Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Wysoka inflacja na rękę rządowi? Daje nowe możliwości

39
Podziel się:

Zdaniem ekonomistów wysoka inflacja jest na rękę rządzącym. Dzięki niej rosną wpływy z tytułu podatku PIT i dodatków realnie obniża zadłużenie państwa. W budżecie w 2021 roku dzięki inflacji znalazło się dodatkowo ponad 9 mld zł.

Wysoka inflacja na rękę rządowi? Daje nowe możliwości
Zdaniem ekspertów wysoka inflacja jest rządowi na rękę (KPRM, Krystian Maj)
bEJbQtfV

Dochody państwa w związku z inflacją wzrosły w 2021 roku o 9,2 mld zł. - Dochody podatkowe będą w tym roku wyższe o ponad 55 mld zł, a całość wzrostu dochodów budżetowych, spowodowanego wzrostem inflacji, to ok. 9,2 mld zł – mówił w Senacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. Zdaniem ekspertów może być ona na rękę rządowi.

Wysoka inflacja jest na rękę rządzącym

Jak zauważa "Rzeczpospolita", wysoka inflacja to także szybsze podwyżki, a co za tym idzie, rosną dochody państwa z tytułu podatku PIT, oraz składki związane z wysokością wynagrodzenia.

Ekonomista PEKAO Karol Pogorzelski zwraca uwagę w RP, że choć 9 mld zł więcej w budżecie to całkiem sporo, ale trzeba pamiętać o tym, że wraz z inflacją rosną wydatki państwa, a część świadczeń dopiero będzie waloryzowanych dopiero w 2022 roku. Inflacja to także większa presja płacowa również wśród urzędników.

bEJbQtfX
Zobacz także: Ważna zmiana - nadchodzi DVB-T2. Uważaj na nieuczciwych sprzedawców

Dzięki wysokiej inflacji realnie spada zadłużenie państwa

Państwo dzięki inflacji, na co zwraca uwagę "Rzeczpospolita", zyskuje też dzięki jej wpływowi na wskaźniki dotyczące zadłużenia państwa. Ekonomista PKO BP Piotr Bujak, cytowany przez dziennik, zauważa, że taka sytuacja sprawia, że państwo "szybciej wyrasta z zadłużenia, poprawia się zdolność do obsługi długu i oceny stabilności finansów publicznych".

Natomiast ekonomista Pracodawców RP zwraca uwagę na to, że wysoki wskaźnik sprawia, że w takiej sytuacji PKB rośnie szybciej niż zadłużenie, a dzięki temu dług jest mniejszym obciążeniem.

bEJbQtgd

Według wyliczeń ekonomisty dla RP, przy założeniach, ze inflacja na koniec 2021 roku wyniesie około 6 proc., a dług wyniesie 1,5 bln zł, to dzięki wysokiej inflacji realnie zmniejszy się on o 80 mld zł.

Cały 2022 rok z wysoką inflacją

Zgodnie z raportem NBP wysoka inflacja może towarzyszyć nam jeszcze przez cały 2022 rok, a jakiegokolwiek spadku można spodziewać się dopiero w roku 2023. Optymalna według NBP optymalny wskaźnik powinien utrzymywać się w widełkach między 1,5 a 3,5 proc. W raporcie NBP szacuje się, że prawdopodobieństwo utrzymania inflacji powyżej 3,5 proc. w 2022 roku jest blisko 80-procentowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJbQtgy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
xxxx
4 dni temu
Skoro mamy hiperinflację to dlaczego uposażenia emerytalne nie są podwyższone tylko jedynie wzrosły płace politykom o kilka tysięcy złotych miesięcznie ,, , politycy opływają w luksusach , a emeryci z długoletnim stażem pracy otrzymują JAŁMUŻNĘ .
Anty
4 dni temu
Ten rząd nie myśli o dobru całości obywateli tylko jak wygrać wybory a jak Państwo zbankrutuje to będzie wina Tuska
Józef
4 dni temu
Jest pewna prawda, której nie da się obejść... premierem rządu nie może być ani wojskowy ani bankowiec... niestety w Polsce zdarzają się odstępstwa od tej zasady i mamy to co mamy.
bEJbQtgz
Bolo
4 dni temu
Jak się rozdaje kasę aby kupować elektorat wyborczy to trzeba tę kasę komuś ukraść. Czyli podnosimy podatki, wprowadzamy opłaty, wprowadzamy nowe podatki. Aby do wyborów. A jak wygramy wybory i będziemy nie do ruszenia to dopiero zaczniemy strzyc społeczeństwo bo Państwu będzie grozić bankructwo.
ZET
4 dni temu
I co wyznawcy PiS ? Niedługo polityka tej partii odbije się Wam czkawką. To kwestia 1-2 lat.
...
Następna strona