Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Jest decyzja ws. stóp procentowych. Co z ratami kredytów?

13
Podziel się:

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, podczas lutowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych NBP. Stopa referencyjna od października 2023 r. wynosi 5,75 proc. Kolejnej obniżki stóp procentowych możemy spodziewać się najwcześniej w marcu 2024 r.

Jest decyzja ws. stóp procentowych. Co z ratami kredytów?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję ws. stóp procentowych. Jak to przełoży się na raty kredytów? (Adobe Stock, Miroslaw)
  • stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.,
  • stopa lombardowa 6,25 proc.,
  • stopa depozytowa to 5,25 proc.,
  • stopa redyskontowa weksli wynosi 5,80 proc.,
  • stopa dyskontowa weksli to 5,85 proc.

Lutowa decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami analityków. Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl napisał, że Rada Polityki Pieniężnej w środę utrzyma stopy procentowe na obowiązującym od października poziomie 5,75 proc. "Choć w minionych tygodniach pojawiły się pewne argumenty za wznowieniem luzowania, to władze monetarne pozostaną wierne deklaracji zakładającej brak zmian w polityce pieniężnej przynajmniej do zapoznania się z treścią marcowej projekcji inflacyjnej NBP" - zaznaczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Jest decyzja ws. stóp procentowych. Co z ratami kredytów?

Od początku roku trzymiesięczny WIBOR obniżył się zaledwie o 0,04 pp. (z 5,89 proc. na 5,85 proc.), a sześciomiesięczny wzrósł o 0,03 pp. (z 5,82 proc. na 5,85 proc.). Oznacza to wyhamowanie wzrostu stawek, na podstawie których banki ustalają zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Obie stawki są niższe od stopy referencyjnej NBP (odpowiednio o 0,10 proc. i o 0,09 proc.). Trzymiesięczny i sześciomiesięczny WIBOR mają tę samą wartość.

Dla kredytobiorców oznacza to, że w zależności od kwoty kredytu, miesięczna rata zmniejszy się zaledwie od 2 zł do 26 zł.

Trzeba tylko pamiętać, że raty kredytów hipotecznych nie zmieniają się od razu po obniżce czy podwyżce stawek referencyjnych. Istotne są stosowane przez banki cykle aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych.

Maciej Kazimierski, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalomoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(13)
AQQ
3 miesiące temu
Zacznijmy od tego, że na inflację wywołaną wojną nie reaguje się podwyżkami stóp procentowych i finansowym dobijaniem społeczeństwa, a Glapiński to właśnie zrobił i za to czekać go powinien Trybunał Stanu ! ...bo jaki wpływ na obecną inflację mają kredyty zaciągnięte kilka lat temu ??? ŻADEN ! A odpowiedzią rządu na wysokie oprocentowanie kredytów nie mogą być dopłaty do odsetek od tych kredytów z podatków nas wszystkich, tylko skasowanie sztucznie kreowanego WIBORu, który jak już, to powinien dotyczyć nowych, a nie starych kredytów albo odnosić się tylko do kwoty raty, a nie całego kredytu. I na koniec pytanie: co to jest akcja "kredyt 2%" ? Odpowiedź: Bankierek Glapiński podwyższa stopy procentowe, a Banksterek Morawiecki z budżetu państwa robi przelewy do banków. Efekt: REKORDOWE ZYSKI BANKÓW i jednoczesne zubożenie społeczeństwa, a Tusk planuje przelewać z naszych podatków jeszcze więcej w ramach akcji "kredyt 0%" ...
W53
3 miesiące temu
Niech nie obniżają... jak runie ta Nasza Wspaniała gospodarka to już będzie za późno.
Poprawny
3 miesiące temu
Co z oprocentowaniem lokat????
Och
3 miesiące temu
Jak podnosić to o 100%teraz 2zl mniej uf
analityk
3 miesiące temu
Mówi się że WIBOR to narzędzie ,które sięga w przyszłość. Skoro specjaliści prognozują że NBP obniży stopy w marcu to dlaczego on jeszcze nie spada? Czyżby sytuacja jest podobna do tej z paliwem....?