Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

VAT na środki ochrony. Sprzedawcy chcą zerowej stawki

1
Podziel się:

VAT na maseczki, przyłbice, rękawiczki czy płyn dezynfekcyjny powinien zostać obniżony - przekonuje Polska Izba Handlu.

VAT na maseczki, przyłbice, rękawiczki czy płyn dezynfekcyjny powinien zostać obniżony.
VAT na maseczki, przyłbice, rękawiczki czy płyn dezynfekcyjny powinien zostać obniżony. (money.pl)
bEsiBzxN

Propozycja, jaką zgłasza Polska Izba Handlu, nie znalazła się w rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, a powinna, twierdzą sprzedawcy. Sklepy wydają fortunę na środki ochrony w czasie pandemii. Jak szacuje na łamach "Gazety Prawnej" Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców "Społem", do tej pory mogło być to już 6 mln zł.

Dlatego też sprzedawcy postulują zredukowanie do zera stawki VAT na maseczki, przyłbice, rękawiczki, płyn dezynfekcyjny. Chcą też, aby przedsiębiorcy mogli odliczać koszy ochrony sanitarnej stosowanych w sklepach od dochodu.

Propozycje trafiły na biurko ministra finansów, ale dotąd nie uzyskały aprobaty. Polska Izba Handlu się nie poddaje i ponownie zamierza podnieść tę kwestię - pisze "Gazeta Prawna".

bEsiBzxP
Zobacz także: Obejrzyj: Wybory 2020. Andrzej Duda o LGBT. Prezydencki minister Paweł Mucha: nie ma dyskryminacji

Sklepy zaznaczają też, że konieczność stosowania środków ochrony, a co za tym idzie - dodatkowe wydatki zostały im narzucone. Nie były brane pod uwagę w ustalanych w budżetach na ten rok. To oznacza, że wiele sklepów musiało nagle wygospodarować na to duże pieniądze.

Jak ustaliła "Gazeta Prawna", Ministerstwo Finansów nie planuje na razie rozszerzenia preferencji w zakresie VAT. Resort przyznaje jednak, że monitoruje sytuację i w przypadku pojawienia się możliwości i potrzeby wprowadzenia dodatkowych rozwiązań podjęte zostaną stosowne działania - pisze dziennik.

bEsiBzxV

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsiBzyq
podatki
vat
KOMENTARZE
(1)
Andrzej
rok temu
"Chcą też, aby przedsiębiorcy mogli odliczać koszy ochrony sanitarnej stosowanych w sklepach od dochodu. " No ale przecież co do zasady wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu mogą być wliczone w koszty, więc o co chodzi