Trwa ładowanie...
bEqudJRx

Notowania

Koronawirus Informator – Wszystkie wiadomości

Afera maseczkowa w Ministerstwie Zdrowia. Dotarliśmy do wyników badań sprzętu
1.5K
13.05.2020 10:26

COVID-19
 / 
Afera maseczkowa w Ministerstwie Zdrowia. Dotarliśmy do wyników badań sprzętu

Money.pl dotarł do dokumentów, które potwierdzają, że jedna z dostaw maseczek dla Ministerstwa Zdrowia nie spełniała niezbędnych wymagań technicznych. Mowa o niemal 100 tys. masek za 5 mln zł. Jak wynika z papierów, do testów trafiły 22 próbki. Badanie odbyło się 4 maja, a 5 maja w resorcie były już wyniki. Resort dziś złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Odmowy zasiłków opiekuńczych z ZUS. Powody? Przepisy i lukę w procedurach
49
13.05.2020 9:16

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
 / 
Odmowy zasiłków opiekuńczych z ZUS. Powody? Przepisy i lukę w procedurach

Przez lukę w przepisach ZUS odmawiał wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedsiębiorcom, którzy składali też wnioski o zwolnienie ich ze składek. Poszkodowanych może być kilkadziesiąt tysięcy osób. Błąd został wyłapany, a pieniądze są przyznawane. Są jednak i tacy, którzy pieniędzy nie zobaczą ze względu na przepisy.

Odmrażanie gospodarki. Polacy czekają na otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji. Dziś konferencja premiera
7
13.05.2020 8:19

ODMRAŻANIE GOSPODARKI
 / 
Odmrażanie gospodarki. Polacy czekają na otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji. Dziś konferencja premiera

Otwarcie restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych jest przewidziane w trzecim etapie odmrażania gospodarki. Ma ono zostać ogłoszone na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Koronawirus na Śląsku. Region bije rekordy zakażeń, choć... wcale nie ma najwięcej testów
209
12.05.2020 21:42

COVID-19
 / 
Koronawirus na Śląsku. Region bije rekordy zakażeń, choć... wcale nie ma najwięcej testów

Takiego dnia od początku epidemii w Polsce jeszcze nie było. We wtorek padł rekord zakażeń w Polsce i rekord zakażeń na Śląsku. Jak wynika z analizy money.pl, Śląsk ma najwięcej zachorowań, choć wcale nie jest najmocniej testowanym regionem. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych chorych.

Odmrażanie gospodarki. "Konferencja najprawdopodobniej w środę"
758
12.05.2020 17:25

ŚLĄSK
 / 
Odmrażanie gospodarki. "Konferencja najprawdopodobniej w środę"

- Konkretne terminy i rozwiązania będą przedstawione przez pana premiera z prof. Szumowskim - odpowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na pytanie o odmrażanie gospodarki. Jak dodał, konferencja odbędzie się "najprawdopodobniej jutro”, czyli w środę. Na pytanie, czy sytuacja na Śląsku, gdzie wielu górników jest zarażonych koronawirusem, nie sprawi, że termin odmrażania gospodarki jednak się wydłuży, odpowiedział: "Rozważany jest wariant, w którym luzowanie restrykcji obejmie tylko część Polski, ale na ten moment to rozważania". Z całym przekonaniem dodał: - Nie ma mowy o zamknięciu, odcięciu województwa śląskiego. Na ten moment naszym celem jest zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa, dlatego z całej Polski inspektorzy sanitarni zostali skierowani właśnie na Śląsk celem realizacji wymazów od górników i ich rodzin. Chcemy mieć pewność, czy osoby mieszkające, pracujące na Śląsku nie są zarażone. Pierwsze doniesienia wskazywały, że nawet co piąta osoba, która jest przez nas badana, jest z wynikiem pozytywnym. Teraz widzimy, że to co dwudziesta - mówił wiceminister Cieszyński w programie specjalnym Newsroom WP.

