Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wietnamska mafia VAT. Mieli wtyki w bankach, oszukali państwo na miliardy

Wietnamska mafia VAT. Mieli wtyki w bankach, oszukali państwo na miliardy

Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. I nie płacili podatków Fot. Kosc/Agencja Reporter
Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. I nie płacili podatków

Czterech bankowców z dwóch wiodących na rynku polskich banków zatrzymała wczoraj ABW. Sprawa ma związek z gangiem Wietnamczyków z Wólki Kosowskiej, który opracował mechanizm wyłudzania VAT.

Pracownicy banków są podejrzani o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje „Rzeczpospolita”.

Trzech z nich pracowało w oddziałach jednego banku, a jeden w centrali drugiego. Według śledczych mieli pomagać osobom narodowości wietnamskiej w transferowaniu za granicę pieniędzy, które pochodziły z wyłudzeń VAT.

Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. Podatków nie płacili. Pieniądze wpłacali do banków, a następnie rozprowadzali po kontach na całym świecie.

Ekspert o walce rządu z mafiami VAT: te zmiany były przygotowane wcześniej


 

Dziennie w gotówce potrafili wpłacić nawet 1 mln zł. Takie transakcje powinny być zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. I do tego właśnie byli potrzebni zatrzymani pracownicy banków.

Dbali o to, aby transakcje przebiegały po cichu i w cieniu. Nie informowali o nich ani GIIF, ani innych organów. A kiedy dowiadywali o możliwej kontroli, to o wszystkim informowali Wietnamczyków. Utrzymywali kontakt z szefami grupy. Spotykali się z nimi w restauracjach i w domu.

Do pierwszych zatrzymań w sprawie wietnamskiej mafii VAT doszło w maju. Sprawa nabrała rozgłosu po tym, jak 23 maja popełniła samobójstwo partnerka jednego z szefów grupy, zatrzymana przez ABW. W jej skrytce bankowej było 2,1 mln zł.

Grupa wyprowadziła z Polski ok. 5 mld zł.

Czytaj także
Polecane galerie
Chris
2018-06-29 14:27
Poczta Polska nie ewidencjuje sprzedaży. Mogą sobie dodrukować znaczków ile chcę czyli prać pieniądze. Może jak inne firmy państwowe należy wprowadzić kasy fiskalne.
platnik vat
2018-06-29 01:36
a wystarczy aby WSZYSCY kupujscy u wietnamczykow prosili o rachunek
Klaudiusz 16
2018-06-29 01:16
W pierwszej kolejności za przekrętami stoi SZEF! On wszystkim kieruje, wszystko zatwierdza, podpisuje, dostaje to co chce. To oczywiste. To jedna z umiejętności szefów. A tak na marginesie - Żałuję że nie jestem szefem :(
Pokaż wszystkie komentarze (107)