Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nowe ulgi podatkowe. Polski Ład wpłynie na wysokość pensji

20
Podziel się:

Osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę będą mogły skorzystać od nowego roku z ulg podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Te będą miały wpływ na wysokość pensji. Nawet 147 zł miesięcznie ma zyskać zatrudniony na etacie pracownik, który zarabia obecnie 3500 zł brutto.

Nowe ulgi podatkowe. Polski Ład wpłynie na wysokość pensji
Nowy rok przyniesie sporo zmian podatkowych. Zyskają głównie osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę (Unsplash.com, ThisisEngineering RAEng)

Nowy rok przyniesie sporo zmian podatkowych. Preferencje zyskają zwłaszcza osoby pracujące na etacie. Część z nich jednak bardziej opłaca się zastosować dopiero pod koniec roku, zamiast korzystać na bieżąco. Od nowego roku będą mogli złożyć pracodawcy co najmniej sześć wniosków - pisze portal bankier.pl.

Chodzi między innymi o ulgę dla klasy średniej, koszty uzyskania przychodów, ale też ulgi dla rodzin 4+, ulgę za powrót czy dla pracujących emerytów oraz oświadczenie PIT-2.

Ulga dla klasy średniej oraz podniesienie 32-procentowego progu podatkowego do 120 tys. zł rocznie będą miały wpływ na wypłaty. Jak wielki? Otóż nawet 147 zł miesięcznie może zyskać zatrudniony na etacie pracownik, który zarabia obecnie 3500 zł brutto.

Jednak w uldze jest pewien haczyk. Miesięczne rozliczanie w niektórych przypadkach może spowodować powstanie niedopłaty podatku dochodowego. Aby tego uniknąć, lepiej jest rozliczyć ulgę dopiero na koniec roku. By jednak to zrobić, trzeba złożyć wniosek u pracodawcy i jej niestosowanie. Ulga bowiem naliczana jest automatycznie.

Aby uniknąć dopłat do podatku, trzeba również zastanowić się nad kwestią rozliczania koszty uzyskania przychodów. Zwłaszcza jeśli dochody uzyskuje się z kilku źródeł i limit w rozliczeniu rocznym wynoszący 4,5 tys. zł rocznie może być przekroczony. Pracownik w takim wypadku może złożyć wniosek o niestosowanie tych kosztów.

W 2022 roku, przed pierwszą wypłatą w nowym roku pracownik powinien pamiętać też o oświadczeniu PIT-2. Składa je jedna tylko wówczas, gdy uległy zmianie informacje o osiąganiu dochodów z działalności gospodarczej, dochodów z emerytury lub renty, dochodów uzyskiwanych w związku z zatrudnieniem u innego pracodawcy. Ta ulga pozwala zmniejszyć zaliczkę o ulgę podatkową, która stanowi dwunastą część kwoty zmniejszającej podatek. O jakiej kwocie mówimy? Roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 525,12 zł więc jej miesięczna część będzie wynosić 43,76 zł.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Dla osób, które przynajmniej trzy lata nie rozliczały podatku w Polsce, w przypadku powrotu do kraju przez cztery lata będzie obowiązywała ulga podatkowa na powrót. Z podatku zwolnione są przychody do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Jak przypomina bankier.pl, by skorzystać ze zwolnienia, należy złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania z ulgi oraz wskazać rok rozpoczęcia i zakończenia stosowania zwolnienia przez pracodawcę.

Od przyszłego roku obowiązywać będzie również zerowy PIT dla rodzin 4 plus. Oznacza to, że rodzice rodzin z co najmniej czwórką dzieci nie zapłacą podatku. Uzyskają dodatkowe odliczenie w kwocie 85 528 złotych. Jeżeli rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tys. złotych dolicza się 85 tys. złotych, co daje odliczenie w wysokości 115 tys. złotych na każdego rodzica (łącznie 230 tys. złotych). Ale tylko, jeżeli rozliczają się wspólnie. Powyżej tej kwoty zapłacą podatek.

Z podatku zwolnione będą również przychody pracujących emerytów. Chodzi o kobiety po 60 r.ż i mężczyzn po 65 r.ż, którzy są wciąż czynni zawodowo i nie pobierają świadczenia emerytalnego. Zwolnione będą ich przychody, które w roku podatkowym nie przekroczą kwoty 85 528 zł. Jak zwraca uwagę portal bankier.pl, w sytuacji gdy pracownik nie złoży wniosku u pracodawcy, uzyska zwrot potrąconego podatku po złożeniu zeznania rocznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Blabla
2 lata temu
I po co to zamieszanie. Nowy ład w celu robienia wałków. Trzeba było zostawić jak było. Nie rozdawać kasy na lewo i prawo.
Marcin
2 lata temu
Niesprawiedliwe jest naliczanie ulgi dla klasy średniej. Powinna być naliczana od sumy przychodów małżeństwa rozliczającego sie wspólnie a nie jak uchwalono każdemu z osobna. Przecież to jest jeden budżet domowy. Ja przekraczam dochód któremu przysługuje ta ulga, żona nie pracuje - opiekuje się dziećmi. I w sumie jesteśmy jak to nazwano klasą średnio a z ulgi nie możemy skorzystać.
Tuk
2 lata temu
Jak to możliwe że zarabiający 15000 brutto wychodzą na zero- nic nie zyskują ale też nic nie tracą . A emeryt z wypracowaną przez całe życie emeryturą 4500 straci miesięcznie ok10zl ??? Co za The Bill wziął kasę z te twórczość???
Szczyt absurd...
2 lata temu
Zeby tak namieszać , podzielić i zeszmacić ludzi to jest skandal. Gdzie jest uproszczenie podatków i sprawiedliwe obciążanie nimi ludzi? Nie ma. Tak namieszali zeby ogłupić i złupić ludzi. Dość tej durnej zmiany. Precz.
Pablo
2 lata temu
Żeby była jasność bo widzę że każdy coś gdzieś przeczytał ale nie wie co 😂 5100pln jest to kwota wolna od podatku (17% z 30tyś) należy sie bez wzgledu na przychód Podwyższenie progu podatkowego z 85,5tys na 120tyś daje tylko tyle że niweluje stratę na 9% składki zdrowotnej która teraz w całości bedziesz płacić Ulga klasy średniej dopełnia tego nieelowania straty na zasadzie że zaczyna od 0.00 rośnie do ok 2300 i znów spada do 0.00 przy czym najwyższa jest przy dochodach starego progu85,5tyś.