Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Polski Ład walczy z czasem. PiS składa propozycję Porozumieniu

67
Podziel się:

Ryczałtowa składka zdrowotna dla pracowników zarabiających do 250 tys. złotych rocznie. Powyżej tej kwoty składka proporcjonalna lub wielokrotność ryczałtowej. Takie są nowe propozycje PiS dla Jarosława Gowina. Wszystko po to, by udało się przyjąć Polski Ład - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polski Ład walczy z czasem. PiS składa propozycję Porozumieniu
Polski Ład. PiS cały czas stara się przekonać do programu Porozumienie Jarosława Gowina. (PAP)

Wciąż nie ma zgody między Prawem i Sprawiedliwością a Porozumieniem co do Polskiego Ładu. Kością niezgody są kwota wolna od podatku i zaproponowana wysokość składki zdrowotnej.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Jarosław Gowin wciąż nie odpowiedział na pakiet korekt do programu, który miał być swego rodzaju ustępstwem wobec Porozumienia. PiS dopuszcza też debatę nad propozycjami swojego koalicjanta.

Jedna z propozycji dotyczy wysokości składki zdrowotnej dla podatników ryczałtowych. "DGP" przypomina, że tak z fiskusem z podatku PIT rozlicza się 1,4 mln osób - przede wszystkim przedsiębiorcy i samozatrudnieni.

Zobacz także: Statistica: Związek Banków Polskich

To właśnie dla nich miałby być wprowadzony próg o wysokości 250 tys. złotych rocznego przychodu. Osoby, których przychód byłby niższy, płaciliby składkę ryczałtową na poziomie 9 proc. od przeciętnego wynagrodzenia. Na ten moment daje to około 500 złotych miesięcznie.

A co z osobami z większym przychodem? Dziennik podaje, że w ich przypadku wchodzą dwa rozwiązania. Według pierwszego składka byłaby naliczana proporcjonalnie do przychodu. Z zastrzeżeniem, że byłaby liczona od kwoty powyżej 250 tys. złotych.

W przypadku osób, których przychód znacząco przekraczałby tę kwotę, podatek ryczałtowy stałby się nieopłacalny. Znacznie chętniej zatem spoglądaliby na PIT liczony według skali lub liniowy.

Drugą możliwością natomiast jest wielokrotność składki ryczałtowej dla przychodów powyżej 250 tys. złotych. Jak podaje "DGP", szczegóły obu propozycji mają być przedmiotem rozmów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
wyborca
2 lata temu
Proszę do programu dopisać DZIAŁKA+ , Bo w miastach nie ma gdzie realizować DOM 70 M2+. Tym można by przekonać młodych do PiS.
Jasnowidz cie...
3 lata temu
Jak nie podniesiemy plac katechetom w szkołach i kapelanom w urzędach to fundamenty Kaczedołów Przykościelnych się rozlecą. I będzie po moczarstwie od kałuży do kałuży.
Gen Flaszka
3 lata temu
Powolać centralną komisję cen i plac pod kierownictwem pana Sasina. I każdemu według zasług dla jedynie słusznej partii w dziejach świata.
tomek
3 lata temu
19% podatku liniowego było ok. Większość płaciła bez żadnych kombinacji. 2 lata temu doszło 4% daniny. OK. Trudne ale jeszcze do przyjęcia. W sumie 23% podatku. Nowy porządak przewiduje dodanie kolejnych aż 10% tzw. składki zdrowotnej. 33% podatku- GRUBO ! Część pójdzie na klientów, ale całości nie da rady. Krajowe małe biznesy zaczną się mocno kurczyć. Nie wytrzymają konkurencji z monopolami korporacyjnymi, których 2/3 w ogóle nie płaci podatków. A statystyczny Kowalski straci możliwość wyboru , zostanie wydojony do zera cenami, bo nie będzie konkurencji, i wpuszczony w kredyty / dziś na 4% - za parę lat 20% gdy wzrosną stopy/
Toruniak
3 lata temu
To Morawiecki znowu kłamie z tą nadwyżką budżetową a może zdążyli ją już ukraść!
...
Następna strona