Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek
Łukasz Kijek
|
aktualizacja

Był jednym z najbogatszych Polaków. Uważa, że rewolucja już się zaczęła

370
Podziel się:

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że pracy dla ludzi, którzy coś umieją będzie przybywało. Natomiast będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą. Wiedza będzie jak tlen - mówi w najnowszym odcinku "Biznes Klasy" Piotr Voelkel, współtwórca Uniwersytetu SWPS.

Był jednym z najbogatszych Polaków. Uważa, że rewolucja już się zaczęła
Piotr Voelkel jest założycielem firmy VOX Meble i Uniwersytetu SWPS (money.pl, money.pl)

"Biznes Klasa" to nowy program money.pl dostępny na YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z ludźmi z otoczenia biznesu, obecnymi i byłymi szefami największych firm - o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych sprawach. Zapraszamy na drugą część rozmowy z Piotrem Voelkelem, przedsiębiorcą, założycielem VOX Meble oraz współtwórcą Uniwersytetu SWPS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

"Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą"

W dynamicznym i zmieniającym się świecie kluczowe staje się dostosowywanie się do tego, jak będzie wyglądał rynek pracy za kilka lat. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania. Piotr Voelkel nie ma wątpliwości, że rewolucja już się zaczęła.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że pracy dla ludzi, którzy coś umieją będzie przybywało natomiast będzie bardzo ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą. Wiedza będzie jak tlen, dostępna na jedno wciśnięcie smartfona. Sztuczna inteligencja bardzo szybko wypchnie nas z zawodów, które stoją na wiedzy i będzie nas pchała w kierunku tego, co ma związek z umiejętnościami, np. umiem ugotować, umiem coś zrobić. Generalnie każdy, kto ma jakiś fach w ręku, może być bardzo spokojny o swoją przyszłość - mówi Piotr Voelkel.

Dlatego według gościa "Biznes Klasy" z perspektywy rynku pracy kluczowe jest jak najszybsze dostosowanie modelu edukacji do otaczającej nas rzeczywistości. - Wiele rzeczy, których dzisiaj uczymy, jest na wyciągnięcie ręki w smartfonie. Nie ma powodu, żeby młodzi ludzie wkuwali. Oni mają rozumieć świat, a nie nauczyć się na pamięć kolejnych regułek. To jest bardzo ważne, żeby połączyć z jednej strony: "umiem", z drugiej: "wiem gdzie szukać" i z trzeciej: "rozumiem świat". Czy to jest ważne, czy Bitwa pod Grunwaldem była w 1410 czy 415 roku? To bez znaczenia, trzeba rozumieć sens tej walki - podkreśla Voelkel.

Polskie marki potrzebują projektantów

Dziesięć lat temu Piotr Voelkel był na 88. miejscu na liście "100 najbogatszych Polaków". Jego majątek oszacowano na 285 mln zł. Od tamtej pory sporo się zmieniło, bo biznesmen przekazał ogromną część swoich biznesów dzieciom, a sam zaczął inwestować w edukację - zaangażował się w budowę Uniwersytetu SWPS, jest twórcą m.in. koncepcji programowej School of Form.

- Polskie firmy muszą mieć dobrych projektantów, inaczej nie da się stworzyć marki, jeżeli nie będziemy umieli projektować innowacyjnych rzeczy. Żadna marka nie zbuduje się na kopiach cudzych produktów. Projektantów nie należy kształcić w uczelniach artystycznych, bo projektant nie ma być artystą, w takim rozumieniu jak malarz, czy rzeźbiarz. Artysta ma być wolnym człowiekiem, który ma swoje ideały, misję, wizję i on ją realizuje sam, na własne ryzyko. Projektant ma zaprojektować coś dla innych, więc on nie może forsować swojego rozumienia świata, tylko musi wpierw poznać nas. Uczymy studentów na pierwszym roku psychologii, antropologii, filozofii, humanistyki i uczymy ich podglądać ludzi, żeby oni zobaczyli jak funkcjonują ludzie i dopiero projektowali coś, czego potrzebujemy - opowiada Piotr Voelkel.

"Biznes Klasa" ma premierę w każdą niedzielę o godzinie 17. Zachęcamy do subskrybowania kanału na YouTube.

W poprzednich odcinkach programu Łukasz Kijek rozmawiał z:

Wszystkie odcinki dostępne są pod tym linkiem.

pieniądze
edukacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(370)
Stary Dziad ;...
3 miesiące temu
"Żadna marka nie zbuduje się na kopiach cudzych produktów" może powie to chińczykom !!!!! Ich gospodarka rozwinęła się na kopiowaniu "cudzych" produktów , od ubrań począwszy po elektronikę !!!! To jest kraj który dba o swoją historię, kształci swoich obywateli nie na jakichś dziwnych uczelniach tylko wysyła ich po całym świecie !!!!! I tak uczelnie artystyczne mają duży wpływ na nowoczesne "sprzęty" , motoryzacja , elektronika np. smartfony to są dziedziny w których większość klientów kupuje "wzrokiem" nie tylko parametrami !!! Używanie do każdego zagadnienia którego się nie ogarnia smartfona tworzy właśnie z ludzi takich robotów nie potrafiących samemu myśleć , nadających się tylko do pracy na taśmie !!! Żaden program obliczeniowy itp. nie rozwinie umiejętności myślenia , rozwiązywania problemów jak stara dobra mata, fiza itp. kartka ,cyrkiel , linijka itp. !!! To Moje zdanie, możecie się nie zgadzać ale nie wyzywajcie mnie !!! ;-D
Qwerty
4 miesiące temu
Żadna rewolucjatylko ppwrót do nomalności.
Leszek
4 miesiące temu
Tak, oby jak najmniej Strzemboszów i Matczakòw
Admirator
4 miesiące temu
O to już wiem dlaczego SwPS to prestiżowa uczelnia na wysokim miejscu na liście szanghajskiej. A pan przedsiębiorca hoduje robotników do swoich fabryk, najważniejsze żeby śrubki umieli wkręcać….
Ziko
4 miesiące temu
Ale geniusz! Wiedzą będzie , jak powietrze na wyciągnięcie ręki w smartfonie. A , jak wam wyłącza prąd, wysiądą nadajniki , to okaże się, że jesteście na poziomie jaskiniowca i nie potraficie nawet policzyć i podzielić ziemniaków, które"może" uda wam się wykopać.
...
Następna strona