Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Wrota sztormowe na Tudze. 33 mln zł na zabezpieczenie przed powodzią

8
Podziel się:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało umowę na budowę wrót sztormowych na rzece Tudze. Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów położonych między miastem a wrotami przeciwpowodziowymi, przed powodzią, pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego.

Tak mają wyglądać wrota sztormowe na rzece Tudze
Tak mają wyglądać wrota sztormowe na rzece Tudze (Wody Polskie)

Wrota przeciwpowodziowe będą budowlą trójprzęsłową, z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3,0 m. W normalnych warunkach wrota sztormowe będą stale otwarte, a cały przepływ wód rzeki Tugi zostanie przeprowadzany przez budowlę. Mechanizmy wrót będą umożliwiały sterowanie zamknięciami zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6519579176179841v">Czy Polska jest zabezpieczona przed powodzią? "Polder w Raciborzu chroni 2,5 mln Polaków"</a>

W momencie zamknięcia wrót sztormowych, a tym samym zamknięcia ujściowego odcinka rzeki Tugi do Szkarpawy, przewiduje się możliwość odprowadzenia nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi do kanału Pryżnik przez Budowlę Przerzutową i dalej poprzez koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. W tym celu, na lewym brzegu rzeki Tugi zaprojektowano Budowlę Przerzutową (przelew boczny).

Zakres inwestycji obejmuje, oprócz budowy wrót przeciwsztormowych, budowę przelewu bocznego (budowli przerzutowej) do kanału Pryżnik oraz przebudowę kanału Pryżnik na odcinku ok. 2500 m; dla potrzeb przepuszczenia nadmiaru wód z rzeki Tugi w sytuacji zamknięcia wrót.

Tuga to jedna z rzek na Żuławach Wiślanych, prawy dopływ Szkarpawy. Jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku była rzeką żeglowną, czego świadectwem są (jak podaje Wikipedia) most zwodzony w Nowym Dworze Gdańskim i pozostałości nabrzeża przy spichlerzu w tym mieście. Jej zabezpieczenie przed sztormami to element całej hydrotechnicznej układanki na Żuławach - jako depresja niemal zawsze zagrożonych powodzią.

- Cieszę się, że finalizujemy kolejny etap starań podjętych przez Wody Polskie aby Nowy Dwór był bezpieczny od powodzi. Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jedną z ważniejszych inwestycji finansowanych ze środków Unijnych i realizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku – powiedziała po podpisaniu umowy Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Wartość umowy to 33 mln zł. Termin ukończenia budowy zaplanowany jest na koniec maja 2022 r.

Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jednym w elementów projektu pn. „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”. Projekt jest współfinansowany (85 proc.) przez Unię Europejską, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). Całkowita wartość projektu wynosi 130 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(8)
Czyli co woda...
3 lata temu
Elbląg, a tu jeszcze chcą kanał kopać ?
mkk
3 lata temu
Brawo Dobra Zmiano
Rafalal z peł...
3 lata temu
P0 co nam wrota na Tudze w Nowym Dworze, skoro mamy wrota na Łabie w Hamburgu?
Jerzy
3 lata temu
Nareszcie ! Budowa wrót sztormowych na Tudze. W Holandii to podstawa od wielu lat.
POLAK
3 lata temu
ta inwestycja ma sens ...... przekop mierzi wiślanej żadnego!