Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Nie tak łatwo o mieszkanie. Banki zaostrzają zasady przyznawania kredytów

23
Podziel się:

Wyższa marża i większe wymagania dla przyszłych kredytobiorców. Banki zaostrzają politykę przy kredytach mieszkaniowych, co może się przełożyć na popyt na nie.

Mieszkania drożeją, a wpływ ma na to przede wszystkim drastyczny wzrost kosztów budowy.
Mieszkania drożeją, a wpływ ma na to przede wszystkim drastyczny wzrost kosztów budowy. (Shutterstock.com)

Wyniki kwartalnej ankiety Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym nie pozostawiają złudzeń: coraz trudniej będzie uzyskać kredyt na mieszkanie. Ceny nieruchomości wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a zapotrzebowanie na kredyt nie słabnie – informuje Radio Zet.

Z prognoz NBP wynika jednak, że popyt na kredyty mieszkaniowe zmaleje za sprawą większych wymagań banków. Z wyników ankiety wysunąć można bowiem prognozę wyższych marż kredytowych w 2020 r.

Już w ostatnim kwartale 2019 roku banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych – wskazuje NBP. Ankietowane banki znacznie podniosły marżę kredytową, pozostawiając bez istotnych zmian inne warunki udzielania kredytów.

Zobacz także: Obejrzyj także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach - fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Inna sprawa, że popyt na kredyty mieszkaniowe maleje. Zdaniem większości ankietowanych instytucji to same banki wykazują się coraz dalej idącą ostrożnością. Analitycy z niepokojem patrzą na rosnące ceny nieruchomości, bo zbyt dobrze pamiętają, czym może skończyć się udzielanie kredytów na przeszacowane mieszkania.

Ocena sytuacji na rynku nieruchomości była jednak zróżnicowana, bo część z banków – 24 procent - uznała ją za czynnik zwiększający popyt na kredyty. W opinii 20 procent banków popyt był również wspierany przez poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych – czytamy w analizie NBP.

W styczniu Główny Urząd Statystyczny wskazał, że stawki za nieruchomości w trzecim kwartale minionego roku wzrosły o 2,1 procent w stosunku do poprzedniego kwartału. A jeśli porównamy dane z lipca, sierpnia i września 2019 roku z analogicznym okresem w 2018 roku to widzimy, że mieszkania podrożały o 9 procent.

Rok temu w tych miesiącach nieruchomości z rynku wtórnego można było nabyć na 6,7 procent mniejszą stawkę, zaś używane mieszkania kosztowały o prawie 11 procent mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
Sowa
4 lata temu
Kredyt hipoteczny to ogromne ryzyko. Wysokie w zasadzie raty ,długość okresu spłat i ryzyko z tym związane. Inna sprawa ,że gdzieś trzeba mieszkać.
gfrr
4 lata temu
Największym problemem jest tzw, wkład własny on ograniczył dostępność kredytów spowodował że ludzie rezygnują Ta polityka banków spowodowała wykup nieruchomości przez cwaniaków pod wynajem co napędziło spiralę cenową.
Felek
4 lata temu
Banki zaczęły zbierać kasę na wypłaty dla frankowiczów.
UK
4 lata temu
Jak w 2017 zacząłem kupować w PL mieszkania to notariusz mówił, że ceny są wysokie i już więcej nie urosna. W Krakowie kupowałem nowe za 4700m2 , 15m od Cenrum tramwajem. Dziś są po 7800. A w Katowicach po 3800 dziś są po 7000. Nie ma co słychać nikogo. Masz kasę kupuj, nie bierz kredyt jak daj A. Zawsze się wynajmie jak coś.
Bsmkodliniec
4 lata temu
Mieszkania są trzykrotnie ..przesacowane....bańka musi.pęknąc
...
Następna strona