Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
18.06.2020 11:29

VAT na środki ochrony. Sprzedawcy chcą zerowej stawki

VAT na maseczki, przyłbice, rękawiczki czy płyn dezynfekcyjny powinien zostać obniżony - przekonuje Polska Izba Handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
VAT na maseczki, przyłbice, rękawiczki czy płyn dezynfekcyjny powinien zostać obniżony.

Propozycja, jaką zgłasza Polska Izba Handlu, nie znalazła się w rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, a powinna, twierdzą sprzedawcy. Sklepy wydają fortunę na środki ochrony w czasie pandemii. Jak szacuje na łamach "Gazety Prawnej" Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców "Społem", do tej pory mogło być to już 6 mln zł.

Dlatego też sprzedawcy postulują zredukowanie do zera stawki VAT na maseczki, przyłbice, rękawiczki, płyn dezynfekcyjny. Chcą też, aby przedsiębiorcy mogli odliczać koszy ochrony sanitarnej stosowanych w sklepach od dochodu.

Propozycje trafiły na biurko ministra finansów, ale dotąd nie uzyskały aprobaty. Polska Izba Handlu się nie poddaje i ponownie zamierza podnieść tę kwestię - pisze "Gazeta Prawna".

Obejrzyj: Wybory 2020. Andrzej Duda o LGBT. Prezydencki minister Paweł Mucha: nie ma dyskryminacji

Sklepy zaznaczają też, że konieczność stosowania środków ochrony, a co za tym idzie - dodatkowe wydatki zostały im narzucone. Nie były brane pod uwagę w ustalanych w budżetach na ten rok. To oznacza, że wiele sklepów musiało nagle wygospodarować na to duże pieniądze.

Jak ustaliła "Gazeta Prawna", Ministerstwo Finansów nie planuje na razie rozszerzenia preferencji w zakresie VAT. Resort przyznaje jednak, że monitoruje sytuację i w przypadku pojawienia się możliwości i potrzeby wprowadzenia dodatkowych rozwiązań podjęte zostaną stosowne działania - pisze dziennik.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, vat, maseczki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

Andrzej"Chcą też, aby przedsiębiorcy mogli odliczać koszy ochrony sanitarnej stosowanych w sklepach od dochodu. " No ale przecież co do zasady … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)