Trwa ładowanie...
bDSPpglN

Notowania

Gastronomia – Wszystkie wiadomości

625
20.02.2021 7:08

GASTRONOMIA
 / 
Restauracja znanego dziennikarza upada. "Wytrzymamy jeszcze trzy tygodnie"

Pieniądze z tarczy dla przedsiębiorców? "Nas nie obejmują" - słyszmy w lokalu Kur&Wino. Za kilka tygodni z mapy Warszawy zniknie już kolejne popularne miejsce, restauracja Piotra Najsztuba. Koronamottem reagują na zamknięcie gastronomii - "Dobra zmiano! To bankructwo nam się po prostu należało!"

4
19.02.2021 16:41

GASTRONOMIA
 / 
Pomoc dla gastronomii i fitness. Potrzeba dodatkowego wsparcia

Obecna pomoc jest nieadekwatna do potrzeb i prowadzi do licznych zwolnień i zwiększenia liczby osób bezrobotnych - podkreślają częstochowscy radni.

22
18.02.2021 21:24

KORONAWIRUS
 / 
Bunt przedsiębiorców. Sanepid ukarał restaurację w Cieszynie

30 tys. złotych kary administracyjnej wlepił sanepid właścicielom restauracji w Cieszynie. Zdecydowali się otworzyć lokal pomimo obowiązujących obostrzeń.

77
18.02.2021 6:35

RESTAURACJE
 / 
Koronawirus. Tylko co piąty lokal gastronomiczny sprzedaje na wynos. Fala upadłości będzie ogromna

Nawet 15 tys. lokali gastronomicznych może nie doczekać wiosennego otwarcia, a grono pracowników sektora może się zmniejszyć o 250 tys. ludzi.

6
12.02.2021 15:54

GASTRONOMIA
 / 
Luzowanie obostrzeń. Odmrożenie gastronomii może się opóźnić

- Mamy mniej zakażeń, choć w innych krajach sytuacja jest katastrofalna. Wszystko trzeba robić rozważnie. Poluzowaliśmy szkoły i nie doszło do katastrofy. Teraz znowu trzeba poczekać, bo zbliża się przesilenie wiosenne. Restauracje na zewnątrz to oczywisty fakt - powinny funkcjonować. Są przewietrzane i niezagęszczone. Ale sami restauratorzy mówią, że przychodzą ludzie, wypiją alkohol i zapominają o obostrzeniach, a restauratorzy nie są w stanie nad tym zapanować. Natomiast samowolne otwieranie dyskotek uważam za skandal – mówił w programie "Newsroom" prof. Krzysztof Simon z Rady Medycznej ds. Epidemii.

bDSPpglP
4
12.02.2021 13:27

GIEŁDA
 / 
Sfinks Polska. Zamknięcie restauracji pogrążyło sieć. Kurs akcji wystrzelił po zgodzie wierzycieli

Kurs akcji Sfinks Polska rośnie w piątek po południu o 40 proc. po tym, jak w czwartek spółka otrzymała zgodę od wierzycieli na przyjęcie układu. Właściciel sieci Sphinx, Piwiarni Warki i Chłopskiego Jadła chce naprawić trudną sytuację finansową, która jest wynikiem wielomiesięcznego lockdownu.

17
11.02.2021 17:14

GASTRONOMIA
 / 
Sfinks w poważnych tarapatach. Zamknięcie gastronomii pogrąża sieć

Gastronomiczna spółka próbuje ustabilizować swoją sytuację finansową. Wymagać to będzie restrukturyzacji. Ubiega się też o pożyczkę, która ma pomóc restauracjom przetrwać.

100
11.02.2021 11:45

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ
 / 
Walentynkowy najazd na Zakopane i okolice. A później? "Pusto"

Korki na zakopiance i tłumy na Krupówkach - tego należy się spodziewać, bo Polacy ruszają na weekend na Podhale. Otwarte baseny, stoki i hotele przekonały wiele osób do odwiedzenia południa kraju. Masy klientów spodziewają się też zbuntowane restauracje, które rezygnują z przyjmowania rezerwacji. - W porze obiadowej na pewno będzie kolejka - słyszymy.

32
11.02.2021 7:26

BUNT PRZEDSIĘBIORCÓW
 / 
Prezydent Ciechanowa zachęca do otwierania lokali. Obiecuje pomoc

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zachęca przedsiębiorców do otwierania lokali gastronomicznych pomimo lockdownu. Obiecuje pomoc w starciach z sanepidem.

bDSPpglV
4
09.02.2021 16:53

GASTRONOMIA
 / 
Badanie: Polacy nie chcą lockdownu dla gastronomii

Z najnowszego sondażu opinii społecznej wynika, że blisko 70 proc. Polaków źle ocenia ponowne przedłużenie obostrzeń w gastronomii. Do tego niecałe 76 proc. stwierdza, że nie należy bezwzględnie karać właścicieli lokali, które są otwierane mimo zakazu.

2
08.02.2021 15:32

GASTRONOMIA
 / 
Restauracje otwarte jeszcze w lutym? Epidemiolog apeluje do rządu

- Od dłuższego czasu jestem zwolennikiem regionalizacji obostrzeń - mówi w programie "Newsroom" prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Zdaniem eksperta w wielu regionach w Polsce mamy teraz do czynienia z taką sytuacją, która jeszcze kilka miesięcy temu zaliczała je do tzw. strefy zielonej. Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych stwierdził również, że jego zdaniem władze powinny zastanowić się nad otwarciem gastronomii. Jego zdaniem w restauracjach da się zachować reżim sanitarny. - Mam nadzieję, że jeszcze w lutym uda się otworzyć restauracje w reżimie sanitarnym w Polsce - puentuje prof. Flisiak w programie "Newsroom".

