliższe trzy lata nie ubiegać się o stanowisko prezesa. Pozostanie w firmie jako dyrektor wykonawczy (CEO).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Adek
6 lat temu
Giełda to groteskowe zachowanie wróży. Sytuacja gospodarcza czy przedsiębiorstw nie ma znaczenia. Przez lata stali się tak wyczuleni , że odczytują wszystko często bywają śmiesznym. To raczej behawiorysci ze szklaną kulą. No chyba że nadmierna reakcja w oparach absurdu umożliwi komuś tańsze kupno akcji , których cena spadła bo ktoś żartował. A jak wiadomo żart może zatrzymać obroty kuli ziemskiej.
Kris
6 lat temu
Ten gość jest może geniuszem,ale najwyraźniej z ADHD .
Tadeusz
6 lat temu
Komisja i ta cała giełda to najzwyklejsze manipulowanie kim chcą i co im pasuje !!! Naiwny ten co się w to babrze a po za tym to powinno zniknąć z powierzchni ziemi bo jest ludziom nie potrzebne. Potrzebne jest tylko i wyłącznie spekulantom i wszystkim tym co nie chce się im rzetelnie pracować !!!
Panta Rhei
6 lat temu
To ile akcji odkupił po spadku? Początki podobnych żartów już przy Waterloo Napoleonka się zdarzyły.
Vav
6 lat temu
Bedzie rządził jak kulawy u nas pociągając za sznurki...