Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Wzrost płacy minimalnej. Duda zadowolony

42
Podziel się:

Płaca minimalna w relacji do przeciętnego wynagrodzenia osiągnie poziom 50 proc. Taka decyzja jest realizacją jednego ze sztandarowych postulatów NSZZ "Solidarność" - cieszy się przewodniczący związku Piotr Duda.

Płaca minimalna w górę. Przewodniczący Solidarności chwali rząd
Płaca minimalna w górę. Przewodniczący Solidarności chwali rząd (PAP, Andrzej Grygiel)

W weekend PiS przedstawił swoje nowe obietnice wyborcze. Wśród nich znalazły się duże podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Już od stycznia miałoby wynosić 2600 zł brutto (obecnie 2250 zł). Dodatkowo pod koniec przyszłego roku płaca minimalna ma skoczyć do 3000 zł, a do końca 2023 roku do 4000 zł.

A już we wtorek rząd przyjął projekt rozporządzenia podnoszącego pensję minimalną do kwoty 2600 z w przyszłym roku. Oznacza to wzrost o 350 zł w stosunku do kwoty tegorocznej. Minimalna stawka godzinowa podskoczy z 14,7 zł do 17 zł.

Przewodniczącemu Dudzie pomysł zwiększania płaty minimalnej w perspektywie kolejnych lat bardzo się podoba. - To pierwsza taka sytuacja, gdzie tempo wzrostu zostało określone w perspektywie kilkuletniej - zauważa Piotr Duda na łamach "Tygodnika Solidarność".

Przypomina jednocześnie, że taką podwyżkę "Solidarność" wnioskowała już w 2011 r. - Wtedy koalicja PO-PSL wyrzuciła ten projekt do kosza razem z ponad 200. tysiącami podpisów - dodaje.

**

**

Wzrost płacy minimalnej ma być - jak chwali się przewodniczący - efektem prowadzonego od kilku miesięcy dwustronnego dialogu pomiędzy Rządem i NSZZ "Solidarność" w ramach tzw. "Piątki Solidarności”.

- Udało się w ostatnim czasie m.in. wyłączyć z płacy minimalnej dodatki stażowe, przyspieszyć wzrost wskaźnika naliczania zakładowego funduszu socjalnego, zwiększyć środki na podwyżki w sferze finansów publicznych, ustanowić lepszą ochronę przed bezprawnym zwolnieniem, czy przywrócić pluralizm związkowy w służbach mundurowych - pisze Duda.

- Ciągle otwartym problemem pozostaje wprowadzenie emerytur stażowych, a więc możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat przez mężczyzn i 35 lat przez kobiety bez względu na wiek - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Od zawsze w p...
3 lata temu
To niech teraz zaklepia emeryturę po 40- tu latach składkowych pracy. My też chcemy, bo nic nie dostaliśmy. Władzo ! Głosowaliśmy na was.
Usuwam chwast...
3 lata temu
A z czego on taki zadowolony?, totalny buc na stanowisku którego nie jest godny i "wielki znawca od niczego sprzedał się dla pisu
pracownik zmi...
3 lata temu
Kiedy emerytury stazowe?
ja
3 lata temu
Pracodawca nie robi łaski, że płaci, a pracownik nie robi łaski, że pracuje. Pracownik nie musi pracować za taką stawkę jaką proponuje pracodawca. Związki zawodowe służą głównie zapewnieniu dobrych pensji i ochronie stołków dla wybranej grupy ludzi.. Niby troska o miejsca pracy, o podwyżki dla ludzi pracy… Jeśli ktoś potrafi liczyć, to wszystkie takie zabiegi prowadzą jedynie do wzrostu bezrobocia. A w firmach państwowych jeszcze do marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Ludzie powinni zrozumieć, że to od nich samych zależy jaką mają pracę i ile zarabiają. Reszta to wymówki i obwinianie innych. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Realista
3 lata temu
Do wszystkich, którzy używają zwrotów -NALEŻY się, Przepracowałem/łami. Wydzielcie z mózgu dwa pojęcia- praca i byłem w pracy. To dwa odrębne byty. Pracować- angażować się,samorealizacja, i ect. Być w pracy- bo trzeba z czegoś żyć, bo trzeba iść do pracy, byłem w pracy i ect. W sytuacji, gdy płaca odzwieciedlała by waszą pracę, to więcej niż 90 procent ,wg.GUS pracowników,otrzymywała by maks. Uścisk dłoni. Zdrowia, szczęścia , by w przerwie na koszt firmy porozmawiać przez prywatny telefon,wypić kawę i zapalić,życzę wam, byście to zawsze robili, bo to lubicie.
...
Następna strona