Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Brak jednej decyzji podniesie inflację w 2024 r. Ekonomiści nie mają wątpliwości

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
13
Podziel się:

Od czasu, gdy inflacja weszła na wysokie poziomy, rząd zdecydował się na obniżenie do zera VAT-u na żywność. Prawdopodobnie jednak od początku 2024 r. podatek wróci do podstawowej, 5-procentowej wysokości. A to z kolei przełoży się na wzrost wskaźnika inflacji – zauważają analitycy Citi Handlowy.

Brak jednej decyzji podniesie inflację w 2024 r. Ekonomiści nie mają wątpliwości
Inflacja w Polsce. Powrót podatku VAT na żywność w 2024 r. przyczyni się do jej wzrostu (Adobe Stock, Syda Productions)

O sprawie pisze serwis ekonomia.rp.pl, który przeanalizował publikację "CitiWeekly – Gospodarka i Rynki Finansowe". Analitycy Citi Handlowego zauważają, że najnowsza projekcja Narodowego Banku Polskiego dotycząca inflacji "nie zakłada wygaszenia tarczy inflacyjnej w części dotyczącej podatku VAT od żywności".

Stopy procentowe w Polsce będą spadać

Szacujemy, że w przypadku wzrostu stawki VAT do 5 proc. inflacja w 2024 r. wzrosłaby o dodatkowe ok. 1 pp., a więc na koniec roku wyniosłaby około 6 proc. Pomijamy w tym wszystkim fakt, że nasze szacunki zostały dokonane jedynie na podstawie obniżek stóp w 2023 r., a kontrakty FRA wyceniają dalsze 150 punktów bazowych cięć w 2024 r. – zauważają eksperci banku.

W ich ocenie oczekiwanie obniżenia stóp o 125 pb. do końca 2023 r. roku, czego spodziewa się rynek, jest zbyt wygórowane. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę możliwą ścieżkę inflacji w Polsce oraz działania podejmowane przez amerykański bank centralny Fed.

Centralna ścieżka projekcja inflacyjnej NBP wskazuje, że w 2023 r. inflacja konsumencka w czwartym kwartale obniży się do 7,8 proc. Natomiast w czwartym kwartale 2024 r. osiągnie poziomie 4,6 proc., by w czwartym kwartale 2025 r. zejść w okolice celu inflacyjnego 3,3 proc. Cel NBP natomiast wynosi 2,5 proc. z możliwością odchyłu o 1 pp. w górę lub w dół.

Zerowy VAT na żywność

Przez kilka miesięcy politycy rządowi podkreślali, że decyzja o przedłużeniu zerowego podatku VAT na żywność (stawka ta miała obowiązywać do końca pierwszego półrocza 2023 r.) będzie podjęta w czerwcu, po przeanalizowaniu wszystkich czynników ekonomicznych. Wątpliwości w czerwcu rozwiał premier i ogłosił, że tarcza będzie wydłużona do końca roku.

Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, by polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

Wcześniej wiceminister finansów Artur Soboń zapewnił, że "z całą pewnością" rozwiązanie to będzie wydłużone co najmniej do końca 2023 r. Nie wykluczał też, że mechanizm może zostać przedłużony na 2024 r.

Zerowy VAT na żywność wprowadzony w lutym 2022 r. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Leon
10 miesięcy temu
Powinna być druga waloryzacja emerytur w tym roku . Płaca min też wzrosła dwukrotnie
Roman
10 miesięcy temu
Oprócz 800 plus, jest jeszcze kapitał opiekuńczy 1000 na dziecko, 400 na przedszkole. Karty dużej rodziny i dużo innych dodatków. Czy stać nas na to. Już podatki od nieruchomości b wzrosną. Mamy wszyscy upaść ?
Wielki szacun...
10 miesięcy temu
Niech żyją premier Orban, prezydent Bułgarii, Roger Waters, władze Chorwacji - nie wspierające reżimu kijowskiego projankeskiego z Kijowa
Pytamsię.
10 miesięcy temu
Czy to prawda że "rzont" kombinuje zrobić aferę z LPG , taką samą jak niedawno z węglem, czyli nagłe zablokowanie importu z Rosji i windowanie absurdalnych cen ? Przypominam że wiele gospodarstw ogrzewanych jest gazem LPG z przydomowych zbiorników, nie mówiąc o 3,5 mln samochodów.
victor
10 miesięcy temu
Trzymanie wladzy staje sie powoli goracym kartoflem jednak bez obawy…wizjonerow nie braknie.