bEqudJRz
Afera maseczkowa. Wiceminister Cieszyński odpiera zarzuty o kolesiostwo
133
12.05.2020 16:30

MASECZKI
 / 
Afera maseczkowa. Wiceminister Cieszyński odpiera zarzuty o kolesiostwo

- Wszystkie transakcje były realizowane w Ministerstwie Zdrowia. Jest pełna dokumentacja, z każdego posunięcia jesteśmy skłonni się rozliczyć. Pan Łukasz Guńka został potraktowany tak jak każdy z naszych kontrahentów. Takich zgłoszeń na wczoraj mieliśmy 1081. Zgodnie z podziałem, który przyjęliśmy w ministerstwie na czas walki z koronawirusem, ja osobiście odpowiadam za wszystkie zakupy. Gdy otrzymałem zgłoszenie, przekazałem je do dalszej realizacji. Kiedy dowiedziałem się, że są jakiekolwiek nieprawidłowości, niezwłocznie podjąłem działania w celu wyjaśnienia sprawy, w celu uzyskania obiektywnej opinii ekspertów oraz zwróciłem się do sprzedawców o odpowiednie dokumenty. Zrobiłem to, co powinienem zrobić jako funkcjonariusz publiczny, czyli niezwłocznie przystąpiłem do wyjaśnienia sprawy - mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyńki. - Gdyby ten zarzut miał być w jakimkolwiek stopniu prawdziwy, dałoby mi się wykazać, że ze względu na jakieś niejasne powiązania zwlekałem z podjęciem czynności, a tak nie było - mówił o zarzutach o kolesiostwo w programie specjalnym Newsroom WP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Wszystkie nasze działania są transparentne, jestem przekonany, że także nasze dalsze działania będą świadczyły o tym, że zależy nam na rzetelnym wyjaśnieniu tej sprawy. Jeżeli będzie to konieczne - także przy działaniu organów ścigania - zaznaczył Cieszyński.

Upadłość konsumencka i co dalej? Czy to znaczy, że jesteśmy wolni od długów?
9
12.05.2020 15:34

DŁUGI
 / 
Upadłość konsumencka i co dalej? Czy to znaczy, że jesteśmy wolni od długów?

Postępowanie upadłościowe może się zakończyć na cztery różne sposoby. - Może się zakończyć umorzeniem wszystkich postępowań przez sąd. To następuje w sytuacji, kiedy dłużnik w sposób oczywisty nie jest w stanie dokonywać żadnych spłat. Dotyczy to przede wszystkim emerytów, rencistów, osób z bardzo niskim świadczeniem, chorych, które nie są w stanie dorobić - mówi o pierwszej możliwości radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. Postępowanie może zakończyć się również ustaleniem planu spłaty. - Ten na maksymalnie trzy lata będzie ustalony dla dłużnika, który nie doprowadził do niewypłacalności w sposób umyślny lub wskutek rażącego niedbalstwa, a na maksymalnie 7 lat, jeśli dłużnik właśnie w ten sposób doprowadził do swojej niewypłacalności - tłumaczy Grudzień-Kurpiewska. - Wówczas sąd bada, jakie możliwości majątkowe i zarobkowe ma dłużnik i ustala dla niego plan spłaty, czyli miesięczne raty. To nie oznacza, że wszystkie długi mają być przez ten czas spłacone, to ma funkcję wychowawczą - mówi. Jak dodaje, postępowanie może zakończyć się także brakiem oddłużenia, jeśli dłużnik doprowadził do niewypłacalności celowo.

