Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Wietnamska mafia VAT. Mieli wtyki w bankach, oszukali państwo na miliardy

106
Podziel się:

Czterech bankowców z dwóch wiodących na rynku polskich banków zatrzymała wczoraj ABW. Sprawa ma związek z gangiem Wietnamczyków z Wólki Kosowskiej, który opracował mechanizm wyłudzania VAT.

Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. I nie płacili podatków
Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. I nie płacili podatków (Kosc/Agencja Reporter)
bEJsnLlx

Pracownicy banków są podejrzani o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje „Rzeczpospolita”.

Trzech z nich pracowało w oddziałach jednego banku, a jeden w centrali drugiego. Według śledczych mieli pomagać osobom narodowości wietnamskiej w transferowaniu za granicę pieniędzy, które pochodziłyz wyłudzeń VAT.

Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. Podatków nie płacili. Pieniądze wpłacali do banków, a następnie rozprowadzali po kontach na całym świecie.

bEJsnLlz
Zobacz także: Ekspert o walce rządu z mafiami VAT: te zmiany były przygotowane wcześniej

Dziennie w gotówce potrafili wpłacić nawet 1 mln zł. Takie transakcje powinny być zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. I do tego właśnie byli potrzebni zatrzymani pracownicy banków.

Dbali o to, aby transakcje przebiegały po cichu i w cieniu. Nie informowali o nich ani GIIF, ani innych organów. A kiedy dowiadywali o możliwej kontroli, to o wszystkim informowali Wietnamczyków. Utrzymywali kontakt z szefami grupy. Spotykali się z nimi w restauracjach i w domu.

bEJsnLlF

Do pierwszych zatrzymań w sprawie wietnamskiej mafii VAT doszło w maju. Sprawa nabrała rozgłosu po tym, jak 23 maja popełniła samobójstwo partnerka jednego z szefów grupy, zatrzymana przez ABW. W jej skrytce bankowej było 2,1 mln zł.

Grupa wyprowadziła z Polski ok. 5 mld zł.

bEJsnLma
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(106)
Chris
3 lata temu
Poczta Polska nie ewidencjuje sprzedaży. Mogą sobie dodrukować znaczków ile chcę czyli prać pieniądze. Może jak inne firmy państwowe należy wprowadzić kasy fiskalne.
platnik vat
3 lata temu
a wystarczy aby WSZYSCY kupujscy u wietnamczykow prosili o rachunek
Klaudiusz 16
3 lata temu
W pierwszej kolejności za przekrętami stoi SZEF! On wszystkim kieruje, wszystko zatwierdza, podpisuje, dostaje to co chce. To oczywiste. To jedna z umiejętności szefów. A tak na marginesie - Żałuję że nie jestem szefem :(
bEJsnLmb
555@555
3 lata temu
A dlaczego CBA nie bierze się za WSZYSTKIE przekręty (w urzędach, w bankach, innych instytucjach państwowych itd)? Po co oni są? Przecież płacimy na CBA ogromne podatki, nie zarabiają 3 tysiące złotych do ręki jak zwykły kasjer w markecie, tylko conajmniej 3x tyle i jeszcze po 20 latach płacimy im emerytury mundurowe, conajmniej 2x więcej niż normalnie pracujący podatnik odprowadzający podatki przez 45 lat, a nie tylko przez 20 lat. Niech CBA w końcu się wykarze i ujawni jakie układy rozwiązało (rodzinne czy za kopertę). Kogo wsadzili do więzienia za przekręty? Albo niech rozwiąże w końcu "niebotyczny" przekręt Amber Gold. Chętnie posłuchamy.
Mafia Viet
3 lata temu
Widział ktoś Wiet, pracującego na budowie ? Orżnęli Polkę na ciężkie miliardy... Stoją za nimi służby ichniego kraju.
...
Następna strona