Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Będzie nowy podatek. "Skierowałem do premiera rozwiązanie"

364
Podziel się:

Szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa to 13,5 mld zł - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że projekt w sprawie opodatkowania skierował już do premiera.

Będzie nowy podatek. "Skierowałem do premiera rozwiązanie"
Jacek Sasin zapowiedział wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków spółek (mr) PAP/Paweł Supernak (PAP, PAP/Paweł Supernak)

"Skierowałem do Premiera Morawieckiego rozwiązanie dot. opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii" - napisał Sasin na Twitterze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozrzutna pomoc państwa. "Na pomyśle rządu ciąży skaza"

Podatek od nadzwyczajnych zysków spółek

Jak pisaliśmy w money.pl, inne rządy europejskie też pracują nad podobnym podatkiem. Rząd niemiecki pieniądze z podatku od nadmiarowych zysków spółek energetycznych chce przeznaczyć na obniżenia cen gazu, paliwa i węgla dla konsumentów. Niemiecki minister finansów Chrisitan Lindner przekonuje, że z tego źródła da się uzyskać "dwucyfrową liczbę miliardów euro".

- Podatek od nadmiernych zysków jest najbardziej sprawiedliwym i najbardziej skutecznym podejściem - powiedział we wrześniu, cytowany przez "Bloomberga", prezydent Francji Emmanuel Macron.

Prezydent Francji dodał, że koszty produkcji spółek energetycznych są znacznie niższe niż rynkowe ceny sprzedaży. Zadeklarował, że jeżeli Unia Europejska nie wprowadzi odgórnie takiego podatku, to Francja wprowadzi swoje, krajowe rozwiązanie.

Samorządy i ceny energii

Resort aktywów państwowych informował w piątek, że planuje przedstawić na najbliższym posiedzeniu rządu, które zapowiedziane jest na wtorek 27 września, rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed rosnącymi cenami energii.

W opublikowanym wtedy piśmie Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla tych odbiorców, co jak napisano, stanowi 40 proc. wzrost względem średniej wysokości taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na rok 2022, dla odbiorów wrażliwych, oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
energetyka
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(364)
RaelLife
2 lata temu
Chodzi jedynie o nowe etaty dla rodzin siedzących u koryta - w urzędach do spraw podatku nadzwyczajnego. Kasy z tego żadnej budżet nie zobaczy, bo obsługa, w tym wynagrodzenia pierdzistołków wszytko pochłoną.
vbvb cxbxcbx
2 lata temu
to strasznie fajnie. wiecej podatkow zostanie przeniesionych na nizszy/najnizszy szczebel podatnika. skoro system pozwala i jeszcze sam to sponsoruje dotacjami to czemu tym razem cokolwiek by mialo sie zmienic po wprowadzeniu kolejnego podatku ? :D lemingi. wasz czas sie juz konczy jak widac.
zez
2 lata temu
Opodatkują to, co inni nam ukradli?
Ciekawy
2 lata temu
Czego nie rozumiesz ...Skoro monopoliści mają duże zyski i mają od tego zapłacić podatek, z podatków zapłacimy im 13,14, 500, tarcze inflacyjne, dodatki węglowe itd. Zwykły podatnik będzie płacił wysokie ceny, a i tak będzie szczęśliwy, że otrzymuje dodatki, a że INFLACJA pójdzie do góry to jeszcze KREDYTOBIORCY dołożą się do zysków banków od których ściągniemy podatki od zysków - PROSTE
rzeszowiak
2 lata temu
Obecnie pod rządami PiS to tym nawiedzonym nie chodzi o to żeby było im lepiej, ale o to żeby innym było gorzej !
...
Następna strona