Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa antysmogowa uchwalona. W końcu Polska przestanie truć

0
Podziel się:

Od lat mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród unijnych krajów.

Ustawa antysmogowa uchwalona. W końcu Polska przestanie truć
(Piotr Kamionka/EastNEws)

Samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów - zakłada tak zwana ustawa antysmogowa uchwalona wieczorem przez Sejm. Ustawa jest potrzebna, bo Polska od lat ma najbardziej w UE zanieczyszczone powietrze.

Za uchwaleniem noweli opowiedziało się 285 posłów, 145 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska ma sprecyzować obecne przepisy tak, by sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Sejmiki będą mogły uchwalić zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie.

Uchwała będzie musiała jednak określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami. Poza tymi wymogami uchwała będzie mogła też określić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły wskazać rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

Na konieczność walki z zanieczyszczeniami wskazywała Najwyższa Izba Kontroli, która wskazywała w raporcie, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)