Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Deficyt Francji. Paryż dostanie więcej czasu na jego zmniejszenie

0
Podziel się:

Poprawę finansów nie w tym roku, ale za dwa lata zakłada nowa propozycja Komisji Europejskiej.

Deficyt Francji. Paryż dostanie więcej czasu na jego zmniejszenie
(PAP/EPA)

Ministrowie finansów państw strefy euro poparli w poniedziałek propozycję Komisji Europejskiej, by dać Francji dodatkowe dwa lata na ograniczenie deficytu poniżej poziomu trzech procent PKB - poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem (na zdjęciu pierwszy z prawej).

Zgodnie z najnowszą propozycją KE Francja miałaby zbić swój deficyt do 2017 r., a nie już w tym roku, jak zakładały wcześniejsze rekomendacje Komisji. We wtorek wnioskiem KE mają zająć się ministrowie finansów państw UE, ale poparcie eurogrupy to sygnał, że zostanie on zaakceptowany.

_ - W zamian Francja obiecała przedstawić w kwietniu plan dodatkowych oszczędności na sumę 4 mld euro w 2015 r. oraz w pełni dotrzymać nowego terminu korekty nadmiernego deficytu _ - powiedział Dijsselbloem po zakończeniu spotkania eurogrupy. Dodał, że w maju Francja przedstawi także bardziej szczegółowy plan reformowania swojej gospodarki.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Francuz Pierre Moscovici zapowiedział, że KE będzie _ bardzo pilna _, jeśli chodzi o kontrolowanie realizacji zobowiązań przez Paryż. _ - To kwestia wiarygodności Paktu Stabilności i Wzrostu _ - dodał komisarz.

Bruksela wyszła Francji naprzeciw, bo władze tego kraju obiecały działania, które maja poprawić sytuację finansów państwa i zreformować gospodarkę. Chodzi np. o ustawę w sprawie liberalizacji gospodarczej, która zwiększa m.in. liczbę niedziel handlowych w roku, a także wprowadza deregulację niektórych sektorów oraz ogranicza biurokrację.

Komisja oceni sytuację trzy miesiące po tym, gdy ministrowie finansów państw UE zatwierdzą wniosek ws. przesunięcia na 2017 r. daty zbicia deficytu poniżej 3 proc. PKB.

Paryż nie pierwszy raz dostaje na to dodatkowy czas. Termin przewidujący, że deficyt zostanie obniżony poniżej 3 proc. do 2015 r., został przesunięty z 2013 r. Od tego czasu Francja pozostaje w procedurze nadmiernego deficytu. Projekt budżetu Francji, który jesienią przesłano do Brukseli, przewidywał, że kraj ten da radę osiągnąć cel 3 proc. dopiero w 2017 r. W tym roku deficyt ma wynieść 4,1 proc. PKB.

W poniedziałek eurogrupa poparła też decyzję KE, by nie wszczynać procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch i Belgii, mimo że kraje te mają problemy ze sprostaniem unijnym zasadom budżetowym.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)