Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wymóg praworządności. Parlament Europejski chce doprecyzować postanowienia szczytu UE

361
Podziel się:

Politycy PiS chwalą się, że w konkluzjach budżetowego szczytu UE nie ma mechanizmu "pieniądze za praworządność". W rzeczywistości jest przewidziany. Parlament Europejski chce mocniej go zaakcentować, by uniknąć wątpliwości interpretacyjnych.

W środę Mateusz Morawiecki przedstawił konkluzje ze szczytu UE
W środę Mateusz Morawiecki przedstawił konkluzje ze szczytu UE (PAP)
bEDDHjAl

Mateusz Morawiecki przekonuje, że w Brukseli osiągnął wielowymiarowy sukces. Nie tylko wynegocjował dla Polski pieniądze, ale również wywalczył, by nie było powiązania praworządności z budżetem. Politycy opozycji i niektórzy dziennikarze przekonują, że premier albo nie zrozumiał, co tak naprawdę zostało ustalone, albo nie mówi Polakom całej prawdy. Zauważają, że wymóg praworządności – choć osłabiony, ale jak najbardziej istnieje i w przyszłości może być egzekwowany.

Najwyraźniej Parlamentowi Europejskiemu również nie podoba się retoryka polskiego premiera, bo jak ustaliła brukselska korespondentka Radia RMF FM, PE chce zaostrzyć i doprecyzować zapisy szczytu Unii Europejskiej w sprawie mechanizmu "pieniądze za praworządność".

bEDDHjAn

- Jesteśmy świadomi interpretacji zapisów szczytu, którą stosują polskie i węgierskie władze, które chcą wykazać, że nie będzie powiązania budżetu z zasadami państwa prawa - powiedział dziennikarce jeden z eurodeputowanych.

Zobacz także: Obejrzyj: Szczyt UE. Mateusz Morawiecki pokaże konkluzje? Janusz Kowalski zapowiada

Projekt rezolucji ma być przyjęty na czwartkowej sesji plenarnej.

bEDDHjAt

PE chciałby, aby decyzja o ewentualnym odbieraniu lub zamrażaniu pieniędzy w związku z łamaniem zasad państwa prawa zapadała w Radzie Unii tzw. odwróconą większością kwalifikowaną, co znacznie utrudniłoby jej odrzucenie. W zapisach z zakończonego we wtorek szczytu UE mowa o łagodniejszej procedurze - do decyzji o ewentualnych sankcjach potrzebne będzie zebranie większości kwalifikowanej państw członkowskich.

Na przyjęcie rezolucji zgodziło się, zgodnie z ustaleniami RMF FM, 5 frakcji. Można więc zakładać, że zostanie ona przyjęta.

Ostateczne głosowanie PE nad unijnym budżetem spodziewane jest w listopadzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pltu wstaw treść

bEDDHjAO
KOMENTARZE
(361)
STKMS
rok temu
A co ta praworządność jest słowo brak treści
STKMS
rok temu
A co ta praworządność jest słowo brak treści
stary wiarus
rok temu
10 mln Polaków będzie szczęśliwych jak nie dostaniemy funduszy z Unii?
bEDDHjAP
Gość
rok temu
Może przy braku pieniędzy przestaną budować "autostradę dla żubrów" (S19)... Tyle lat się głowię jakie to "ważne ośrodki gospodarcze" ona ma połączyć - bo jakoś nie kojarzę innych beneficjentów niż Rumunii i Bałtowie, którzy szybciej przewiozą towary.... my tam nie mamy praktycznie przemysłu.
la2010
rok temu
Kiedyś przyłapanie kogoś na kłamstwie oznaczało śmierć cywilną takiego człowieka. Dzisiaj premier nie tylko notorycznie kłamie, ale do tego zwyczajnie bredzi od rzeczy. I co ? I nic.
...
Następna strona