Kiedy znów pójdziemy na koncert? Kiedy targi otwarte dla publiczności? Kobierski szacuje: październik-listopad
12.05.2020 13:50

TARGI
 / 
Kiedy znów pójdziemy na koncert? Kiedy targi otwarte dla publiczności? Kobierski szacuje: październik-listopad

- Na początku potrzebne są targi w formule business-to-business, bo one są łatwiejsze do zarządzania i mniejszy jest strumień zwiedzających - mówi prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski. Kiedy będzie mogła w nich uczestniczyć szeroka publiczność? I kiedy pójdziemy na koncert? - Wydaje się, że przy zastosowaniu reguł, zakupów biletów online, social dystansu, wymagań dotyczących zdalnej kontroli temperatury, uda się branży, oczywiście za zgodą rządu, targi w formule B2C i koncerny w formule otwartej dla publiczności odmrozić pod koniec października czy na początku listopada - uważa Kobierski, który był gościem programu "Money. To się liczy".

Pomoc dla firm w czasie koronawirusa. "We Włoszech dofinansowanie jest zwrotne"
2
12.05.2020 13:32

KORONAWIRUS
 / 
Pomoc dla firm w czasie koronawirusa. "We Włoszech dofinansowanie jest zwrotne"

Państwa pomagają przedsiębiorcom w kryzysie. W programie "Money. To się liczy" zapytaliśmy o pomoc, na jaką mogą liczyć firmy we Włoszech i o porównanie z tą, jaką mają przedsiębiorcy w Polsce. - W Polsce jest dofinansowanie bezzwrotne, we Włoszech dofinansowanie jest gwarantowane przez państwo, wydane przez banki, ale dofinansowanie jest zwrotne, musi się rozłożyć na kilka lat - powiedział Gianluca Migliorisi, Włoch prowadzący biznes w Polsce. Jak dodał, we Włoszech nie ma zawieszenia ZUS-u, ten jest tylko rozłożony. Składki "można zapłacić jednorazowo w czerwcu, co jest utopią, albo rozłożyć na pięć miesięcy" - dodał Gianluca Migliorisi.

bEqudJRF
Branża targowa i eventowa stoi. "Nawet 100 tys. osób straciło pracę albo jest na postojowym"
89
12.05.2020 13:20

MPT
 / 
Branża targowa i eventowa stoi. "Nawet 100 tys. osób straciło pracę albo jest na postojowym"

- Nawet jeżeli branża się odpali, to okres tych kilku miesięcy bez pracy będzie miał skutki na wiele miesięcy, jak nie lat - mówił Tomasz Kobierski, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich w programie "Money. To się liczy". - Sytuacja jest dzisiaj tragiczna. Sama grupa MTP co miesiąc traci ponad 6 mln zł tych pieniędzy, które były przeznaczone na inwestycje i na rozwój. Jest kilkadziesiąt tysięcy firm związanych z branżą targową i eventową bez żadnych przychodów, zaczęły się zwolnienia w branży. Deską ratunku wydaje się tarcza dla małych i średnich przedsiębiorstw - nie takich jak grupa MTP, my ciągle czekamy na tarczę dla dużych firm - ale ta tarcza daje ona nadzieję na przetrwanie na dwa-trzy miesiące. Potem, jak branża nie dostanie sygnału od rządu, że można odmrozić nasze działania, to Polska może stracić bezpowrotnie potencjał organizacji wydarzeń na skalę europejską czy międzynarodową - uważa Kobierski. Dopytywany o zwolnienia w branży powiedział, że w niektórych firmach zostali już tylko właściciele i kluczowi pracownicy. - Wydaje się, że na dzisiaj ok. 100 tys. pracowników taką pracę straciło lub jest na postojowym - powiedział

