Ruch prokuratury wobec ZEN.com. Firma reaguje. Wydała oświadczenie
Prokuratura w Warszawie sprawdza doniesienia medialne dotyczące fintechu ZEN.COM. Firma odpiera zarzuty TVN24, twierdząc, że publikacja wprowadza w błąd i opiera się na obejściu zabezpieczeń. Spółka zapowiada kroki prawne i broni swojego modelu działania.
Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi czynności sprawdzające w sprawie ZEN.COM. Jak przekazano, mają one ustalić, czy istnieją podstawy do wszczęcia śledztwa w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi działalności fintechu.
Według ustaleń tvn24.pl istotną część klientów spółki mogą stanowić nielegalne kasyna działające w Polsce. ZEN ma funkcjonować jako operator płatności dla takich podmiotów.
ZEN: materiał wprowadza w błąd
Spółka zdecydowanie odrzuca te zarzuty. W oświadczeniu podkreśla, że działa jako regulowana instytucja finansowa na podstawie licencji w kilku jurysdykcjach, w tym w UE, Wielkiej Brytanii i Singapurze.
Kiedyś znalazł nóż w oponie. Mówi o konsekwencjach pracy w UOKiK
Firma twierdzi, że nie umożliwia płatności do nielegalnych serwisów hazardowych dla użytkowników z Polski. Według ZEN opisany w materiale przypadek miał polegać na wykorzystaniu przez dziennikarza narzędzi maskujących lokalizację (VPN), co pozwoliło ominąć zabezpieczenia.
ZEN argumentuje, że konieczność użycia VPN potwierdza skuteczność stosowanych mechanizmów kontrolnych. Zdaniem spółki przedstawienie takiego działania jako dowodu ich braku jest "nadużyciem metodologicznym".
Firma wskazuje, że stosuje m.in. blokady transakcji z polskich adresów IP, ograniczenia dla lokalnych metod płatności oraz monitoring podmiotów znajdujących się w rejestrach ostrzegawczych.
Możliwe konsekwencje prawne
Spółka zapowiada podjęcie kroków prawnych w celu ochrony swojego wizerunku. Oczekuje również, że ewentualne zadośćuczynienie obejmie wsparcie działań społecznych.
ZEN zarzuca redakcji brak wcześniejszego kontaktu i niewdrożenie standardu tzw. responsible disclosure, czyli poinformowania firmy o potencjalnych lukach przed publikacją materiału.
ZEN.COM działa od 2020 r., a jego działalność opiera się na licencji litewskiej, która umożliwia świadczenie usług w całej UE. W październiku 2025 r. do rady nadzorczej spółki dołączył były prezydent Andrzej Duda.