Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zadyszka na rynku mieszkaniowym. Mniej budów w całej Polsce

253
Podziel się:

Mieszkaniowy boom zalicza ostre hamowanie. Widać to zarówno w dużych miastach, jak i w Polsce powiatowej – czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Zadyszka na rynku mieszkaniowym. Mniej budów w całej Polsce
Jak wynika z danych, we wrześniu w całej Polsce ruszyło o 20 proc. mniej budów miesiąc do miesiąca i o 28 proc. mnie wobec średniej z okresu marzec-sierpień (money.pl, Rafał Parczewski)

To w mniejszych miejscowościach buduje się najwięcej. Dynamika przyrostu mieszkań w największych aglomeracjach jest już od wielu miesięcy wyraźnie niższa, bo trudniej tam o atrakcyjne grunty. Warszawa i Wrocław notują spadki wobec lat przed pandemią – czytamy w dzienniku.

O 20 proc. mniej budów

Jak wynika z danych, we wrześniu w całej Polsce ruszyło o 20 proc. mniej budów miesiąc do miesiąca i o 28 proc. mnie wobec średniej z okresu marzec-sierpień, gdy rynek był rozgrzany do czerwoności.

Okazuje się, że zadyszka w deweloperce dotyczy zarówno dużych miast, jak i Polski powiatowej – informuje "Rz".

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Jak czytamy w dzienniku, w sześciu największych miastach ruszyła budowa 3,4 tys. lokali, o 37 proc. mniej miesiąc do miesiąca i o 31 proc. mniej wobec wspomnianej wcześniej średniej. Zielonymi wyspami okazały się Łódź oraz Gdańsk, gdzie notowane były wzrosty o odpowiednio 22 i 5 proc. wobec średniej. W Krakowie zaś aktywność deweloperów zamarła – 75 lokali w budowie to spadek o 91 proc. względem średniej.

Lublin nie zwalnia

W kolejnych 60 miastach na prawach powiatu deweloperzy rozpoczęli budowę 3 tys. lokali, o 7 proc. więcej wobec sierpnia oraz 33 proc. mniej względem średniej z poprzednich miesięcy sezonu budowlanego. Wyróżnia się Lublin, który zanotował 18-proc. wzrost wobec średniej. W pozostałych miastach we wrześniu zaczęto stawiać prawie 4,8 tys. mieszkań, o 17 proc. mniej miesiąc do miesiąca i 24 proc. mniej wobec średniej - analizuje "Rzeczpospolita".

Zdaniem ekspertów, spowolnienie na rynku to efekt bardzo wysokiej bazy poprzednich miesięcy. Zwracają oni także uwagę na trudności z dostępem do materiałów budowlanych, ich rosnących cenach i kosztach wykonawstwa.

Polska to nadal wielki plac budowy. W pół roku oddano do użytkowania 100 tys. mieszkań, a liczba zaczętych inwestycji jest jeszcze większa. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku widać przyspieszenie.

W sześć miesięcy oddano 105,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 10 mln mkw. Liczbowo - przyrost w skali roku jest prawie 9-procentowy. Z kolei sama powierzchnia nowych mieszkań zwiększyła się o 16 proc. - wynika z najnowszych danych GUS.

Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych kształtuje się na poziomie 137,7 mkw. Typowe mieszkanie w budynkach wielorodzinnych ma 52,7 mkw. Najwięcej nowych mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim (18 proc. całości). Dalej są Dolny Śląsk (11,3 proc.) i Wielkopolska (11,2 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(253)
Edek
3 lata temu
Zazwyczaj budowy startują na wiosnę, a spowalniają na jesień. Wobec tego spadek we wrześniu, październiku w stosunku do maja, to żadne odkrycie. Tak było zawsze.
wezyr
3 lata temu
kredyty to wyciskanie ostatniego soku z mlodych. a teraz 80priocent tak kupuje bo niskie stopy. w sidla systemu wpadaja jak naiwne dzieciaczki
wezyr
3 lata temu
lepiej sie bylo urodzic zwierzeciem, przynajmniej za klatke w zoo nie trzeba placic a i jesc dadza.
zaq
3 lata temu
ale odkrycie - przed nadejściem zimy jest mniej inwestycji budowlanych, szok - pewnie bańka budowlana pęka
Red bull
3 lata temu
Na WP codziennie podają kompletnie oddmienne dane lub nie wiedzą jaki jest stan faktyczny na rynku niruchomości. Niezła manipulacja. "budów"? OKKKKKKKK...
...
Następna strona