Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wyższe kary dla kierowców w Niemczech. Komórka, laptop czy tablet może drogo kosztować

11
Podziel się:

W przypadku spowodowania przez kierowcę rozmawiającego przez komórkę kolizji związanej z uszkodzeniem mienia mandat może wzrosnąć do 200 euro.

Zakaz obejmuje nie tylko telefony, lecz także laptopy i tablety.
Zakaz obejmuje nie tylko telefony, lecz także laptopy i tablety. (peshkova)

Kierowcy rozmawiający podczas jazdy samochodem przez telefon komórkowy zapłacą w przyszłości 100 euro zamiast obecnych 60 - zdecydowała w piątek druga izba niemieckiego parlamentu Bundesrat.

W przypadku spowodowania przez kierowcę rozmawiającego przez komórkę kolizji związanej z uszkodzeniem mienia mandat może wzrosnąć do 200 euro. Za to wykroczenie nowe przepisy przewidują ponadto dwa punkty karne i zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc.

Z restrykcjami muszą się też liczyć rowerzyści korzystający podczas jazdy z telefonu komórkowego. Za naruszenie przepisów zapłacą 55 euro zamiast dotychczasowych 25.

Zakaz obejmuje nie tylko telefony, lecz także laptopy i tablety.

Zobacz także: Za granicą Polacy zwalniają:

Z wyższymi karami muszą się też liczyć kierowcy blokujący dojazd karetek i samochodów policyjnych na miejsce wypadku. Będą karani mandatami w wysokości 200 euro zamiast dotychczasowych 20 euro. W szczególnie ciężkich przypadkach naruszenia przepisów kara może wzrosnąć do 320 euro i być połączona z zakazem prowadzenia pojazdów na okres miesiąca.

Nieustąpienie pojazdom jadącym na sygnale świetlnym lub dźwiękowym będzie karane mandatem w wysokości co najmniej 240 euro i miesięcznym zakazem prowadzenia.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
1224
7 lat temu
moze od razu przepadek calego mienia za cos co zostalo zrobione od jakiegos czasu drobnym przewinieniem lub wykroczeniem...? Lysa pala juz by nam to wprowadzil dawno dawno tylko Donald ze swymi zlodziejami przerzneli (na szczescie).
Richi
7 lat temu
To nie prawda zawsze szkopy dają 50€ gotówka a 50€ przychodzi do domu
etrytiyuioip
7 lat temu
Chyba autor zapomniał napisać, że rozmowy przez telefon komórkowy jest zabroniony wtedy gdy trzymamy telefon w ręku, a nie rozmowy prowadzone bez trzymania aparatu. To drobna ale znacząca różnica.
bufetowa do m...
7 lat temu
Weźcie się za coś sensownego lepiej... na przykład wymuście na kierowcach-palantach, by jazda na suwak zawsze oznaczała zjazd na końcu każdego pasa, a nie 50, 100, 200m wcześniejsze "wbijanie się na wydrę"! Co do samego rozmawiania przez telefon... jeśli ktoś podczas jazdy rozmawia przez telefon i ogląda filmy piekąc jednocześnie naleśniki, to wara od niego, jeśli nie powoduje wypadków! Ktoś taki może jeździć 100 razy lepiej i mieć lepszą orientację w kwestii co się dzieje na drodze wokół niego, od większości kierowców dostajacych prawo jazdy. Amen!
Janusz Birol
7 lat temu
A poza tym unia europejska powinna zostać zniszczona