Rządowy projekt wraz z uzasadnieniami liczy blisko 700 stron. Zdaniem przedsiębiorców ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Konfederacji Lewiatan powstaje on jednak w zbyt szybkim tempie. W efekcie ich zdaniem nowe podatkowe przepisy będą niedopracowane.
Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan może to przyczynić się do dalszej degradacji systemu podatkowego, który i tak jest według nich archaiczny i antyrozwojowy.
Z kolei według ZPP obniżenie składki zdrowotnej dla podatników liniowego PIT z 9 do 4, 9 proc. jest krokiem w dobrym kierunku. Jednak rozwiązania dotyczące zmiany zasad jej rozliczania uderzają w polski biznes a pośrednio także w konsumentów. Ich zdaniem lepsze byłoby pozostawienie ryczałtowości składki zdrowotnej dla tzw. liniowców.
Zdaniem ZPP maksymalny pułap składki na NFZ powinien być powiązany z wysokością najniższej pensji. Składka powinna również wynosić nie więcej niż 35 proc. minimalnego wynagrodzenia. W ten sposób ich zdaniem skala wzrostu obciążeń przedsiębiorców i podwyżek cen byłaby ograniczona.
ZPP jest także zwolennikiem podatków przychodowych. Według organizacji dobrym krokiem jest wprowadzenie do projektu minimalnego CIT dla dużych firm liczonego od przychodu. ZPP proponuje jednocześnie jest zastąpienie CIT powszechnym podatkiem przychodowym.