Kiedy odmrożenie targów? Jest wstępna propozycja warunków
14
12.05.2020 12:41

TARGI
 / 
Kiedy odmrożenie targów? Jest wstępna propozycja warunków

- Te dwa miesiące bez działalności są bardzo trudne dla branży eventowej. To ponad pół miliona osób działających w branży, które do dzisiaj nie mają nawet sygnału, kiedy będą mogli podjąć pracę i zacząć swoją działalność, która wydaje się core’owa dla przedsiębiorców - mówi Tomasz Kobierski, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich w programie "Money. To się liczy". Kobierski powiedział, że trwają rozmowy z Ministerstwem Rozwoju nad odmrożeniem targów i jest już pierwsza propozycja warunków. - Ta propozycja jest pokłosiem ubiegłotygodniowej rozmowy Polskiej Izby Przemysłu Targowego z Ministerstwem Rozwoju. Wystartujemy na początku z wydarzeniami business-to-business, czyli z wydarzeniami skierowanymi do biznesu. Będzie to polegało na limitowanej liczbie osób przebywających na terenach targowych, jedna osoba na cztery metry kwadratowe, te osoby będą musiały przejść rejestrację online, bilety będą sprzedawane tylko przez internet na dany dzień - wymienia Kobierski. Do tego wyśrubowane normy związane z higieną. Kiedy mogłoby dojść do przywrócenia imprez targowych? - Wydaje się, że najbardziej rozsądnym terminem, w którym można by rozpocząć taką działalność, to 15 sierpnia - uważa Tomasz Kobierski. - Uważamy, że należy najpierw odmrozić targi business-to-business dla rynku polskiego, zaraz potem we wrześniu dla rynku europejskiego, a w okolicach listopada targi dla konsumentów - dodał prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dlaczego targi są takie ważne? - W czasach covidu zmienią się łańcuchy dostaw i dla Polski to szansa, żeby przechwycić część kontraktów, które zwyczajowo były zawierane między firmami z Europy a firmami z Azji. Takimi branżami jest meblarstwo, stolarka otworowa, wyroby spożywcze czy branża fashion. I tutaj bardzo zależy tym branżom, by zacząć kontaktować się z kontrahentami - mówi prezes Kobierski.

Upadłość konsumencka. Dłużnicy wyzbywają się majątku, myśląc, że nikt się nie dowie. Błąd
27
12.05.2020 11:45

MAJĄTEK
 / 
Upadłość konsumencka. Dłużnicy wyzbywają się majątku, myśląc, że nikt się nie dowie. Błąd

- Często dłużnicy wyzbywają się majątku, darowują swój majątek, np. samochód czy też sprzedają rodzinie, uznając, że nikt się o tym nie dowie. To nie jest prawdą - mówi radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. - Syndyk po ogłoszeniu upadłości zwraca się do urzędu skarbowego z pytaniem, jakich czynności majątkowych dłużnik dokonywał w ostatnich 5 latach. Urząd skarbowy wyjustuje każdą czynność, która została przez dłużnika dokonana, syndyk ma to czarno na białym - mówi. Co wówczas, jeśli to, co dłużnik wskazał we wniosku nie pokrywa się z danymi skarbówki? - Wszystko zależy od tego, na ile miesięcy przed dniem złożenia wniosku taka czynność została dokonana. To albo skarga pauliańska, czyli zwrócenie się do sądu o uznanie tej czynności za bezskuteczną, czyli tak, jakby jej nie było, albo - jeśli ta czynność była stosunkowo niedawno, na sześć miesięcy złożenia wniosku - to może być ona bezskuteczna z mocy prawa. Poza tym dłużnik wówczas ryzykuje największą sankcją: umorzeniem postępowania, bo syndyk dojdzie do wniosku, że dłużnik nie wskazał podstawowych faktów, które wskazać powinien wniosku - mówi Anna Grudzień-Kurpiewska w programie "Money. To się liczy".

Dla kogo upadłość konsumencka? Od marca jednoosobowe działalności gospodarcze też mogą skorzystać
8
12.05.2020 10:41

DŁUGI
 / 
Dla kogo upadłość konsumencka? Od marca jednoosobowe działalności gospodarcze też mogą skorzystać

- Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli tzw. konsumenci. 24 marca tego roku miała miejsce też bardzo istotna zmiana dotycząca jednoosobowych działalności gospodarczych. Na mocy tej zmiany wszystkie osoby, które dotychczas prowadziły czy prowadzą działalność gospodarczą i znajdują się w trudnej sytuacji, mogą ją zamknąć i już następnego dnia złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej - mówi radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. Jak tłumaczy, dotychczas takie osoby najpierw musiały złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca, te wnioski były z reguły oddalane z uwagi na brak wystarczającego majątku nawet na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego; dopiero przejście tej ścieżki umożliwiało złożenie wniosków o ogłoszenie upadłości i oddłużenie. Od jakich długów można się uwolnić? - Dotyczy to zobowiązań wobec naszych kontrahentów, klientów, banków - mówi Grudzień-Kurpiewska. Nie podlegają umorzeniu zobowiązania alimentacyjne, zobowiązania z tytułu rent i odszkodowań, a także kary grzywny czy kary orzeczone przez sąd karny naprawienia szkody. Koszt opłaty sądowej wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 zł.

bEqudJRG
Polacy przyparci do muru. Restauracje i podmioty z branży hotelarskiej już ogłaszają upadłość
48
12.05.2020 10:15

KORONAWIRUS
 / 
Polacy przyparci do muru. Restauracje i podmioty z branży hotelarskiej już ogłaszają upadłość

- Koronawirus zmusił Polaków do ogłaszania upadłości. Skok obserwujemy od miesiąca, jest bardzo duży - mówi radca prawny Anna Grudzień-Kurpiewska. - Trudno powiedzieć mi procentowo, ponieważ na bieżąco dane są zbierane, ale już widać, że wniosków o ogłoszenie upadłości jest znacznie więcej, zarówno tych składanych przez przedsiębiorców, jak i wniosków o upadłość konsumencką - dodała . - Na początku kwietnia była fala podmiotów z branży hotelarskiej i restauracyjnej. W mojej ocenie to grupa, która najbardziej ucierpiała wskutek covid, obok oczywiście branży turystycznej - powiedziała Grudzień-Kurpiewska, która była gościem programu "Money. To się liczy".

Koronawirus w Polsce. Problemy Śląska zaczęły się po świętach i majówce
1.4K
11.05.2020 18:02

COVID19
 / 
Koronawirus w Polsce. Problemy Śląska zaczęły się po świętach i majówce

Śląsk jest polską Lombardią? To w tej chwili województwo z największą dobową liczbą nowych zakażeń. Porównywanie do Włoch jest jednak - na całe szczęście - na wyrost. Jak wynika z analizy money.pl, skoki liczby chorych miały miejsce po świętach wielkanocnych i po majówce.

Maseczki ochronne. Kto musi nosić w pracy? Jakie są kary za ich brak?
1.1K
06.05.2020 14:39

KORONAWIRUS
 / 
Maseczki ochronne. Kto musi nosić w pracy? Jakie są kary za ich brak?

Od 16 kwietnia obowiązują w Polsce przepisy nakazujące zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych, zakładach pracy, biurach, budynkach socjalnych, a także w sklepach i placówkach handlowych. Są jednak pewne wyjątki, m.in. dla niektórych pracowników.

Odmrażanie gospodarki. Inspekcja pracy nakazuje pracodawcom wprowadzenie istotnych zmian w biurach
248
06.05.2020 13:28

PRACA
 / 
Odmrażanie gospodarki. Inspekcja pracy nakazuje pracodawcom wprowadzenie istotnych zmian w biurach

Inspektorzy pracy wymagają od pracodawców solidnego przygotowania się na powrót pracowników do pracy. Nowe wytyczne sanitarne dotyczące organizacji pracy mogą generować spore koszty i problemy logistyczne.

Czy można uzyskać zwolnienie ze składek ZUS i dofinansowanie do pensji pracowników?
295
06.05.2020 7:40

PRACA
 / 
Czy można uzyskać zwolnienie ze składek ZUS i dofinansowanie do pensji pracowników?

Zwolnienie ze składek ZUS? Rząd tworząc przepisy tarczy antykryzysowej chce pomóc pracodawcom wyjść z trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Wiele firm walczy o przetrwanie i rozwiązania proponowane przez władze mogą pozwolić na dalsze funkcjonowanie.