Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Pożegnanie z tanimi zakupami. Jeszcze tylko pół roku

101
Podziel się

Klienci z UE, którzy zamawiają na AliExpress, Wish czy eBay nie płacą podatku VAT za zamówione towary. To się zmieni od 1 lipca tego roku. Zmiana nie będzie dotyczyła jedynie Polski, lecz wszystkich państw UE i wynika z dyrektywy.

Pożegnanie z tanimi zakupami. Jeszcze tylko pół roku
Od lipca możemy spodziewać się wyższych cen m.in. na AliExpress
bDIFgwbV

Każdego dnia tysiące paczek przemierzają trasę z Chin do Europy. Klienci są gotowi czekać na przesyłkę nawet kilka tygodni, bo długi czas oczekiwania rekompensują ceny: kupując bezpośrednio od chińskiego sprzedawcy, np. za pośrednictwem AliExpress, zapłacimy sporo mniej niż w sklepach na terenie Europy.

Było miło, ale powoli się to kończy. Za niecałe pół roku zaczną w całej UE zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku – przypomina serwis Prawo.pl.

Przepisy unijnej dyrektywy muszą być wdrożone przed końcem pierwszego półrocza, aby mogły zacząć obowiązywać 1 lipca.

bDIFgwbX
Zobacz także: Zmiany w podatkach i akcyzie? Kościński: analizujemy, system musi być sprawiedliwy

Zmiana podatkowa, która zmartwi zamawiających bezpośrednio z Azji, ma przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze e-handlu z podmiotami z krajów trzecich. Trudno bowiem akceptować fakt, że niektórzy muszą w cenie uwzględnić VAT, a inni nie, wobec czego już na starcie są w stanie zaoferować niższe ceny.

Co konkretnie się zmieni? Zniesione zostaną zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach - o wartości do 22 EUR - we wszystkich państwach członkowskich.

bDIFgwcd

Dodatkowo platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się, więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

Jak zaznacza, cytowany przez serwis, Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC, drastycznie zmniejszone zostaną limity sprzedaży wysyłkowej, do przekroczenia których transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. euro do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIFgwcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
Mat
miesiąc temu
Gdyby tu chodzilo o VAT tylko, to ok, kupowalbym na miejscu, ale tu chodzi o 400-1000% marży unijnych "przedsiebiorcow". Przyklad: pokrowiec na telefon na ali €3.50, u unijnego "przedsiebiorcy" od €20, ekran do telefonu €20 + €20 wymiana u znajomego, u unijnego "przedsiebiorcy" €150-200 z wymiana. To jest chore!
deeeg
miesiąc temu
Bzdury. Chińczyków spokojnie stać na obniżenie cen o 18% tak by z clem-podatkiem klient nie stracił i nadal kupował. Aby to ograniczyc trzebaby obnizyć w Polsce podatek VAT do 12% na wszystko lub wprowadzić całkowity zakaz importu i handlu internetowego.
bohun2006
miesiąc temu
Kruca lecę kupować na zapas
bDIFgwcz
Sor
miesiąc temu
No i wuj w te detektywy kołchoz i nic więcej tyle wolności
DDD
miesiąc temu
Chińczycy się dawno na to przygotowali, stawiając własne magazyny w Polsce. Tydzień temu zamówiłem z Aliexpress oczyszczacz powietrza, wysyłka z Polski kurierem DPD w 2 dnk, 230zł taniej niż w polskim elektromarkecie. Powodzenia!
...
Następna strona