Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

KPO tańsze niż kredyt rynkowy? Szef PIE pokazuje liczby

86
Podziel się:

Koszt każdego euro pozyskanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy wyniesie tylko 2 eurocenty. To trzy razy mniej niż w przypadku kredytu rynkowergo - zwraca uwagę Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu dla PAP.

KPO tańsze niż kredyt rynkowy? Szef PIE pokazuje liczby
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Mateusz Morawiecki (Agencja FORUM, Tomasz Hamrat)

Polski rząd dąży do tego, by zrealizować kamienie milowe, dzięki czemu odblokuje unijne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Największą przeszkodą obecnie, jest jednak brak zgody w obozie władzy. Konkretnie chodzi o spór między PiS a Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry.

Tymczasem Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwrócił uwagę, że warunki KPO opierające się na bezzwrotnych grantach oraz niskooprocentowanych pożyczkach to "najtańszy system zewnętrznego finansowania projektów rozwojowych w ciągu ostatnich 30 lat".

- KPO, który przyniesie Polsce nawet 160 mld zł to ogromny zastrzyk, stanowiący niemal połowę wartości inwestycji w polskiej gospodarce w 2021 r. 64 proc. tych środków Polska uzyska w formie bezzwrotnych grantów - wyjaśnił dyrektor PIE w komentarzu dla PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja na Węgrzech. "Drożyznę rozkręcił rząd. Już nawet szef banku centralnego to mówi"

Korzystne oprocentowanie pożyczki z KPO

Arak PIE dodał, że Polska ma prawo do pobrania 7 proc. funduszy unijnych związanych z grantami, a nasz udział w ich spłacie "wyniesie zaledwie 4,3 proc.". To oznacza, że otrzymując od Unii 106 mld, okażemy się jednym z największych beneficjentów programu.

Mało tego. Otrzymane przez nas granty w znacznym stopniu sfinansują najbogatsze kraje Wspólnoty, a otrzymane przez nas granty w znacznym stopniu sfinansują najbogatsze kraje Wspólnoty, takie jak Niemcy, Francja czy Holandia, jak podreślił szef PIE.

Część pożyczkowa KPO, czyli 54 mld zł, będzie finansowana poprzez emisje obligacji, których spłatę zabezpiecza Unia Europejska. Dzięki temu ich oprocentowanie jest zbliżone do 3 proc. - zwrócił uwagę szef think-tanku.

Arak wskazał, że "oprocentowanie pożyczkowej części KPO będzie dwukrotnie niższe niż koszt polskiego długu, który obecnie oscyluje w okolicach 6 proc.". Podkreślił, że jest to możliwe dzięki unijnemu zabezpieczeniu spłaty emisji obligacji, które będą finansować pożyczkę.

- Unijne gwarancje pozwalają także na pozyskanie większej ilości kapitału niż w przypadku krajowego rynku, także dłuższy termin emisji, nawet na 20-30 lat. Pozwala to zmniejszyć wrażliwość finansów publicznych na zmiany stóp procentowych - wyjaśnił.

Trzy razy mniejszy koszt

Ekspert PIE wyjaśnił pronadto, że obligacje na krajowym rynku najczęściej emitowane są na około 5-10 lat z uwagi na dużo mniejszy popyt długoterminowe pożyczki.

Koszt każdego euro pozyskanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy wyniesie dzięki temu tylko 2 eurocenty. W przypadku kredytu rynkowego ten koszt wyniósłby 6 eurocentów, a więc trzy razy więcej - zaznaczył Arak.

W opinii dyrektora PIE "nieskorzystanie z części grantowej KPO to podwójna strata". - Wydatki na inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, energetykę czy dofinansowanie ochrony zdrowia będą musiały być poniesione niezależnie od tego - zauważył.

Bardzo droga alternatywa

Czy Polska ma alternatywny sposób na zapewnienie sobie tak dużego zastrzyku pieniędzy? Arak stwierdził, że jest nim zaciągnięcie dodatkowego długu i zwiększenie deficytu o ok. 3,5 pkt. proc. PKB. To rozwiązanie ma jednak spore minusy.

- Tak znaczny wzrost potrzeb pożyczkowych państwa oznaczałby skokowy wzrost oprocentowania obligacji i kosztów obsługi długu - stwierdził ekspert. Taką sytuację, jak przypomniał, obserwowaliśmy w październiku, kiedy rentowności polskiego długu na aukcjach sięgały prawie 9 proc.

- Polska i tak finansuje swoją część grantową KPO poprzez składkę członkowską do UE – niewykorzystanie unijnych środków nie zmniejszy naszych zobowiązań - zaznaczył Arak.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(86)
Zzzx
2 miesiące temu
Firmy zachodnie w poplochu uciekają z Polski , uwolnienie cen prądu zruinuje polandie, za dwa lata przyjadą kolorowi, każdy ma mieć mieszkanie za darmo! Rudy juch i jego mafia złodziei manipulują wyznawcami 8 znaków, każdy bank na swiecie pożyczy taką dużą kwotę na 2 procent ! Monety to Niemiec portal i wszystko jasne!!!
Franki emigra...
6 miesięcy temu
Najpiękniejsze w tym całym oszustwie jest to że będziemy musieli spłacać to czego nie otrzymamy... Ale to nie ważne... ważne że już niedługo oprocentowanie które ma być na poziomie 2 procent wyniesie po zsumowaniu więcej niż cała pomóc. W każdej umowie kredytowej są punkty o których dowiadujemy sie płacząc. Polacy zapłaczą za wolnością i niepodległością
mobilek
6 miesięcy temu
Pamiętajcie że zdecydowana większość środków z KPO to są kredyty! Które trzeba zwrócić. Jak widać jest tylko wzmianka o tym że są tańsze niż kredyty komercyjne. No chyba nie do końca bo za kredyt poza oficjalnym oprocentowaniem można kasować na różne inne sposoby. Oby się na koniec nie okazało że z tych 60 mld euro KPO będziemy musieli za kilka lat zwracać 160 mld euro !
Franek Nie Sz...
rok temu
Gdy rząd będzie spłacał Euro będzie po 10 zł
sympatyk PIS
rok temu
Mam nadzieję , że te pieniądze w krótkim czasie ( na reszcie ) zaczną wpływać do Polski a to w znaczący sposób pobudzi ( rozkręci ) naszą gospodarkę. Brawo rząd PIS/ZP i p. Morawiecki. = Duże pieniądze i wielkie możliwości dobrego inwestowania. Polska rośnie w znaczącą siłę Europy i jest liczącym się partnerem dużych światowych gospodarek. = Brawo tak trzymać. = KPO i fundusze unijne to nie same pieniadze ale przede wszystkim wieksza wiarygodnosc kraju na miedzynarodowych rynkch finansowych. A to oznacza wiecej inwestycji zagtanicznych w kraju, lepsze kredyty, nizsze bezrobocie wieksze wplywy z podatkow do kasy panstwa itd. Powtarzam: KPO to nie tylko pieniadze!!!!!!!!
...
Następna strona