Notowania

Wietnamska mafia VAT. Mieli wtyki w bankach, oszukali państwo na miliardy

Czterech bankowców z dwóch wiodących na rynku polskich banków zatrzymała wczoraj ABW. Sprawa ma związek z gangiem Wietnamczyków z Wólki Kosowskiej, który opracował mechanizm wyłudzania VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kosc/Agencja Reporter)
Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. I nie płacili podatków

Pracownicy banków są podejrzani o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje „Rzeczpospolita”.

Trzech z nich pracowało w oddziałach jednego banku, a jeden w centrali drugiego. Według śledczych mieli pomagać osobom narodowości wietnamskiej w transferowaniu za granicę pieniędzy, które pochodziłyz wyłudzeń VAT.

Wietnamczycy handlowali odzieżą m.in. na targowisku w Wólce Kosowskiej pod Warszawą. Podatków nie płacili. Pieniądze wpłacali do banków, a następnie rozprowadzali po kontach na całym świecie.

Ekspert o walce rządu z mafiami VAT: te zmiany były przygotowane wcześniej

Dziennie w gotówce potrafili wpłacić nawet 1 mln zł. Takie transakcje powinny być zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. I do tego właśnie byli potrzebni zatrzymani pracownicy banków.

Dbali o to, aby transakcje przebiegały po cichu i w cieniu. Nie informowali o nich ani GIIF, ani innych organów. A kiedy dowiadywali o możliwej kontroli, to o wszystkim informowali Wietnamczyków. Utrzymywali kontakt z szefami grupy. Spotykali się z nimi w restauracjach i w domu.

Do pierwszych zatrzymań w sprawie wietnamskiej mafii VAT doszło w maju. Sprawa nabrała rozgłosu po tym, jak 23 maja popełniła samobójstwo partnerka jednego z szefów grupy, zatrzymana przez ABW. W jej skrytce bankowej było 2,1 mln zł.

Grupa wyprowadziła z Polski ok. 5 mld zł.

Tagi: sektor bankowy w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2018

welesNie jest możliwe robienie oszustw bez współpracy przestępców z policją, prokuraturą, urzędasami i politykami.

28-06-2018

mmmmmmmmmmmmmmmmIlu urzędników skarbowych w związku z wyłudzeniami zatrzymało CBA? Ja mając zwroty rzędu 5-20 tys zł miałam kontrolę co miesiąc. Co miesiac. Byle … Czytaj całość

28-06-2018

ZorroTak, to właśnie w bankach roi się od przestępców a nasze służby dosyć rzadko tam ich szukały, więc ci ludzie czuli się bezkarni a chciwość kierowała … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (107)