Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zasiłki dla bezrobotnych zbyt niskie. Polska na szarym końcu

22
Podziel się:

Jesteśmy na szarym końcu jeśli chodzi o wysokość zasiłku dla bezrobotnych w porównaniu do utraconych zarobków. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Niższe świadczenia otrzymują tylko mieszkańcy Grecji i Wielkiej Brytanii.

Zasiłki dla bezrobotnych zbyt niskie. Polska na szarym końcu
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o wysokość zasiłku dla bezrobotnych w porównaniu do utraconych zarobków. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Niższe zasiłki otrzymują tylko mieszkańcy Grecji i Wielkiej Brytanii.

Stopa zastąpienia wynosi w Polsce mniej niż 50%. To znaczy, że wysokość zasiłku stanowi mniej niż połowę ostatniej pensji.

- Zasiłek dla bezrobotnych od lat w polskiej przestrzeni publicznej traktowany jest jak świadczenie dla „darmozjadów” - komentuje dr Sawulski z Instytutu Badań Statystycznych. - Kolejne rządy nie decydują się na jego podnoszenie. Możliwe, że w obawie przed zarzutami o rozdawnictwo. A przecież zasiłku nie dostają ci, którzy są długotrwale bezrobotni, ani ci, którzy sami rezygnują z pracy. Przynajmniej nie od razu - dodaje ekspert.

Zapomoga przyznawana jest w trzech różnych wariantach - w zależności od stażu pracy. Nie więcej jednak niż 850 zł miesięcznie. Dodatkowo kwota ta obniżana jest po trzech miesiącach.

- Świadczenia dla bezrobotnych w porównaniu do utraconych zarobków są wciąż za niskie. Nie rekompensują uzyskiwanej wcześniej płacy. Nawet w porównaniu z płacą minimalna - potwierdza dr Bandurska z Instytutu Polityki Społecznej UW.

- Na pewno świadczenia powinny być wyższe. Wiązałoby się to z większymi kosztami, ale system byłby wtedy bardziej sprawiedliwy - twierdzi dr Bandurska.

Co szósty zarejestrowany bezrobotny w Polsce ma prawo do zasiłku. Dla porównania, w Unii Europejskiej średnio połowa osób bez pracy korzysta z pomocy państwa.

- Kryteria przyznawania zasiłku są zbyt restrykcyjne - ocenia dr Sawulski - Warunek opłacania składki przez co najmniej rok w ciągu poprzednich 18 miesięcy sprawia, że do otrzymania zasiłku nie kwalifikuje się wiele osób mających nieregularny cykl zatrudnienia. Mowa np. o pracy w zawodach sezonowych albo na umowach cywilnoprawnych - komentuje ekspert.

Oglądaj też: Formalności barierą w zatrudnianiu Ukraińców. Urzędy nie nadążają z wydawaniem pozwoleń

Jednak świadczenia dla bezrobotnych to nie wszystko. - Nasza polityka rynku pracy koncentruje się przede wszystkim na aktywizacji. Bardziej położony jest nacisk na to, żeby osoby wracały na rynek pracy, nie korzystały ze świadczenia. Robimy wszystko, żeby tworzyć miejsca pracy - twierdzi dr Bandurska.

W 2017 r. zasiłki pochłonęły 2 mld zł z budżetu państwa. Było to 0,1 % PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
sprawiedliwy
4 lata temu
Nas rząd zamiast rozwijać przemysł inwestować ,to woli nierobą dawać pieniądze ,ile ten naród wytrzyma harują tylko na tysiące polityków ,ZUS samorządy więźniów i nierobów ,bo tacy są mądrzy politycy że nie ma przymusu pracy dobroduszni ,tylko że oni tylko potrafią okradać naród z penis ,swoich nie rusza ,jak ma istnieć ten kraj jak zarobki elity rocznie kosztuje kilka naście miliardów ,jak tu logika lud pracujący dostaje jałmużnę ,a nic nie robiący tysiące demokracja równa z której strony teraz w Polsce rządzi kościół politycy no trzeba wam pogratulować,dla was ważniejszy jest kler niż naród dbacie bardziej o nich niż o lud ,jak można być takimi egoistami ludźmi bez honoru ,mamy nadziej że nowe wybory zlikwidują połów posłów ,ludzi w rządzie ,odetnie klerów od polityków i będzie prawdziwym żadem który jest dla kraju ,naród ,tak jak jest w innych krajach gdzie rząd dba o dobro i sprawiedliwość równą w swych krajach ,gdzie nie kasa będzie na pierwszym miejscu tylko człowiek ,a nieuczciwi politycy zostaną pozostawieni w skarpetkach i zaczną szanować każdą złotówkę jaką zarobią ciężką i uczciwą pracą
Kroolik
4 lata temu
Bez jaj, obecnie pracę znajduje się w godzinę. Problem w tym, że trzeba chcieć pracować. Zasiłek dla bezrobotnych to w ogóle jakiś kabaret. Albo masz pieniądze i nic ci się nie należy, albo idź do pomocy społecznej. Każdy zdrowy człowiek powinien na siebie pracować.
koń virkoń
4 lata temu
pincet + - świadczenie dla nierobów
lol
4 lata temu
dać im leń+
Michał
4 lata temu
Tym bardziej nie warto płacić srusa, a podatki też warto optymalizować.
...
Następna strona