2
08.02.2021 12:27

GASTRONOMIA
 / 
Stracili dziesiątki milionów. Znana sieć na minusie

- Od marca zeszłego roku gastronomia była zamknięta przez pół roku - mówi w programie "Money. To się liczy" Sylwester Cacek, prezes sieci restauracji Sphinx. Przyznał jednocześnie, że jego firma przez lockdown straciła przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych. A pomoc od państwa czasem przynosi odwrotny skutek. Cacek zdradził również, że w niektórych przypadkach franczyzobiorcy wręcz nie chcą sprzedawać jedzenia na dowóz, bo im się to nie opłaca. - Dostają 100 czy 200 tysięcy złotych i wychodzą lepiej niż przy dowożeniu jedzenia - stwierdził. Jak tłumaczył, taka forma sprzedaży ma bardzo niskie marże. Generuje więc obrót, ale właściciel mało na tym zarabia. Jednak przez wyższy obrót spada dotacja od państwa, więc niektórzy wolą nie sprzedawać nic niż oferować dania na wynos.

95
08.02.2021 11:19

GASTRONOMIA
 / 
Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

- Jeśli nie dostaniemy w miarę szybko dotacji z Agencji Rozwoju Przemysłu, to nie wróżę nam działalności dłuższej niż kilka tygodni - taki scenariusz swojemu biznesowi kreśli Sylwester Cacek, właściciel m.in. sieci restauracji Sphinx. Jak dodał gość programu "Money. To się liczy", przez ostatnie 4 lata liczne zmiany przepisów spowodowały, że jego firma straciła nawet 50 mln zł. - My nigdy nie staraliśmy się obchodzić przepisów, tylko je realizować. Dlatego było nam znacznie trudniej odłożyć bezpieczną poduszkę finansową - podkreślał Cacek. Stąd m.in. bardzo trudna sytuacja restauracji, która z powodu pandemii pozostawała zamknięta przez blisko pół roku. - Bez wsparcia Sfinks Polska prawdopodobnie zniknie z giełdy - powiedział gość programu "Money. To się liczy".

bDSPpglW
4
08.02.2021 11:07

GASTRONOMIA
 / 
Tłumy w galeriach, a gastronomia patrzy z zazdrością. "Bunt się nasili"

- Jestem przekonany, że branża będzie się coraz bardziej buntować. Staramy się zrozumieć, dlaczego na przykład otwierane są kina, a restauracje pozostają zamknięte - tak o decyzjach rządzących mówi Sylwester Cacek, właściciel m.in. sieci restauracji Sphinx. Gość programu "Money. To się liczy" zwraca uwagę, że branża wciąż nie ma wiarygodnych danych, na podstawie których podejmowane są decyzje dotyczące obostrzeń. I nie przekonuje go argument badań, opublikowanych w czasopiśmie "Nature". To na nie często powołuje się rząd. - To są badania prowadzone na specyficznym amerykańskim rynku. To tak jakbyśmy robili sondaże wyborcze dla polskich polityków wśród Amerykanów - tłumaczy Sylwester Cacek.

2
08.02.2021 10:45

GASTRONOMIA
 / 
Gastronomia wciąż zamknięta. Ale po otwarciu będą kolejne problemy

- Większość kluczowych pracowników mimo lockdownu nadal jest zatrudniona w restauracjach - mówi prezes Sfinks Polska Sylwester Cacek. Wyjątkiem są wszyscy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych, czyli na przykład kelnerzy czy dorabiający są studenci. Oni pieniędzy nie dostają i w wielu przypadkach musiało poszukać sobie zatrudnienia w innej branży. Gość programu "Money. To się liczy" podkreśla, że nawet przy odmrożeniu całego sektora gastronomicznego przedsiębiorcy napotkają na inne problemy. - To nie jest tak, że nowi pracownicy z marszu wejdą do pracy. Będzie trzeba ich wyszkolić, a to dość długotrwały proces - podkreśla Sylwester Cacek w programie "Money. To się liczy".

8
08.02.2021 10:32

GASTRONOMIA
 / 
Gastronomia spotyka się z rządem. "To jak rozmowy niewidomego z głuchym"

- Ministerstwo rozwoju może i by chciało dużo zrobić, ale nie ma wpływu na decyzje resortu zdrowia czy Kancelarii Premiera. To jak rozmowy niewidomego z głuchym - tak o spotkaniach przedsiębiorców z branży gastronomicznej z rządem mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska, spółki zarządzającą sieciami restauracji Sphinx. Jak podkreślał, rozmowy z resortem Jarosława Gowina się toczą, ale "niewiele z tego wynika". - Rozmawiamy, rozmawiamy i efektów nie widać - mówi. Przypomina również, że na jednym z takich spotkań przedsiębiorcy usłyszeli, że gastronomia może pozostać nawet do maja. Czyli do czasu, aż program szczepień się rozpędzi. - Żeby mieć stuprocentową pewność, musielibyśmy zaszczepić wszystkich Polaków - twierdzi Sylwester Cacek.

6
08.02.2021 8:59

GASTRONOMIA
 / 
Katering przeżywa boom. Dowóz zdobywa nowych klientów

Izolacja, częściowy lockdown, zamknięte restauracje spowodowały, że firmy dostarczające gotowe posiłki zyskały na popularności.

135
07.02.2021 14:46

RESTRYKCJE
 / 
Tłumy w centrach handlowych. Rzecznik MŚP zdecydowanie o polityce rządu

W pierwszą sobotę po otwarciu centrów handlowych Polacy ruszyli na zakupy. Zdjęcie kolejki przed jednym ze sklepów dosadnie skomentował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Branża fitness, solaria czy gastronomia mają wierzyć, że są największym zagrożeniem?