Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Budżet państwa. Propozycje dla przedsiębiorców, Morawiecki przypomniał je na zdjęciu

192
Podziel się:

Mały ZUS, zmiany w podatkach PIT, CIT oraz wsparcie dla inwestorów - takie propozycje zakłada pakiet rządu Mateusza Morawieckiego dla przedsiębiorców. Premier przypomniał o nich na zdjęciu, które umieścił na portalach społecznościowych.

Budżet państwa. Propozycje dla przedsiębiorców, Morawiecki przypomniał je na zdjęciu
Mateusz Morawiecki takie zdjęcie umieścił w mediach społecznościowych. (KPRM, Materiały prasowe, KPRM)

"Nowa umowa koalicyjna to dla nas impuls do jeszcze szybszej realizacji naszego programu i spełniania obietnic, które złożyliśmy Wam w kampanii wyborczej w 2019 roku. Spełniamy je punkt po punkcie. Dla Polski i dla Polaków" - napisał Morawiecki na Facebooku. Post ten jest zapowiedzią konferencji prasowej, na której szef rządu zapowiedział "świetne wieści dla przedsiębiorców".

- Choć prognozy się zmieniają, to nasz cel jest niezmienny. Miejsca pracy - dobrze płatne miejsca pracy - dla Polaków i pakiet dla przedsiębiorców, dla małych i średnich przedsiębioców - mówił na konferencji Mateusz Morawiecki.

Co zakłada owy pakiet? Premier wskazał m.in. na estoński CIT, który wejdzie w życie od początku 2021 roku. Zapowiedział, że próg dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT wzrośnie do obrotów na poziomie 100 mln złotych. O szczegółach estońskiego CIT-u pisaliśmy na money.pl. Natomiast resort finansów wyliczył, że koszt tego rozwiązania dla budżetu państwa to ok. 5 mld złotych.

Premier swój wpis okrasił zdjęciem z kampanii parlamentarnej z 2019 roku, w której trakcie Prawo i Sprawiedliwość złożyło szereg obietnic przedsiębiorcom. Jedną z nich jest np. "mały ZUS" dla małych przedsiębiorców, który funkcjonuje od lutego tego roku.

"Mały ZUS" jest też nazywany 500+ dla przedsiębiorstw. Dzięki niemu przedsiębiorca, który osiąga przychód do 10 tys. złotych miesięcznie oraz dochód poniżej 6 tys. złotych miesięcznie będzie korzystać z obniżenia wysokości składek właśnie do kwoty 500 złotych.

Zobacz także: Zobacz: Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu

Od lutego 2020 roku obowiązuje również ulga Mały ZUS Plus. Jak informowaliśmy na money.pl, próg przychodowy, który dopuszcza do skorzystania z ulgi, został podniesiony. Dotychczas kwota ta odpowiadała 30-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu w roku ubiegłym (63 tys. złotych). Teraz będzie to 120 tys. złotych.

Na udostępnionym przez premiera zdjęciu przypomniano również, że pozostali przedsiębiorcy nie odczują zmian, jeżeli chodzi o ryczałtowe składki ZUS. "Zmiany nie będą się wiązały z jakimkolwiek podwyższeniem składek ZUS dla żadnego przedsiębiorcy".

- Otóż zwiększamy możliwość dla dziesiątek tysięcy firm, które rozliczają się poprzez PIT, a nie poprzez CIT, do ryczałtowego rozliczenia się z tego podatku - zapewnił szef rządu na konferencji prasowej. Wierzymy, że to przełoży się na szybszy wzrost gospodarczy i na szybsze wyjście z kryzysu gospodarczego po koronawirusie - dodał Morawiecki.

Morawiecki na zdjęciu przypomniał również, że zmiany objęły podatek PIT. "Czterokrotnie podnieśliśmy limit przychodów, do którego polskie firmy mogą ryczałtowo rozliczać PIT. Granica podniesiona zostanie z 250 tys. euro do 1 mln euro rocznych przychodów".

Na grafice padła również kolejna obietnica: próg ryczałtowego rozliczenia PIT ma w przyszłości urosnąć do granicy 2 mln euro.

- Zapowiadamy również walkę z rajami podatkowymi. [...] Żeby skutecznie walczyć z tymi niedobrymi skutkami optymalizacji podatkowej - ciśnie mi się na usta mocniejsze słowo - proponujemy pewne rozwiązania, które w pakiecie uszczelniającym zostały również przyjęte na Radzie Ministrów - zapowiedział premier.

Morawiecki przypomniał również o obietnicy 9-proc. CIT dla firm osiągających przychody do 2 mln euro. O tej obietnicy przez długi czas nic nie było słychać. W money.pl informowaliśmy, że firmy nie wiedzą, na czym stoją, ponieważ nie mają pewności, czy rozszerzenie tej stawki wejdzie w życie w 2020 roku.

Ostatecznie temat rozszerzenia 9-proc. stawki CIT do 2 mln euro wróciło na agendę na początku września. Obecnie ze skorzystania z tej stawki uprawnione są przedsiębiorstwa, które uzyskują 1,2 mln euro przychodów.

Na grafice możemy również przeczytać, że Polska jest "najatrakcyjniejszym miejscem do inwestowania w tej części globu". Dlatego też na wsparcie fundamentu inwestycyjnego rząd chce udostępnić 1,123 mld złotych dla małych i średnich firm na rozwój.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(192)
Haszman
3 lata temu
Co z kwotą wolną od podatku oraz progami podatkowymi? To co jest teraz to czyste złodziejstwo.
pieniądz z ma...
3 lata temu
było tak piknie. Ciemnej masie po pińcet a sobie po 50 000 , Kurskiemu to nawet 2 mld za propagandę. Teraz deficyt 100 mld , Kurski swoje 2 mld na propagande dostanie na pewno, no i drukarnie pracują. Za niedługo za 500 cet to kupisz 1 piwo. No jak bedzie bo raczej to bedzie ocet i musztarda. Państwo z dykty które swojakom daje miliony.
wqq
3 lata temu
ekonomista ruszył, dalej będą niszczyć i rozwalać, przez ich ułatwienia już teraz nie można pracować, paraliż totalny, wystraszeni urzędnicy i tylko karać ot całe to ułatwienie
ree
3 lata temu
Morawiecki to typowy "ściemniacz". Opowiada pierdoły w zależności od tego gdzie siedzi. Jak był bliżej banków to jego głównym celem było ogolenie Polaków z kasy. Trzeba mu przypomnieć gdzie ta Dolina Krzemowa co miała być na Śląsku. No chyba ze był wstawiony jak to ogłosił w Katowicach.
banan,,,siak
3 lata temu
podniesc podatki 300 procent posłom senatorom dyrektorom ich rodzinom kolesiom z pisu i już kasa będzie się zgadzała
...
Następna strona