Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa antysmogowa
05.08.2015 20:55

Ustawa antysmogowa uchwalona. W końcu Polska przestanie truć

Od lat mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród unijnych krajów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/EastNEws)

Samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów - zakłada tak zwana ustawa antysmogowa uchwalona wieczorem przez Sejm. Ustawa jest potrzebna, bo Polska od lat ma najbardziej w UE zanieczyszczone powietrze.

Za uchwaleniem noweli opowiedziało się 285 posłów, 145 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska ma sprecyzować obecne przepisy tak, by sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Sejmiki będą mogły uchwalić zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie.

Uchwała będzie musiała jednak określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami. Poza tymi wymogami uchwała będzie mogła też określić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły wskazać rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

Na konieczność walki z zanieczyszczeniami wskazywała Najwyższa Izba Kontroli, która wskazywała w raporcie, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE.

Tagi: ustawa antysmogowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz