Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Putin sięga po złoto. Rosja broni się przed sankcjami i masowo skupuje kruszec

217
Podziel się:

Rosyjski skarbiec wypełnia się złotem. Tylko w lipcu przybyło w nim 26 ton cennego kruszcu. Władze z jednej strony bronią się w ten sposób przed sankcjami. Z drugiej wykorzystują okres niższych cen, by budować swoją potęgę na przyszłość.

Rezerwy złota Rosji stale rosną.
Rezerwy złota Rosji stale rosną. (AP Photo/Alexei Druzhinin)

Rosyjski skarbiec wypełnia się złotem. Tylko w lipcu przybyło w nim 26 ton cennego kruszcu. Władze z jednej strony bronią się przed sankcjami. Z drugiej wykorzystują okres niższych cen, by budować swoją potęgę na przyszłość.

Do końca sierpnia Stany Zjednoczone mają nałożyć na Rosję kolejny pakiet sankcji. Tym razem bardziej drakońskich niż poprzednie. W obawie o naruszenie restrykcji szwajcarski bank Credit Suisse zdecydował się ostatnio zamrozić około 5 mld dolarów należących do rosyjskich oligarchów.

W obawie przed kolejnymi blokadami władze Rosji od pewnego czasu pozbywają się różnego rodzaju aktywów finansowych, które mogłyby podlegać sankcjom. W ostatnich miesiącach pozbywali się m.in. akcji i obligacji amerykańskich. W zamian kupują duże ilości złota, ciągle uważanego za jedną z "bezpiecznych przystani".

Według ostatnich raportów Międzynarodowego Funduszu Walutowego rosyjski bank centralny (odpowiednik naszego NBP) zwiększył w lipcu swoje rezerwy w złocie o 26 ton. To największe miesięczne zakupy kruszcu od listopada ubiegłego roku.

Tym samym w skarbcu rosyjskim jest już zgromadzone 2170 ton złota. Według wyliczeń Bloomberga całe zapasy wyceniane są na 77,4 mld dolarów.

Zobacz także: Trzy tony złota wypadły z samolotu w Rosji. Amatorskie nagrania świadków

- Złoto jest w 100 proc. gwarantem w obliczu prawnych i politycznych ryzyk - powiedział Dmitry Tulin, szef rosyjskiego banku centralnego.

Władze rosyjskie w ten sposób wykazały się przebiegłością i to podwójnie. Po pierwsze, są w stanie zmniejszyć konsekwencje finansowe sankcji, a po drugie, wykazują się inwestycyjnym sprytem. Złoto jest bowiem ostatnio względnie tanie.

Obecnie uncja, a więc około 31 gram, jest wyceniana na około 1200 dolarów. A jeszcze na początku roku była warta 1350 dolarów. Jeśli odzyska blask i kurs wróci na szczyt z 2011, Rosjanie jeszcze na tym zbiją fortunę. Przypomnijmy, że niemal dokładnie 7 lat temu uncja złota była po 1800 dolarów.

Cena uncji złota na przestrzeni ostatnich 20 lat (w dolarach)

Wzmożone zakupy Rosji, która każdego miesiąca ściąga po kilkanaście ton złota, ma też wymiar polityczny. To swego rodzaju wotum nieufności wobec amerykańskiej waluty. To właśnie na dolarze opiera się obecny system monetarny.

Jednocześnie od czasu do czasu szczególnie przy okazji kryzysów, pojawiają się głosy podważające wartość dolara. Wyznawcy finansowych teorii spiskowych wskazują, że kiedyś dolar przestanie mieć znaczenie i świat znowu rozliczać będzie się w złocie. Rosjanie, skrzętnie gromadząc swoje rezerwy kruszcu, budują tym samym swoją przyszłą pozycję gospodarczą.

Ze stanem rezerw złota przekraczającym grubo 2 tys. ton Rosja plasuje się w piątce najbardziej ozłoconych krajów świata. Tegorocznymi zakupami awansowała o jedno miejsce przed Chiny. Na pierwszym miejscu są oczywiście Stany Zjednoczone. Bank centralny USA ma ponad 8 tys. ton kruszcu. Na podium rankingu są jeszcze Niemcy (około 3,3 tys. ton) i Włochy (około 2,5 tys. ton).

Polska ze skromnymi 103 tonami złota w oficjalnych rezerwach NBP zajmuje dopiero 33. miejsce wśród krajów świata. Co ważne, jest znacznie dalej w rankingu niż wynikałoby to z wielkości gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(217)
pqe
6 lat temu
tylko na polskich stacjach paliwo drozeje wolniej, bo oni staja przeciw zydom i amerykanom co podnosza ceny
oscar
6 lat temu
Spodziewałem się, że z biegiem czasu odczujemy konflikty geopolityczne i nawet jak Morawiecki walczy z cenami to amerykanie i zydzi je winduja
Stachu
6 lat temu
Jak można pisać że rezerwy złota budują pozycję gospodarczą? Złoto Tto jest zabezpieczenie, oszczędności na czas kryzysu ale to nie ma praktycznie nic wspólnego z pozycją gospodarczą, ta zależy od profilu gospodarki, jej innowacyjności, mocy produkcyjnych, jakości, opanowanych rynków zbytu i zależności od innych gospodarek... Ekonomiczny analfabeta to napisał....
Ggghhhh
6 lat temu
Polsk a powinna sprzedać obligacje amerykańskie i również kupić złoto . Dodatkowo zmienić zapis w konstytucji że właścicielem nbp jest w 100% tylko naród polski i on ma prawo drukować pieniądz a rząd pożycza tylko o suwerena.
Niemiaszek
6 lat temu
Rosja to kraj psychopatów. Biedny ogarniety psychozą szerzenia swoich poronionych idei naród. Egzystuje gdzieś na pograniczu cywilizacji niedbając o siebie nienawidzi wszystkich dookoła. Naród ogarnięty psychozą niszczenia wszystko włączając w to samych siebie.
...
Następna strona