Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Zakaz wychodzenia z domów. Austriacy wprowadzają go od 26 grudnia

52
Podziel się

Polacy ciągle jeszcze żyją ogłoszoną w czwartek narodową kwarantanną, ale austriacki rząd poszedł dalej. W piątek w Wiedniu ogłoszono, że od 26 grudnia do 24 stycznia na terenie całego kraju zakazane będzie wychodzenie z domu bez uzasadnionej potrzeby.

Zakaz wychodzenia z domów. Austriacy wprowadzają go od 26 grudnia
Od 26 ulice Wiednia już nie będą tak wyglądały. (Pixabay)
bDyUDpnV

W Austrii do 18 stycznia zamknięte będą szkoły, restauracje, bary i hotele, a także sklepy niesprzedające najbardziej potrzebnych towarów. Obowiązująca już między godz. 20 a godz. 6 godzina policyjna zostanie rozszerzona na całą dobę, aż do 24 stycznia. W praktyce oznacza to ogólny zakaz wychodzenia z domu.

Od 18 stycznia z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się zwolnione będą osoby, które uzyskają negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa. Tamtejszy rząd zamierza między 15, a 17 stycznia przeprowadzić masową akcji badania wszystkich obywateli tego kraju.

Bez negatywnego wyniku testu nie będzie można wrócić do normalnego uczestnictwa w życiu społecznym, bez kwarantanny i noszenie maski ochronnej typu FFP2.

bDyUDpnX
Zobacz także: Dramat właścicieli stoków i instruktorów. Apelują do rządzących

- To jedyny sposób na poradzenie sobie z pandemią; by ponownie otworzyć turystykę, kulturę i gastronomię, ale tym samym zapobiec kolejnemu wzrostowi zachorowań -   przekonywał kanclerz Austrii Sebastian Kurz cytowany przez PAP.

Mający częsty kontakt z wieloma ludźmi, np. nauczyciele, sklepikarze, pracownicy komunikacji miejskiej czy fryzjerzy, mają być od 18 stycznia co tydzień badani na obecność koronawirusa.

bDyUDpod

Przypomnijmy, że już wcześniej władze Austrii informowały o otworzeniu 24 grudnia wyciągów narciarskich. O ich otwarciu, bądź ewentualnym dalszym zamknięciu będą decydowały władze regionalne i lokalne.

Na wyciągach obowiązkowe będzie noszenie masek FFP2. Już wcześniej wprowadzono obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przybywających z krajów, w których dwutygodniowa liczba infekcji przekracza 100 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

W tej grupie znajduje się większość państw europejskich, w tym Polska. W praktyce ze stoków w Austrii będą mogli więc korzystać tylko mieszkańcy tego państwa. Według zestawienia agencji Reutera, w ciągu ostatniego tygodnia w Austrii diagnozowano średnio 2,4 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie, a na Covid-19 umierało codziennie 120 osób.

bDyUDpoe

W szczytowym momencie epidemii na początku listopada diagnozowano średnio 9 tys. nowych infekcji dziennie. Polski rząd z liczbą nowych zakażeń stale utrzymująca się na poziomie ok. 10 tysięcy i ok. 500 zgonów z powodu Covid -19, nie poszedł tak daleko.

Przypomnijmy. W polskich obostrzeniach zakazano nadużywanych "wyjazdów służbowych", nie będzie nawet wyjazdów sportowych. Branża hotelarska zostanie całkowicie zamrożona. Galerie handlowe zostaną ponownie zamknięte, tak samo stoki narciarskie. A w Sylwestra rząd wprowadza zakaz przemieszczania się. Decyzja rządu wejdzie w życie tuż po świętach - 28 grudnia Koneic narodowej kwarantanny przewidziano na 17 stycznia.

bDyUDpof
bDyUDpoy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(52)
dj_
4 tyg. temu
Cisną nas cisną przed tymi szczepieniami i dopóki wszystkich nie zaszczepią nie będzie spokoju. Może wcale już go nie będzie? Dlaczego mają coś zmieniać, skoro przez rok żyjemy w takim bałaganie? Rzad się wyżywi na całym świecie.
wkurwiona
4 tyg. temu
Będzie tak ,że nas ubezwłasnowolnią, jak się nie zaszczepimy, do tego dążą wszystkie kraje.Nie wyjdziesz ,jak nie pokazesz że jesteś szczepiony.Tylko jaka k.... za tym stoi?I o co chodzi w tym wszystkim?Kto nas chce wymordować,a część podporządkować sobie?
tyle
4 tyg. temu
Zakazac to rzad moze sobie wychodzenia z domow nie obywatelom
bDyUDpoz
Gerard
4 tyg. temu
Zawsze byli słabi. Do rzeszy tez sie przyłączyli bez mruknięcia.
Audik
4 tyg. temu
Mieszkam w At... można wychodzic z domu.... uzasadnienie może być np. dla zdrowia... Odpocząć psychicznie....jazda rowerem... gorzej jeśli by ktoś chciał sobie pojeździć autkiem albo na imprezę do kogoś...
...
Następna strona