Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.10.2020 17:29

Roman Giertych i Ryszard K. usłyszeli zarzuty. Adwokat przesłuchany w szpitalu

Biznesmen Ryszard K., adwokat Roman Giertych i kilka innych osób usłyszało zarzuty dot. przywłaszczenia i wyprowadzenia w latach 2010-2014 ze spółki deweloperskiej kwoty ok. 92 mln zł. Jak podaje prokuratura, śledztwo w tej sprawie wszczęto już w 2017 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zarzuty dotyczą przywłaszczenia środków spółki Polnord oraz wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (Fot: Leszek Szymański)

Oprócz Ryszarda K. i Romana Giertych zarzuty usłyszeli także założyciele spółek fasadowych - jak podaje prokuratura - bliscy współpracownicy Giertycha - Sebastian J. i Piotr Ś., dawni członkowie władz Polnordu – Bartosz P., Andrzej P., Michał Ś., Piotr W., Wojciech C i Tomasz Sz. oraz dwóch członków ówczesnego zarządu Prokom Investments S.A.

Zarzuty, jak ustaliła PAP, dotyczą przywłaszczenia środków spółki Polnord oraz wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi za to kara do 10 lat więzienia.

Koronawirus. Ekspert krytycznie o zamknięciu stadionów. "Takie gwałtowne restrykcje są przesadą"

Jak informuje prokuratura, śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 28 lutego 2017 r. Doszło do tego po złożeniu zawiadomienia przez obecne władze spółki Polnord SA.

W sprawie chodziło o podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na nabyciu przez Polnord S.A. bezwartościowych wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł.

Jak już informowaliśmy, część zarzutów dotyczy też skupowanie przez Polnord działek w Wielkopolsce po zawyżonych cenach. Na ich terenie budowano osiedla mieszkaniowe.

Mówili o nim: Cesarz. Co się stało z zatrzymanym razem z Giertychem biznesmenem?

Jak wynika z raportów giełdowych, firma generowała w latach 2010-2014 spore zyski, w przeciwieństwie do innych, którymi zarządzał Ryszard K.

Obrońca Romana Giertycha mec. Jakub Wende poinformował w piątek, że jego klient został przesłuchany w charakterze podejrzanego na oddziale Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Prokuratura dysponowała opinią biegłych, którzy wyrazili zgodę na przesłuchanie. Według obrony Giertych był nieprzytomny i nie miał świadomości co się dzieje.

Przesłuchanie rozpoczęło się około godz. 16 Roman Giertych jest pacjentem tej placówki od czwartku i jest diagnozowany na oddziale neurochirurgicznym. W przesłuchaniu wzięła udział prokurator z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu oraz trzech adwokatów reprezentujących Giertycha. Jak powiedział w rozmowie z PAP mec. Jakub Wende, pierwszy w raz w swojej ponad dwudziestoletniej karierze adwokackiej "nigdy nie spotkał się z sytuacją, w której dochodzi do przedstawienia zarzutu podejrzanemu, który nawet nie wie, że zarzut jest mu przedstawiany". "Do dziś nie spodziewałem się, że w ogóle jest to możliwe" – dodał.

Sejm. Roman Giertych oraz Jarosław Kaczyński w ławach rządowych (zdj. arch.)
Kłótnia w Zjednoczonej Prawicy. Roman Giertych pisze o "nienawiści do koalicjantów"

Roman Giertych zatrzymany w czwartek przez agentów CBA zemdlał podczas przeszukania jego willi w Józefowie. Po tym, jak zasłabł, został wyniesiony nieprzytomny z domu do karetki na noszach. Trafił najpierw do szpitala w Otwocku, a późnym wieczorem został przewieziony do szpitala w Warszawie.

Do zatrzymania Giertycha doszło w czwartek ok. godz. 15. "Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowanej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - napisał na Twitterze Roman Giertych.

W piątek sąd miał rozpoznać wniosek prokuratury o aresztowanie przebywającego za granicą Leszka Czarneckiego. To umożliwi wydanie za biznesmenem Europejskiego Nakazu Aresztowania - informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na prokuraturę.

Leszek Czarnecki ma usłyszeć poważne zarzuty, mówi Zbigniew Ziobro
Roman Giertych dla money.pl: w sprawie Czarneckiego Ziobro działa jak z Mirosławem G.

Prokuratura zarzuca Czarneckiemu m.in. narażenie Idea Banku na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów w wysokości co najmniej 123,5 mln złotych oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, roman giertych, leszek czarnecki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2020

TtdhjNie róbmy bohatera z Pania Romana. Czysty nie jest Zabawne to jest to że jeszcze bardziej nieczyści chcą go pogrążyć. Jaeto bywa w świecie mafii i … Czytaj całość

16-10-2020

Tato sasinPrzesluchujcie Sasina on tez wyprowadzil sporo kasy 70mln. Czekam kiedy pojdzie siedziec. W koncu prawo i sprawiedliwosc...

16-10-2020

GłowadogóryCała sprawa śmierdzi od początku. Jak to możliwe, że w sytuacji, kiedy getback był w portfolio większości banków ich szefostwo śpi dziś spokojnie. Czy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)