Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Urzędnik lata tylko pierwszą klasą. Nawet jeśli nie musi

0
Podziel się:

Ponad połowa lotów pierwszą klasą, zarezerwowanych na prośbę pracowników rządowej administracji w USA nie miała uzasadnienia - wynika z analizy Biura Inspektora Generalnego przy Departamencie Handlu USA.

Urzędnik lata tylko pierwszą klasą. Nawet jeśli nie musi
(Jonathan Cohen/Flickr)
bEJitCRh

Ponad połowa lotów pierwszą klasą zarezerwowanych na prośbę pracowników rządowej administracji w USA nie miała uzasadnienia. Niektórzy nawet udawali, że są chorzy - oby tylko lecieć w lepszych warunkach. Łącznie na podróże pierwszą klasą urzędnicy wydali milion dolarów.

Urzędnicy administracji rządowej w Stanach Zjednoczonych są uprawnieni do przelotów pierwszą klasą, jeśli na dany lot nie ma możliwości dokonania rezerwacji w klasie ekonomicznej; w przypadku, kiedy czas podróży przekracza 14 godzin; a także wtedy, kiedy podróż pierwszą klasą jest wskazana ze względów bezpieczeństwa lub z uwagi na stan zdrowia pracownika.

Tymczasem, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Biuro Inspektora Generalnego przy Departamencie Handlu USA, w okresie od 1 października 2012 r. do 31 marca 2014 r. aż 56 proc. rezerwacji w pierwszej klasie dokonanych na prośbę pracowników rządowych agencji - w tym Census Bureau (agencji odpowiedzialnej za spis ludności) i Biura Patentów i Znaków Towarowych - nie miało uzasadnienia.

bEJitCRj

Łącznie w analizowanym okresie amerykańscy urzędnicy wydali ponad milion dolarów na przeloty w klasie innej niż ekonomiczna.

Kontrola wykazała, że w wielu przypadkach urzędnicy przedstawiali budzące wątpliwości zaświadczenia o stanie zdrowia albo rezerwowali loty na mniej niż 24 godziny przed startem samolotu, co znacznie ograniczało możliwość zabukowania miejsca w klasie ekonomicznej.

Według kontrolerów z Biura Inspektora Generalnego, sam Departament Handlu mógł zaoszczędzić co najmniej 112 tys. dolarów na przelotach swoich pracowników, gdyby przepisy dotyczące rezerwowania lotów w klasie pierwszej lub biznes zostały poddane gruntownej rewizji - i były egzekwowane.

bEJitCRK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)