Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Przykra prawda o naszych zarobkach. Oto jak Polacy wypadają na tle innych krajów

148
Podziel się:

Polska należy do krajów Unii, w których zarabia się stosunkowo mało w porównaniu do cen w sklepach. Potwierdzają ten fakt najnowsze dane Eurostatu. Jeśli chodzi o porównanie zarobków z uwzględnieniem siły nabywczej, w zestawieniu danych za 2021 r. zajęliśmy 17. miejsce w Unii.

Przykra prawda o naszych zarobkach. Oto jak Polacy wypadają na tle innych krajów
Premier Morawiecki planuje dogonić Włochy w 2028 r. Na razie, uwzględniając siłę nabywczą, zarabiamy o 20 proc. mniej (Eurostat, Getty, @EU_Eurostat, NurPhoto)

Eurostat (europejski odpowiednik naszego GUS-i) opublikował dane o zarobkach w krajach europejskiego jednolitego rynku (UE plus Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria) w przeliczeniu na PPS (Standard Siły Nabywczej) za 2021 r. To miara, która pozwala porównywać zarobki w różnych krajach, biorąc pod uwagę to, jakie są w nich ceny.

Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że w krajach Europy Zachodniej i Północnej zarabia się lepiej niż w Polsce, jeśli przeliczymy nasze zarobki na euro. Z drugiej strony jednak, w sklepach są tam też z reguły wyższe ceny. Czy jednak różnica w cenach jest tak duża, że rekompensuje nam niższe wynagrodzenia? By to sprawdzić, ekonomiści przeliczają dane z poszczególnych krajów na jednostki w rodzaju PPS. Im wyższe średnie wynagrodzenie w PPS, tym wyższa siła nabywcza.

Siła nabywcza Polaków znacznie poniżej średniej w UE

Jak wynika z wyliczeń Eurostatu, niższe ceny w sklepach nie rekompensują nam znacznie niższych wynagrodzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Na pewno zbiedniejemy". Bolesna prognoza dotycząca płac Polaków

W Polsce w 2021 r. średnie wynagrodzenie (mediana) wyniosło 13866 PPS. To dużo więcej niż w najgorszej pod tym względem wśród krajów Unii Europejskiej Rumunii (8703 PPS). Z drugiej strony to blisko 2,5 razy mniej, niż w cieszącym się najwyższą siłą nabywczą obywateli w UE Luksemburgu (32132 PPS) czy ponad 1,5 razy mniej niż w drugiej pod tym względem Holandii (24560 PPS).

To też o blisko 30 proc. mniej niż wyniosła średnia dla 19 krajów strefy euro (19463 PPS) i blisko 25 proc. mniej niż wyniosła średnia dla całej UE (18019 PPS).

W porównaniu danych za 2021 r. w Unii zajęliśmy pod tym względem 21. miejsce na 26 krajów (w zestawieniu brakuje danych ze Słowacji). Jednak będące za nami Czechy (13815 PPS) i Litwę (13742 PPS) wyprzedzamy tylko nieznacznie. Strata do będących przed nami Estonii (14810 PPS) i Hiszpanii (16297 PPS) jest z kolei znacząca. Do kolejnych w zestawieniu Włochów (17304 PPS), których premier Morawiecki planuje dogonić w 2028 r., brakuje nam jeszcze więcej. Włosi zarabiają średnio 17304 PPS, czyli na razie, uwzględniając siłę nabywczą, zarabiamy od nich o 20 proc. mniej.

Wyprzedzamy Portugalię i Grecję, do Włochów czy Hiszpanów sporo nam jeszcze brakuje

Wszystkie kraje pierwszej dziesiątki plasują się powyżej średniej zarobków dla strefy euro. Są to kolejno od 1 do 10 miejsca: Luksemburg, Holandia, Austria, Niemcy, Dania, Belgia, Szwecja, Irlandia, Finlandia oraz Francja.

Z krajów, które nie były częścią bloku wschodniego, wyprzedzamy tylko Portugalię (12404 PPS) i pogrążoną w głębokim kryzysie Grecję (9917 PPS). Greków do tej pory nie udało się wyprzedzić jedynie Rumunii i Bułgarii, chociaż borykające się obecnie z rekordową inflacją Węgry wyprzedzają ich tylko nieznacznie (9982 PPS).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(148)
Chrust
4 miesiące temu
Zamiast dziwnie tendencyjnej oceny podajcie po prostu tabelę zarobków. Sami dojdziemy do tego, jak to się ma w przekroju dziesięcioleci. Każdy wie, że ceny tych samych towarów zagranicznych w Polsce są wyższe niż np. w Niemczech, ale to zupełnie inny temat. Po co mieszać?
Rogas
6 miesięcy temu
Jak by nie patrzeć z punktu cofnięcia się 15 lat do tyłu to kiedyś prawie wgl nie było za co włożyć do gara i każdy wiązał koniec z końcem więc było dużo gorzej jak jest teraz
TomaSzz
8 miesięcy temu
To przenieście się do czasów Tuska. Wtedy to dopiero były porządne zarobki.
uczciwy
12 miesięcy temu
pis to rozdawanie i niszczenie firm
Teatr 1
rok temu
Jestem w Unii Europejskiej i chcę takie zarobki jak w innych krajach
...
Następna strona